Wstrzymane wydobycie w kopalni siarki. Pracę straci kilkadziesiąt osób. Wójt chce pomóc


Dokładnie rok po oficjalnym otwarciu Kopalni Siarki „Basznia II”, spółka jest zmuszona wstrzymać wydobycie. Niestety, będą też zwolnienia – łącznie prace w kopalni straci 33 osoby.

Przypomnijmy, że starania, których celem było przywrócenie wydobycia siarki w Baszni trwały ponad 9 lat. Długo trwał proces administracyjny, czyli uzyskanie wszelkich koncesji i pozwoleń. Ostatecznie budowę rozpoczęto w sierpniu 2017 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce 8 maja 2019 roku. Szacuje się, że inwestycja pochłonęła kilkadziesiąt milionów złotych.

Dzięki zaawansowanej technologii, kopalnia gwarantuje wydobycie nawet 200 tysięcy ton siarki rocznie, a w nowoczesnym zakładzie zatrudnionych miało być nawet 100 osób. Niestety, pomimo optymistycznych planów, dokładnie rok po otwarciu zakładu, spółka wstrzymała wydobycie.  Problemem jest… siarka. W ostatnim czasie cena siarki spadła z kilkuset dolarów za tonę do zaledwie dwudziestu.

Redukcja zatrudnienia w zakładzie produkującym siarkę rodzimą w Baszni Dolnej spowodowana jest przede wszystkim czynnikami makroekonomicznymi. W ostatnim czasie znacząco spadły ceny na światowym rynku surowców, w tym siarki. W związku z tym, od pewnego czasu obserwowaliśmy spadek popytu na wydobyte zasoby, taka tendencja w myśl przeprowadzonych przez nas analiz będzie się dodatkowo pogłębiać. Ta sytuacja zmusiła nas do podjęcia decyzji o czasowym wstrzymaniu produkcji w zakładzie w Baszni, a to niestety przełożyło się na konieczność redukcji etatów. – informuje Marcin Zięba, doradca ds. komunikacji Grupy PBI

W zakładzie do tej poty pracowało 68 osób. Jak informuje Marcin Zięba z grupy PBI pracę w kopalni straci 33 pracowników.

W zgłoszeniu planów redukcji zatrudnienia przesłanym do Powiatowego Urzędu Pracy poinformowaliśmy o zamiarze zwolnienia 33 osób, ale tę liczbę już dziś udało nam się zmniejszyć. Cztery osoby znalazły pracę w innych spółkach Grupy PBI. Zajmujemy się również wydobyciem kruszyw drogowych, budową dróg i produkcją kostki brukowej. Na ile tylko pozwala nam sytuacja finansowa, staramy się zagospodarować i utrzymać jak największą liczbę sprawdzonych Pracowników, którzy są podstawą funkcjonowania naszej Grupy. Polska Siarka w sumie zatrudniała 68 osób. Pozostały personel będzie utrzymywał infrastrukturę w gotowości do ponownego, sprawnego restartu produkcji. – zaznacza Marcin Zieba

Jest jednak nadzieja, że w przyszłym roku powróci wydobycie siarki. To jednak zależy od sytuacji na rynku surowców.

Prognozujemy jednak, że koniunktura na rynku surowców poprawi się za około rok. Jeżeli tak się stanie, będziemy chcieli wznowić produkcję w zakładzie, a to pozwoli nam ponownie zwiększyć zatrudnienie. Dodatkowo, w ramach Grupy PBI aktywnie poszukujemy nowych rynków zbytu i innowacyjnych sposobów zagospodarowania wydobywanej przez nas, wysokiej jakości i czystości siarki rodzimej. To dodatkowo przyjęta strategia, której celem jest ponowne uruchomienie wydobycia i powrót do pełnej obsady zakładu. – informuje grupa PBI

