Gmina Lubaczów inwestuje w turystykę. Będzie galeria kolejnictwa, obserwatorium astronomiczne i lokalna izba pamięci
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: piątek, 22, maj 2020 10:42
Drugi etap rewitalizacji w gminie Lubaczów wchodzi w fazę realizacji. Dzięki projektowi powstanie m.in. galeria kolejnictwa, obserwatorium astronomiczne oraz lokalna izba pamięci.
Rewitalizacją objęte są przede wszystkim dawne obiekty dworców w Baszni Dolnej oraz wieży ciśnień w Tymcach, które stanowiły infrastrukturę towarzyszącą, wybudowanej w 1884 roku, linii kolejowej Jarosław – Sokal (obecnie nr 101 Munina – Hrebenne).
Projekt polegać będzie m.in. na rozbudowie i przebudowie budynku stacji w Baszni oraz obiektu gospodarczego wraz z budową łącznika pomiędzy nimi. Powstanie w nich muzeum kolejnictwa. Turyści będą tu mogli poznać historię powstawania linii kolejowej Jarosław-Sokal (obecnie nr 101 Munina – Hrebenne), a także dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i osobach z czasu funkcjonowania tej linii, jako odcinka kolei lwowskich. Planowana jest również renowacja zabytkowej lokomotywy parowej i trzech przedwojennych wagonów. Na plac przy budynku stacji zostały już przeniesione dwa żelazne mosty pozyskane z linii kolejowej 101 – z Nowej Grobli, pełniący funkcję eksponatu, oraz z Lubaczowa, przez który będzie przejeżdżała kolejka wąskotorowa dla dzieci.
Rewitalizacji zostanie poddany również budynek stacji PKP w Baszni Dolnej wraz z obiektem gospodarczym. Prace będą polegać na dostosowaniu ich do pełnienia funkcji zaplecza socjalno-sanitarnego związanego z obsługą obserwatorium.
Przebudowana zostanie także wieża ciśnień w Tymcach. W niej powstanie obserwatorium astronomiczne wraz z punktem widokowym. W najbliższym otoczeniu pojawią się także urządzenia zewnętrzne związane z astronomią i optyką. Z kolei budynek hydroforni przy wieży ciśnień pełnić będzie funkcję szkoleniowo-edukacyjną towarzyszącą obserwatorium.
Zostaną również przebudowane drogi wewnętrzne, które ułatwią komunikację m.in. pomiędzy wieżą ciśnień a zapleczem socjalno – sanitarnym.
Nowe funkcje uzyska również zabytkowa plebania w Baszni Dolnej, w której powstanie lokalna izba pamięci poświęcona historii Baszni Dolnej i okolic oraz zasłużonym kapłanom: ks. kard. Marianowi Jaworskiemu i ks. Tadeuszowi Lewanderskiemu – pierwszemu proboszczowi w Baszni Dolnej.
Natomiast dawna zlewnia mleka w Baszni Dolnej zostanie przystosowana do prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach odrębnego projektu, którego realizacja zakończyła się w marcu br. zagospodarowano również otoczenie wokół budynku poprzez urządzenie skweru.
Termin ukończenia większości opisanych inwestycji przypadnie na listopad 2021 roku, poza obiektem dawnej zlewni mleka oraz przebudową dróg, których modernizacja dobiegnie końca się w już październiku br.
Projekt rewitalizacyjny gminy Lubaczów uzyskał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w ramach osi priorytetowej VI Spójność przestrzenna i społeczna – działanie 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej.
Jest to kontynuacja działań przeprowadzonych w latach 2011 – 2013 w ramach pierwszego etapu rewitalizacji, kiedy to wybudowana została m.in. Kresowa Osada w Baszni Dolnej.
Źródło: gminalubaczow.pl
AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems
Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
Ludzie nie macie pojęcia o czym piszecie!!!. Ja nie jestem z tej gminy ale doskonale wiem ile pracy wymaga pozyskanie jakichkolwiek środków zewnętrznych. Pisze się na to na co aktualnie jest nabór...Chodnik buhaha kto tak naprawdę chodzi tymi chodnikami? a 1 m chodnika ponad 1000 zł kosztuje...Dzie ci samochodami do szkoły! Oczywiście bez obrazy krytykują ludzie którzy nie maj o tym pojęcia.
Tu nie chodzi o narzekanie tylko o realistyczne spojrzenie na tą inwestycje.
1. Unia nie sfinansuje całości inwestycji tylko dorzuci jakiś tam % resztę będzie musiała dołożyć gmina.
2. Jeżeli inwestycja realizowana jest ze środków unijnych to będzie musiała być utrzymywana przez określony czas, najczęściej 5 lat, a to wiąże się z kosztami. Trzeba opłacić rachunki, pracowników itd. więc może należało by zacząć od analizy czy tych "turystów" będzie tyle żeby opłacić z nich te wszystkie koszty i miasto nie musiało dokładać do inwestycji, więc to nie sztuka nabrać pieniędzy z Uni, a potem jeszcze dokładać do interesu.
3. Świetnym przykładem tego o co mi chodzi jest Lubaczowskie targowisko, władze chciały uszczęśliwić ludzi na siłę, wydali grube miliony, a teraz organizują różne wyprzedaże żeby nowe targowisko nie świeciło pustkami, a wystarczyło tylko wydać parę groszy żeby ogarnąć handel na ul. Św. Anny.
Będą, czemu nie. Będą z pewnością dzieci z przedszkoli, szkoły podstawowej, zwłaszcza klas młodszych, kuracjusze z Horyńca, goście odwiedzający nas, miasto, turyści indywidualni. Może ciebie to nie interesuje, ale nie zakładaj, że nie będzie zainteresowanyc h.
Zwalniają ludzi i gdzie są ci oficjele. Powiemy ludziom o nowych atrakcjach w Baszni to zapomną o tamtym. A może jeszcze pan wójt wyciągnie makietę z kąpieliskiem. Borowej Górze.
No właśnie UNIJNE łatwo przyszło łatwo pójdzie! Trzeba wydać obojętnie. W czasie wielkiego kryzysu powinno się przemyśleć na co się wydaje.
Niestety nie potwierdzam twojego myślenia. Te fundusze powinny zostać wydane tam gdzie są najbardziej potrzebne! Muzeum może poczekać! Dla kogo to? Młodzi masowo opuszczają teren Podkarpacia, gminy pustoszeją wiec o czym tu mowa? Ale czas pokaże.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.