Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Bitwy pod Narolem [GALERIA ZDJĘĆ]

fot. 21daplot.wp.mil.pl
fot. 21daplot.wp.mil.pl

fot. 21daplot.wp.mil.pl

Wrzesień 1939r., pamiętny czas dla mieszkańców Narola. Te wydarzenia upamiętniają żołnierze z 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej wraz z mieszkańcami podczas uroczystości związanej z 80. rocznicą Bitwy pod Narolem.

Początek września 1939r. przyniósł ogromne zniszczenia i straty. W pierwszym tygodniu wojny Narol został zbombardowany i zajęty przez Niemców. Następnie w dniach 18 – 19 września okolice Narola stały się miejscem zaciętych walk Armii Kraków z wojskami niemieckimi. Niestety, miasteczko bardzo ucierpiało, domy i sklepy wokół rynku zostały spalone. Ocalał ratusz i kolumna św. Floriana, która podobnie jak kościół została ostrzelana z broni niemieckiej. Od tych tragicznych wydarzeń minęło już 80 lat. Mieszkańcy gminy Narol co roku składają hołd poległym w obronie ojczyzny. Udział żołnierzy 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej był doskonałym dowodem tego, iż szacunek i pamięć dla tych, którzy zginęli za naszą wolność – jest nadal pielęgnowania i bliska młodym pokoleniom.

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia rozpoczęła Mszą Św. w Kościele Parafialnym, którą odprawił Ks. kan. Józef Bednarz. Następnie uczniowie zaprezentowali piękną i wzruszającą część artystyczną. Kolejna część obchodów miała miejsce przed Pomnikiem Poległych Żołnierzy z 6. Dywizji Armii Kraków, którzy we wrześniu 1939r. oddali swe życie na ziemi narolskiej w walce o Polskę. Podczas przemówienia Pan Burmistrz gminy Narol, odwołując się do tragicznych wydarzeń wrześniowych, podkreślił, że co roku godnie obchodzi się pamięć tamtych dni i nie zapomina się o bohaterach wojennych. Po odczytaniu apelu pamięci, salwę honorową oddali żołnierze kompanii honorowej z 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. Następnie pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i znicze. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe a także przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy jednostek administracyjnych, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy. 

Zdjęcia: 21 dywizjon artylerii przeciwlotniczej

3039.jpg3044.jpg3045.jpg3048.jpg3052.jpg3056.jpg3057.jpg3059.jpg3065.jpg3067.jpg3070.jpgjeden-bitwa.jpg

Źródło: http://21daplot.wp.mil.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Tomasz lis
+2 # Tomasz lis 2019-09-21 13:56
Co chwilę mają okazję do imprezy. Jeszcze chwila i się okaże że my tą wojnę wygraliśmy.
Kaska
# Kaska 2019-09-24 12:26
A co nie wygraliśmy z naszą bratnią Armią Czerwoną. Berlin zdobyty :-)
Wolf
# Wolf 2019-11-23 06:22
Do upadlinców szczelajcie

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Praca przez Internet
( / Praca)

Praca przez Internet
07-03-2020

Zatrudnię magazyniera-kierowcę
( / Praca)

noimage
07-02-2020

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.