Budujesz dom? Odpowiedni dobór materiałów pozwoli Ci na znaczne oszczędności na ogrzewaniu

Jeszcze kilka dekad temu, wobec braku odpowiednich materiałów i rozwiązań technicznych, w obszarze energooszczędności nowych domów mogliśmy zrobić niewiele i musieliśmy się pogodzić z wieloma tonami węgla zużywanymi każdej zimy. Potem, dzięki masowej wymianie okien i ociepleniu obiektów styropianem, mogliśmy uzyskać znakomite wręcz jak na dotychczasowe osiągnięcia oszczędności. Wszystko to to jednak nadal mało. Każdy zupełnie nowy budynek może charakteryzować się dalece lepszymi parametrami.

Budulec sam w sobie może być izolatorem

 Konstrukcja większości naszych obiektów jest zbliżona – mamy ściany nośne z zewnątrz pokryte styropianem i tynkiem. Innym rozwiązaniem jest ściana w trójwarstwowa (stosowana przez tych, którzy chcą uzyskać elewację z cegły klinkierowej) w której wnętrz znajduje się izolacja, z reguły z wełny mineralnej. Tymczasem, chronić nas przed utratą ciepła może w zasadzie cała konstrukcja. Kluczem jest dobór materiałów. Wcale nie oznacza to konieczności postawienia domu z drewna i to nie ono zresztą jest budulcem o najlepszych pod tym względem właściwościach. Góruje nad nim bowiem beton komórkowy.

Jego bardzo wysoka izolacyjność termiczna to w dodatku nie jedyna zaleta. Stanowi on bowiem niezwykle skuteczną barierę także dla hałasu, eliminuje przy tym kłopoty z wilgocią, której pozwala bez przeszkód odparować, jest niepalny, a jego właściwości pozostają niezmienne mimo upływu wielu nawet lat. I to jednak nie wszystko.

Ogromne znaczenia dla ograniczenia koszów, pracochłonności i czasochłonności każdej budowy ma jego znakomita plastyczność. Łatwość obróbki sprawia, że mgnieniu oka przygotujemy elementy o niezbędnych w danych miejscach wymiarach, a także przygotujemy miejsca pod wszelkiego rodzaju infrastrukturę. Jest to więc budulec wprost idealny, a to nadal nie wszystko, co może nam pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania.

Dobrze wybierz styropian!

Styropian to dziś zdecydowanie najczęściej stosowane rozwiązanie, jeśli chodzi o zewnętrzne warstwy izolacyjne. Jak się okazało, jego właściwości można było znacząco poprawić, dodając do niego podczas produkcji grafit, który pozwala na zmniejszenie radiacyjnej ucieczki ciepła. Tutaj, jednak, inaczej niż w przypadku betonu komórkowego, zadanie jego zastosowania na placu budowy nieznacznie się komplikuje. Jest on bowiem śliski i mniej przyczepny, w dodatku ciemny kolor sprawia, że rozszerza się na słońcu, a potem zaś może kurczyć w kontakcie ze ścianą. Trzeba więc dbać o odpowiedni sposób składowania, stosować właściwe kleje, a także dokładnie szlifować i odpylać powierzchnie. Rezultat jest jednak wart tych wysiłków: możemy przy tym samym efekcie zrezygnować nawet z kilku centymetrów grubości ocieplenia i poprawić estetykę obiektu, bądź przy zbliżonej warstwie zmniejszyć współczynnik przewodzenia ciepła przez ocieplenie o prawie 1/3

Najlepszy skutek da zastosowanie obu opisanych materiałów, tak jak robi to np. Osiedle Sielanka wznosząc domki szeregowe w Rudzie Śląskiej, a wcześniej wiele innych obiektów wyróżniających się pod względem energooszczędności. Odpowiedni dobór materiałów to skuteczny sposób na obniżenie kosztów utrzymania obiektu, co wobec perspektywy wieloletniego jego użytkowania staje się jednym z najważniejszych celów. Nie lekceważ go!

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.