Na łamach Życia Podkarpackiego wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel poinformował, że część zwolnionych osób będą mogły znaleźć pracę u wykonawców trwającego w gminie programu rewitalizacji, a później – w utworzonych w jej efekcie zakładach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

broszka
+33 # broszka 2020-05-29 17:53
Może zrzucą się te osoby co otwierali kopalnię? Jak dobrze jest w blysku fleszy sie lansowac a jak źle gdzie oni są? Czekaja na inne otwarcia...?
nie znacie się
+12 # nie znacie się 2020-05-29 20:14
Kupujcie zapałki. Kupując zapałki podtrzymamy wydobycie siarki w Baszni! Ludzie myślcie!!!
Oby
+22 # Oby 2020-05-29 20:37
E tam zapałki. Pijcie wino , to tanie. Tam też w składzie jest siarka
Tmw
+2 # Tmw 2020-05-29 20:41
Jak to byly te nazwy? ja pamietam:
-Patykiem pisane
-lzy soltysa
-oddech traktorzysty
-czar pgr-u
-zefir prosektorium
I wiele,wiele innych. Tak bylo
Oby
+9 # Oby 2020-05-29 20:52
To były czasu. Pije wogole ktoś wina w dzisiejszych czasach? Łapka w górę
Tmw
+10 # Tmw 2020-05-29 21:01
Nie ma juz takiego wina. I takich czasow. Starsi pili jak tam byl np 1 maja,byla zabawa,to potem lebki butelki zbierali i sprzedawalo sie ;)
bełt
+9 # bełt 2020-05-29 22:59
Są jeszcze tego typu wina, np. Kniaziowskie, ale to już tylko chyba menele piją. Na pewno nie dzisiejsza młodzież, a kiedyś to był podstawowy trunek młodego człowieka.
wtk
+18 # wtk 2020-05-29 21:19
Najlepiej niech wójt zatrudni wszystkich na tej udanej inwestycji na Budomierzu
zorientowany
+21 # zorientowany 2020-05-29 22:15
Zwolniono już 38 osób, pozostałe 30 czeka na zwolnienie, zapasy są takie,że przez 2 lata nikt ich nie sprzeda, wydobycie jest ogólnie połowe niższe od oczekiwanego!w zarządzie firmy już głowili się nad tym , kogo postawić do odpowiedzialnos ci za tę inwestycje! same nieporozumienia , a tak ładnie to wyglądało! w oczach posłanek i wójta! a ogólnie plajta!
taksłyszałem
+12 # taksłyszałem 2020-05-30 00:39
To jest komentarz trafiony w punkt.
kłamco i oszuście
+17 # kłamco i oszuście 2020-05-30 05:59
Pozwolę sobie na wklejenie kilku linków i kilku komentarz w celu przypomnienia wszystkim tym którzy tak strasznie mnie krytykowali wtedy gdy otwarcie mówiłem, że nie będzie żadnej kopali, że tym działaniom powinien przyglądać się prokurator i służby ABW i CBA, moje słowa spełniły się w stu procentach, poniżej cytaty dla wszystkich których z perspektywy czasu można nazwać tumanami i ciemnogrodem, bo gdy otwarcie pisałem że tak się to skończy słyszałem to samo z waszych ust. Za tą pseudo inwestycję powinni siedzieć na ławie oskarżonych wszyscy, którzy dążyli do jej powstania, Co więcej sprawa powinna zostać przeanalizowana przez CBA w Lublinie. A to dla przypomnienia, jak ktoś ma ochotę to proszę sobie znaleźć więcej artykułów na ten temat, a jest tego sporo

Przy obecnej cenie siarki na rynku budowa kopalni tego typu jest nieopłacalna, podobnie jak jej wydobycie tego rodzaju metodą ? Wystarczy zauważyć, że do wydobycia jednej tony siarki potrzeba około 20 kubików wody, do tego potrzebne są ogromne ilości energii elektrycznej i energii cieplnej, plus koszty pozostałe związane z zatrudnieniem ? Doliczmy koszt budowy kopalni i zwrot powstania tej inwestycji może nastąpi po kilkudziesięciu latach. można więc wyciągnąć z tego wniosek, że nie chodzi tu chyba o budowę kopalni, bo kto o zdrowych zmysłach inwestuje w coś co jest nieopłacalne? Może tej inwestycji powinny przyglądnąć się odpowiednie organy państwowe ?


