Lubaczów, Narol, Oleszyce: Bartosz Romowicz i Renata Drewniak zachęcali do oddania głosu na Trzecią Drogę

W sobotę powiat lubaczowski odwiedziła tzw. "Drużyna Romowicza", czyli kandydaci do Parlamentu z list Trzeciej Drogi. Był oczywiście lider tejże drużyny czyli Bartosz Romowicz. Towarzyszyła mu także Renata Drewniak z Lubaczowa.

W sobotę w Lubaczowie, Oleszycach i Narolu pojawili się kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu – „jedynka” na liście tego komitetu czyli Bartosz Romowicz, a także startujący z 15 miejsca Łukasz Skóra oraz mieszkanka Lubaczowa Renata Drewniak, która kandyduje z pozycji numer 17.

Tak zwana „Drużyna Romowicza” zachęcała mieszkańców powiatu lubaczowskiego do oddania głosu na kandydatów Trzeciej Drogi. Przedstawili również najważniejsze założenia programowe Polski 2050.

Bartosz Romowicz to "jedynka" na listach Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu wyborczym nr 22. Od 2014 roku jest burmistrzem Ustrzyk Dolnych. Z wykształcenia prawnik i ekonomista, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na obu kierunkach. W 2019 roku ubiegał się o mandat Senatora RP startując z poparciem wszystkich partii opozycyjnych. W wyborach 13 października 2019 roku uzyskał wynik 81 983 głosów na terenie ośmiu powiatów województwa podkarpackiego.

Renata Drewniak to nauczycielka i inicjatorka wielu akcji charytatywnych oraz realizatorka projektów dla dzieci, młodzieży i seniorów. Prezes Lubaczowskiego Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość” i drużynowa hufca ZHP Lubaczów. W Sejmie chce walczyć o prawa kobiet, by nikt nigdy więcej nie traktował ich z pogardą i lekceważeniem. W wyborach parlamentarnych 2023 z list Trzeciej Drogi startuje z miejsca nr 17.

Zdjęcia: Renata Drewniak

Komentarze   

Pawlo
+14 # Pawlo 2023-10-01 10:28
Ja bym się chciał dowiedzieć o jakie konkretnie prawa kobiet chce walczyć Pani Renata. Osobiście uważam że w wielu aspektach kobiety są bardziej uprzywilejowane od mężczyzn.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Renata
-1 # Renata 2023-10-01 11:27
1. wyrównanie płac dla kobiet i mężczyzn
2. przywrócenie dofinansowania in vitro z budżetu państwa
3.nowoczesny standard opieki okołoporodowej
4.komfortowy powrocie kobiet z urlopu wychowawczego i związany z tym rozwój instytucjonalne j opieki nad najmłodszymi
5. dostęp do położnej i ginekologa w małych miejscowościach i na wsi w każdej Gminie
6. refundowane leki antykoncepcyjne,
7. możliwość samodzielnej wizyty u ginekologa od 16. roku życia.
8.przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu poprzez zapewnienie szkołom i instytucjom publicznym środków higienicznych
9.wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy ze względu na zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy (również dla kobiet ciężarnych i opiekujących się dziećmi) ma zostać podniesione do 100 procent płacy.
To są filary, jeśli czegoś Pan nie rozumie-wytłuma czę, proszę jasno sprecyzować, którego punktu Pan nie zrozumiał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pawlo
+12 # Pawlo 2023-10-01 12:14
W jaki sposób chce Pani wyrównać płace dla kobiet i mężczyzn? nie za bardzo rozumiem. Czy kobieta pracująca np. w budżetówce zarabia mniej od mężczyzny który jest na tym samym stanowisku i ma ten sam zakres obowiązków?

W przypadku sektora prywatnego to przedsiębiorca decyduję komu i ile płaci ale i tak nie spotkałem się żeby w ogłoszeniu o pracę było napisane że mężczyzna dostanie większe wynagrodzenie od kobiety.

