Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Bitwy pod Narolem [GALERIA ZDJĘĆ]

fot. 21daplot.wp.mil.pl
fot. 21daplot.wp.mil.pl

fot. 21daplot.wp.mil.pl

Wrzesień 1939r., pamiętny czas dla mieszkańców Narola. Te wydarzenia upamiętniają żołnierze z 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej wraz z mieszkańcami podczas uroczystości związanej z 80. rocznicą Bitwy pod Narolem.

Początek września 1939r. przyniósł ogromne zniszczenia i straty. W pierwszym tygodniu wojny Narol został zbombardowany i zajęty przez Niemców. Następnie w dniach 18 – 19 września okolice Narola stały się miejscem zaciętych walk Armii Kraków z wojskami niemieckimi. Niestety, miasteczko bardzo ucierpiało, domy i sklepy wokół rynku zostały spalone. Ocalał ratusz i kolumna św. Floriana, która podobnie jak kościół została ostrzelana z broni niemieckiej. Od tych tragicznych wydarzeń minęło już 80 lat. Mieszkańcy gminy Narol co roku składają hołd poległym w obronie ojczyzny. Udział żołnierzy 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej był doskonałym dowodem tego, iż szacunek i pamięć dla tych, którzy zginęli za naszą wolność – jest nadal pielęgnowania i bliska młodym pokoleniom.

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia rozpoczęła Mszą Św. w Kościele Parafialnym, którą odprawił Ks. kan. Józef Bednarz. Następnie uczniowie zaprezentowali piękną i wzruszającą część artystyczną. Kolejna część obchodów miała miejsce przed Pomnikiem Poległych Żołnierzy z 6. Dywizji Armii Kraków, którzy we wrześniu 1939r. oddali swe życie na ziemi narolskiej w walce o Polskę. Podczas przemówienia Pan Burmistrz gminy Narol, odwołując się do tragicznych wydarzeń wrześniowych, podkreślił, że co roku godnie obchodzi się pamięć tamtych dni i nie zapomina się o bohaterach wojennych. Po odczytaniu apelu pamięci, salwę honorową oddali żołnierze kompanii honorowej z 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. Następnie pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i znicze. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe a także przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy jednostek administracyjnych, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy. 

Zdjęcia: 21 dywizjon artylerii przeciwlotniczej

3039.jpg3044.jpg3045.jpg3048.jpg3052.jpg3056.jpg3057.jpg3059.jpg3065.jpg3067.jpg3070.jpgjeden-bitwa.jpg

Źródło: http://21daplot.wp.mil.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Tomasz lis
+2 # Tomasz lis 2019-09-21 13:56
Co chwilę mają okazję do imprezy. Jeszcze chwila i się okaże że my tą wojnę wygraliśmy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kaska
0 # Kaska 2019-09-24 12:26
A co nie wygraliśmy z naszą bratnią Armią Czerwoną. Berlin zdobyty :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Wolf
0 # Wolf 2019-11-23 06:22
Do upadlinców szczelajcie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.