Proponuje tym wszystkim optymistom, być bardzo ostrożnym i radosnym z powodu wydania koncesji, by sprawdzili jaka jest na chwilę obecną cena za 1 tonę siarki, jakie są koszty związane z wydobyciem 1 tony siarki, jakie jest zapotrzebowanie na siarkę na świecie, jakimi metodami pozyskuje się siarkę, z jakich surowców, kto na chwilę obecną jest światowym potentatem w produkcji siarki na świecie, kto dyktuje ceny światowe tego surowca, nie doliczajcie do tego kosztów budowy kopalni i przekonajcie się sami, czy jest to opłacalny interes. Pewnie nie zadając sobie trudu skrytykujecie moją wypowiedź, ale to nic, pożyjemy zobaczymy kto miał rację. Zapytam tylko, czy opłaca się zasadzić ziemniaki ponosząc koszty produkcji 70gr za kilogram, sprzedając po 40gr za kilogram ? :) Wydobycie siarki to nie jest to samo co odkręcenie kurka z wodą w kranie i napełnienie wanny :)[

zlubaczowa.pl/.../...

zlubaczowa.pl/.../...

zlubaczowa.pl/.../...
siara
+5 # siara 2020-05-30 10:05
Ale to chyba prywatna firma zainwestowała w tę kopalnię. Jej sprawa co robi ze swoimi pieniędzmi.
dopiero się zacznie
+5 # dopiero się zacznie 2020-05-31 06:51
Cytuję siara:
Ale to chyba prywatna firma zainwestowała w tę kopalnię. Jej sprawa co robi ze swoimi pieniędzmi.


To nie jest jej sprawa co zrobi ze swoimi pieniędzmi, to też kwestia tego co my zrobimy jak się ta firma ze swoimi pieniędzmi zesra, tak jak już to zrobiła i było o tym wiadomo od momentu kiedy wpadli na ten pomysł z tą kopalnią, bo to my tutaj żyjemy i jeśli nie będzie z tego nic to zostaniemy z podobnym problemem jak po poprzedniej kopalni, mam tu na myśli rekultywację tych terenów, rozumiem że historia się powtórzy i tak jak poprzednio ludzie odpowiedzialni za ten bałagan będą szlochać by znowu z naszych pieniędzy doprowadzić ten teren do stanu w którym nie będzie zagrażał środowisku, dlatego już powinien tam siedzieć prokurator i dokładnie sprawdzać wszystko, od momentu w którym powstał pomysł ponownego niby wydobycia siarki na tym terenie
Oby
-6 # Oby 2020-05-31 08:59
Trochę cię poniosło. Nikt nie jest w stanie przewidzieć rynku. Gdy pojawiły się pierwsze pomysły o reaktywacji cena była kilkadziesiąt razy wyższa. Gdy zaczęto budowę cena była jeszcze wyższa. Ale gdy rozpoczęto wydobycie nastąpił krach. Nie wiadomo dlaczego. Prawo rynku.
Mojra
+2 # Mojra 2020-05-31 09:01
Cytuję Oby:
Trochę cię poniosło. Nikt nie jest w stanie przewidzieć rynku. Gdy pojawiły się pierwsze pomysły o reaktywacji cena była kilkadziesiąt razy wyższa. Gdy zaczęto budowę cena była jeszcze wyższa. Ale gdy rozpoczęto wydobycie nastąpił krach. Nie wiadomo dlaczego. Prawo rynku.

Wierzysz w to co piszesz?
Ludzie gadajo
+10 # Ludzie gadajo 2020-05-30 09:38
Jak wydajesz 10 baniek ale dzięki temu możesz mieć 50 lub 100 bez względu na to czy siarka będzie czy nie to też byś wybudował...
ja
+2 # ja 2020-05-31 07:48
za komuny byla siarka i praca a co zrobila solifarnosc
Lepiej Zorientowany
+6 # Lepiej Zorientowany 2020-06-01 10:40
Postaram odnieść się argumentami do zarzutów z komentarzy:

1. Grupa PBI to 12 spółek. Część z osób, które otrzymały wypowiedzenia płynnie przeszło do innych spółek zachowując ciągłość zatrudnienia.

2. W planach jest zagospodarowani e wydobywanej siarki do produkcji siarkobetonów i siarkoasfaltów w innych spółkach grupy PBI. Materiały te są szeroko przebadane i opisane w literaturze. Twają wdrażanie technologii produkcji i pierwsze testy.

3. W trakcie opracowywania są także ekologiczne nawozy i środki ochrony roślin oparte na siarce.

4. Większość dostępnej na rynku siarki pochodzi z odsiarczania ropy naftowej i zawiera zanieczyszczeni a dyskwalifikując e jej zastosowanie w pewnych sektorach przemysłu takich jak farmacja, czy kosmetologia. Siarki rodzimej i do tego tak czystej jak Baszniańska nie ma na rynku zbyt wiele.

