Gmina Horyniec-Zdrój chce odnowić cerkwisko w Moczarach. Zobaczcie koncepcję


Czy cerkwisko w Moczarach stanie się popularną atrakcją turystyczną w gminie Horyniec-Zdrój? Jest na to szansa, bowiem włodarze tamtejszej gminy podjęli działania, aby odnowić to miejsce.

Gmina Horyniec-Zdrój chce odnowić cerkwisko w Moczarach. Włodarze gminy, dzięki dofinansowaniu przygotowali obszerną dokumentację projektową.

Cerkwisko w Dziewięcierzu Moczarach. Stojąca tu niegdyś cerkiew została zbudowana w 1838 roku. Była ona usytuowana na specjalnej terasie, ogrodzona murem. Cerkiew była założona na planie trójdzielnym, posiadała również zakrystię z piwnicami. Niestety będąc przez krótki okres po stronie radzieckiej, została w dość znaczny sposób zdewastowana przez żołnierzy sowieckich, którzy ściągnęli blachę z dachu. Zrujnowaną budowlę rozebrano na początku lat pięćdziesiątych.

Teraz gmina Horyniec-Zdrój podjęła działa, aby odnowić to miejsce. Włodarzom udało się pozyskać środki finansowe na wykonanie obszernej dokumentacji, która pozwoliła na wystąpienie o pozwolenie na przeprowadzenie prac budowlanych na obiekcie. Niestety, na tą chwilę w budżecie gminy nie ma środków na realizację tej inwestycji, ale jak zapewniają rządzący będą starać się pozyskać dofinansowania.

Kolejny bardzo trudny etap przed nami - pozyskanie środków na renowację. Wierzymy jednak, że dzięki naszej ciężkiej pracy uda się za kilka lat doprowadzić cerkwisko do stanu jak na grafikach. - czytamy na stronie Urzędu Gminy Horyniec-Zdrój

cerkwisko_moczary.jpgcerkwisko_moczary_1.jpgcerkwisko_moczary_2.jpgcerkwisko_moczary_3.jpgmoczary_1.jpgmoczary_2.jpgmoczary_3.jpgmoczary_4.jpgmoczary_5.jpg

Źródło: horyniec-zdroj.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

TenCoWieWszystko
+5 # TenCoWieWszystko 2021-02-10 10:31
a to w Simsach robione ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
amen
-10 # amen 2021-02-10 13:53
ty byłeś w simsach robiony i masz szczęście, że nie utopili ciie w basenie...

a tak serio to po co robić kozackie wizualki skoro to nikomu nie będzie służyło, a to nie są tanie rzeczy :P chyba, że chcesz sobie pod to konia zwalić to ok.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
siołek
+14 # siołek 2021-02-10 14:01
GMINA BOGATA[ czyli kto bogatemu zabroni] :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
wezzziiirrr
+2 # wezzziiirrr 2021-02-10 15:37
W S P I E R A J W O L N O Ś Ć M E D I Ó W
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arch Enemy
+14 # Arch Enemy 2021-02-10 19:41
Pomnik bandy UPA na Monastyrze odbudowany to teraz budujemy cerkwie. Brawo Wy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
n
+12 # n 2021-02-11 08:18
To bardzo urokliwe miejsce ,położone w pięknym przyrodniczo miejscu,ale czy tabuny turystów tam potrzebne to bym dyskutował.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
LAWK
+11 # LAWK 2021-02-11 10:49
Jadący w Bieszczady na pewno "zaliczyli" największe w kraju ruiny klasztoru w Zagórzu. Aktualnie ta niesamowicie malownicza i klimatyczna atrakcja zostaje "odnawiana" . W efekcie stanie się masowym "disneylandem" dla rodzin z dzieciakami, z duchem szalonego mnicha w pokazowej celi, kinem VR, restauracją, sklepikami itp. Może niektórym zabytkom, a szczególnie sakralnym powinno się dać spokój ......To dla rozważenia pomysłodawcom projektu z powyższego artykułu...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ada
+7 # ada 2021-02-11 20:44
Komu to będzie służyć? Na zloty Ukraińców? gmina nie ma na co wydać pieniądze? Ten koszmar po GS-ie w centrum będzie nadal zdobić miejscowość?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
PiS off
+4 # PiS off 2021-02-13 05:47
Kto rządzi w Horyńcu? Związek Ukraińców w Polsce???? Co za chore pomysły tam mają. Neobanderowcy za granicą likwidują wszystko co polskie, we Lwowie lwy zamknięte w pudłach, znikają polskie herby na kamienicach, kościoły w ruinie, zakaz ekshumacji polskich ofiar ludobójstwa, na każdym kroku pomniki zbrodniarzy z OUN UPA i zbrodnicze flagi czerwono czarne a w Horyńcu-Zdroju wójt będzie cerkiew budować. Pytam dla kogo? Tu jest Polska Pani Wójcie !!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
karol
+2 # karol 2021-02-14 22:10
Dlaczego Ukraińcy we Lwowie nic nie odnawiają po Polakach i zacierają ślady. Tutaj coraz więcej Ukraińców w okolicy przyjeżdża czy to do Gorajca, Horyńca. Dla kogo i po co wydawać tyle pieniędzy na cerkwie jak ludzie nie mają pracy ani pomocy. Odnawia się w Gorajcu i doszukuje śladów Ukraińskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |