Rozpoczął się remont dworca kolejowego w Lubaczowie

Ruszyły prace przy remoncie dworca PKP w Lubaczowie. Na razie zostanie wymienione pokrycie dachowe oraz zostaną przebudowane kominy. Będzie też nowa instalacja odgromowa.

Dworzec kolejowy w Lubaczowie już od dawna nadaje się do remontu. Obiekt jest w złym stanie technicznym i obok nieistniejącego już dworca PKS jest negatywną wizytówką stolicy naszego powiatu.  

Konkretne działania w sprawie wykonania remontu budynku podjęto w 2017 roku. Wówczas PKP zamówiła dokumentację projektową dotycząca odnowienia obiektu. Wówczas projekt obejmował m.in. remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, hydroizolację budynku, a także dostosowanie obiektu do TSI PRM (technicznych specyfikacji interoperacyjności), które dotyczą przystosowania obiektów kolejowych do obowiązujących obecnie wymagań, m.in.: odpowiedniej informacji pasażerskiej, punktów informacyjnych i obsługi pasażerów, kas i automatów biletowych, wyposażenia dworców (np. meble), czy dostępności parkingów dla osób z niepełnosprawnością oraz tras pozbawionych przeszkód.

Co ciekawe o odnowienie budynku apelowały władze Lubaczowa. Na początku 2018 roku burmistrz jak zwracał się do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków by dworzec odzyskał dawny kształt, sprzed remontu po I wojnie światowej.

- Zależy nam na tym, aby nasz lokalny zabytek mógł odzyskać historyczną formę i przestał straszyć nie tylko stanem technicznym, ale też wyglądem – pisali z kolei miejscy radni

Już kilka miesięcy później Podkarpacki Konserwator Zabytków Beata Kot pozytywnie zaopiniowała starania władz miejskich w sprawie przywrócenia pierwotnego wyglądu dworca PKP w Lubaczowie. Rok później PKP S.A. zapowiadało, że prace remontowe zakończą się w 2021 roku. Niestety tak się nie stało.

Kolejne działania podjęto dopiero pod koniec 2021 roku Wówczas PKP S.A. ogłosiła  przetarg na wykonanie remontu budynku dworca PKP w Lubaczowie. Zakres prac był jednak okrojony bowiem obejmował wymianę pokrycia dachowego, przebudowę kominów oraz montaż nowej instalacji odgromowej. Tutaj kolejna niespodzianka - nie znaleźli się chętni na wykonanie tego zadania. Kolejny przetarg skończył się odrzuceniem wszystkich ofert. Ostatecznie wykonawcę udało się wyłonić dzięki trzeciemu przetargowi. Wykonanie remontu zostało zlecone firmie z Jarosławia, która przystąpiła do robót budowlanych. 

Niestety na chwilę obecną zakres remontu tak jak wspomnieliśmy obejmuje tylko wymianę pokrycia dachowego, przebudowę kominów oraz nowa instalację odgromową. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości rozpoczną się kolejne prace remontowe.

Rys historyczny dworca

W roku 1881 cesarz Austrii Franciszek Józef I wydał koncesję „na kolej żelazną miejscową z Jarosławia do Sokala”. Wraz z budową tej linii w Lubaczowie powstał w latach 1882-1884 dworzec kolejowy. Jego, dość skromna architektonicznie, bryła była typowym przykładem budowli kolejowych, powstających w II połowie XIX wieku na terenach zaboru austriackiego. Budynek dworca mieścił 2 kasy biletowe, oddzielne poczekalnie dla 2. i3. klasy oraz bufet. W takim stanie przetrwał do I wojny światowej.

Budynek ucierpiał mocno w czasie działań wojennych, został odbudowany ok. 1917 roku. Niestety, nie przywrócono mu pierwotnego wyglądu, w zamian za to przy jego odbudowie dość nieudolnie naśladowano modny w ówczesnym czasie, tzw. styl zakopiański. Ze zgrabnej, uporządkowanej architektonicznie budowli, dworzec zamienił się w trudny do zaakceptowania, pozbawiony charakteru, ponury gmach. Przyjęta wówczas koncepcja nie znajdowała odniesienia do zabudowy na naszym terenie, stanowiąc niezrozumiały wizerunkowo wyłom.

Od tamtej pory do czasów współczesnych dworzec był wielokrotnie remontowany, jednak jedynie powierzchownie, z uwzględnieniem niezbędnych, bieżących potrzeb.

W kształcie z roku 1917 budynek przetrwał do dziś, niszczejąc i degradując się w ostatnich dziesięcioleciach. Obecnie jest nieczynny dla podróżnych. Na piętrze budynku są użytkowane mieszkania, cześć parteru zajmuje nastawnia kolejowa, a część wynajęto na sklep żelazny. Poczekalnia i sala kasowa są zamknięte na głucho.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Na sygnale

Najbliższe wydarzenia

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.