5. Siarka nie jest surowcem indeksowanym na giełdzie. Skąd zatem bierzecie informację o jej cenach? Przez ostatnie 10 lat cena siarki była na poziomie gwarantującym rentowność wydobycia metodą Frasha i stale rosła. Tuż przed rozruchem kopalni wynosiła ponad 200 dolarów za tonę, a prognozy względem rynku wykazywały dalszy wzrost cen.

6. Spadek cen siarki wywołała nadprodukcja ropy naftowej, a co za tym idzie także i siarki, wywołana toczącą się przez ostatni rok wojną cenową mającą uderzyć gospodarczo w Rosję. Doszło nawet do tego, że przez chwilę cena ropy na giełdzie była ujemna. Zwyczajnie było jej na rynku tak dużo, że nikt jej nie chciał i producenci dopłacali za rozładowanie tankowców, aby nie płacić za ich wynajem i postojowego w portach. Odbiło się to szerokim echem w mediach, ale znacznie węższym na stacjach benzynowych. ;)
Podobna sytuacja w dużym stopniu przyczyniła się (i to miała na celu) do upadku ZSRR i przy okazji wykończyła poprzednią kopalnię.
Lepiej Zorientowany
+5 # Lepiej Zorientowany 2020-06-01 10:40
7. Sytuacja na rynku ropy zaczyna się stabilizować i ceny siarki powinny zacząć stopniowo wzrastać.

8. Spowolnienie gospodarcze związane z koronawirusem też nie pomaga.

9. Jak już ktoś wspomniał wydobycie siarki metodą Frasha jest procesem kosztownym (20 kubików przegrzanej wody na tonę siarki jest jednak nieco na wyrost - przynajmniej dwukrotnie) i musiało zostać wstrzymane przy pełnych magazynach i ograniczonym zbycie. Bo niby co w takiej sytuacji zrobić z surowcem?

10. Wydobycie o połowę mniejsze od zakładanego w pierwszym roku eksploatacji jest całkowicie zrozumiałe dla każdego, kto rozumie, że aby osiągnąć wysokie wydajności należy dobrze rozgrzać 30m skały w której uwięziona jest siarka i wymaga to czasu. Poprzedniej kopalni zajęło to 3 lata.

11. Trwają kosztowne inwestycje w wiercenie i uzbrajanie nowych otworów oraz budowę infrastruktury na kolejnych częściach złoża. Wznowienie wydobycia, jak wskazuje logika, jest planowane i będzie miało miejsce gdy rynki staną na nogi.

12. Polska Siarka to nie firma krzak, lecz część naprawdę dużej grupy kapitałowej. Nie ma możliwości, aby nie została wykonana rekultywacja terenu na wyeksploatowany ch częściach złoża.
super zorientowany
+6 # super zorientowany 2020-06-01 22:33
1.tylko bodajże 10 osób nie z naszego terenu, z grupy PBI znalazło zatrudnienie czyli panowie , którzy przyjechali tutaj nie zwiazani z powiatem,co do planów, to one już były praktycznie 2 lata temu i nic z tego nie wyszło, tymbardziej o jakiejs ekologii z siarka??co do produkcji siarki i cen na giełdzie, one aktualnie zawsze były niskie, trzeba się zastanowic, co powodowało reaktywacje siarki w Baszni, byc może dofinansowania rzadowe,dalej ...cały swiat odchodzi od siarki, a wydobycie , już w pierwszym roku było o połowę niższe??no chyba ktos to zakładał??z pewnoscia nie ty!!i na koniec dlaczego są nowe odwierty??bo te nie gwarantują wydobycia planowanego!!.. .czyli po prostu , ktos przejechał sie na obliczeniach, zreszta na wszystkim w temaci siarka w Baszni, co niestety widac, także bądzmy realistami , a nie prognostykami .......
Lepiej Zorientowany
+4 # Lepiej Zorientowany 2020-06-04 12:41
Ehhhh... Znów jakieś farmazony i wierutne bzdury bez poparcia w faktach i argumentach. No to lecimy:

1. Nowe otwory wierci spółka PBI Mining Services. Tylko 3 kierowników nie pochodzi z powiatu lubaczowskiego. Pozostali są tutejsi, w tym część zwolnionych z kopalni.

2. Tak! Ekologia z siarką! Tak! Opryski siarką koloidalną to jedyny dopuszczalny w UE środek przeciwgrzybicz y dla warzyw które kupujemy z oznaczeniem "BIO" lub "EKO". To właśnie ten żółty nalot na pomidorach, czy ogórkach szklarniowych. Dodatkowo nie ma w naturze ani jednego białka bez mostków siarczkowych, a to oznacza zahamowanie wzrostu KAŻDEJ rośliny bez dostępu do siarki. Można stosować nawozy sztuczne z siarczanami, albo siarkę naturalną, która dzięki bakteriom siarkowym uwalnia do gleby siarczany przez długi czas. Jak kto woli...

3. Ceny siarki zawsze były niskie? Proszę przytoczyć analizę cen z ostatnich 10 lat z uwzględnieniem załamania tego rynku w drugim i trzecim kwartale 2019r. Siarka jest surowcem wrażliwym na spekulacje i zależnym od rynku ropy naftowej. Nie od dzisiaj...

4. Dotacje rządowe? ANI ZŁOTÓWKI! Kapitał w 100% prywatny.

5. Świat odchodzi od siarki? Kwas siarkowy (produkowany z, a jakże, siarki) jest, obok kwasu azotowego podstawowym surowcem całego przemysłu chemicznego. Bez tych dwóch nie ma nawozów i tworzyw sztucznych, farb, kosmetyków itp. I choć w większości nie zobaczysz ich w składzie to były potrzebne do wyprodukowania połowy z tego co tam wyczytasz. Świat nigdy nie odejdzie od siarki...

6. Wydobycie o połowę niższe od planowanego? Tak. Patrz argument nr 10 powyżej. Pamiętaj, że to nie jest kran z wodą, tyko skomplikowany proces technologiczny na złożu o litologii niespotykanej nigdzie indziej. Nikt nie powie Ci rób tak i tak. Technologię eksploatacji trzeba wypracować samemu i nauczyć jej ludzi którzy do tej pory nie byli górnikami tylko piekarzami, rolnikami, budowlańcami i czort wie kim jeszcze. Poprzednia kopalnia była doświadczalną i miała na celu sprawdzić czy w ogóle da się eksploatować takie złoże. Wtedy nauka zajęła im znacznie więcej niż rok. Do tego wszystkiego dodaj problemy techniczne i niedoróbki w nowych instalacjach (na początku, pomimo nowości, jest ich zawsze najwięcej), oraz skaszanione przez firmę zewnętrzną otwory górnicze (dlatego PBI teraz wierci samo) to uznasz wydobycie o połowę niższe od maksymalnie zakładanego za niezły sukces.

Czy ktoś jeszcze chce się wypowiedzieć w typowym dla większości tutaj polskim stylu "Nie znam się, ale się wypowiem. Może ktoś wie jeszcze mniej i w to akurat uwierzy..."
średnio zorientowany
# średnio zorientowany 2020-06-18 22:47
Tak na logikę. Lepiej zorientowany pisze mnóstwo ciekawych rzeczy o siarce. Pomóżcie mi tylko zrozumieć bo chyba nie potrafię. Skoro produktem ma być siarka rodzima do specjalistyczny ch zastosowań, której nie można zastąpić siarką z odsiarczanych ropy lub węgla to dlaczego spadek ceny tej zanieczyszczone j siarki ma mieć wpływ na tą czystą z Baszni? Przeczytaliśmy, że za spadek cen odpowiedzialna jest ta zanieczyszczona siarka z ropy, więc co do tego ma siarka czysta? Z tego co ja się orientuję, to po prostu rynek siarki do zastosowań kosmetycznych jest stosunkowo mały. Ale dlaczego pomimo ograniczonego rynku i innych złóż tańszych w eksploatacji uruchomiono tą kopalnię to za cholerę nie mogę zrozumieć i nikt mnie jeszcze nie oświecił w tej kwestii. Więc jak to mawiali starożytni Grecy - albo idioci albo złodzieje.

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Praca przez Internet
( / Praca)

Praca przez Internet
07-03-2020

Zatrudnię magazyniera-kierowcę
( / Praca)

noimage
07-02-2020

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.