Co do reszty w większości się zgadzam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Renata
-9 # Renata 2023-10-01 12:41
Luka płacowa między kobietami a mężczyznami, utrzymuje się na wysokim poziomie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn jest wyższe o 14,7 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto kobiet. Tu, jak w każdej dziedzinie życia, jedynym rozwiązaniem jest Prawo- w tym przypadku Prawo pracy i jego Kodeks. Skoro Konstytucja stanowi o uprawnieniu, to najwyższy czas usankcjonować temat płac. Wiąże się z tym także likwidacja umów śmieciowych- bo tu są olbrzymie nierówności. Od tego są specjaliści, prawnicy i tu liczę na takie rozwiązanie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pawlo
+11 # Pawlo 2023-10-01 13:10
A czy badała Pani temat z czego wynikają różnice pomiędzy przeciętnym wynagrodzeniem brutto kobiet i mężczyzn? Czy nie czasami z tego że mężczyźni częściej wybierają zawody bardziej niebezpieczne, bardziej szkodliwe dla ich zdrowia ale za to lepiej płatne? Wie Pani jak duża jest różnica pomiędzy wypadkami w pracy pomiędzy mężczyznami i kobietami? Wydaje mi się że chce Pani tutaj sztucznie podnieść coś tylko po to żeby było po równo, a nie patrzy Pani z czego wynika ta różnica.

Ciekawi mnie w takim razie czy jest Pani również za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Obecnie jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. A jeśli jest Pani przeciwko to dlaczego? np. w Niemczech zarówno kobiety jak i mężczyźni przechodzą na emeryturę w tym samym wieku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Renata
-10 # Renata 2023-10-01 13:29
pyta Pan o badania, to tak-jestem autorką kilkudziesięciu projektów i prac, sfinansowanych przez FIO, PIL, itd. Posiadam certyfikat współpracy organizacji pozarządowych z JST. Do każdego projektu musi być zrobiona analiza, którą przeprowadzam na bieżąco. Po pierwsze, kobiety częściej pracują w niżej płatnych zawodach i sektorach (edukacja, zdrowie), a rzadziej w tych wysokopłatnych, jak sektor finansowy. Po drugie, istotną rolę odgrywa macierzyństwo: kobiety częściej korzystają z urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, co przekłada się na przerwy w życiu zawodowym i często mniejsze doświadczenie w pracy. Takie są badania, czyli wracamy do tematu "wykluczenia" czasowego kobiet z zawodu, co skutkuje trudnościami w powrocie do pracy lub podjęcia jej. Podkreślam także,że kobiety również podejmują prace niebezpieczne, w każdym zawodzie pracują kobiety i mężczyźni. Jeśli, zaś chodzi o wiek emerytalny jestem za systemem francuskim- uzależniony on jest od okresu składkowego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pawlo
+9 # Pawlo 2023-10-01 15:01
Czyli sama Pani przyznaje że średnia wynagrodzenia brutto dla kobiet wynika z tego że wybierają zawody mniej płatne i bezpieczniejsze . Akurat mniejsze doświadczenie zawodowe ma tutaj moim zdaniem najmniejsze znaczenie, obecna średnia wieku kobiety w Polsce która rodzi dziecko to około 30 lat (i stale się zwiększa) więc jest sporo czasu na zdobycie doświadczenia zawodowego. To już nie są te czasy że rodzi się dziecko w wieku 20 lat i ma się później trójkę lub więcej. Różnica płacowa wynika więc głównie z wykonywanego zawodu, może więc warto zastanowić się dlaczego kobiety wybierają mniej płatne zawody i tam spróbować rozwiązać ten problem.

Co do francuskiego systemu emerytalnego jest on jednym z najkosztowniejs zych systemów emerytalnych na całym świecie, francuskie rządy od lat próbują go reformować i podwyższać wiek emerytalny bo system jest niewydolny. Istnieję on jeszcze tylko dlatego bo we Francji związki zawodowe posiadają bardzo silną pozycje i blokują wszelkie zmiany.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Renata
-7 # Renata 2023-10-01 15:52
Ja nic nie przyznaję i proszę mi tutaj nic nie imputować, pytał Pan o badania, to je Panu przytoczyłam, że to jest jeden z elementów, które wpływająana niższy poziom zarobków- jednak jest ich więcej a zwłaszcza są te, które związane są z prawami kobiet, a więc m.in. powrotem do pracy po okresie macierzyństwa czy trudnością z jej znalezieniem przez kobiety-mamy.

Wek emerytalny we Francji podwyższa się bowiem społeczeństwo francuskie-podo bnie jak i polskie, starzeje się i jest niż demograficzny od lat. Dlatego państwo francuskie określa wiek, od którego można przejść na emeryturę, lecz ta emerytura jest bardzo niska( tak ma mój mąż, który nie miał wszystkich lat pracy) w zależności od okresu składkowego. I to jest jak najbardziej sprawiedliwe. Chcesz pracować dłużej, masz na to siłę to, pracujesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pawlo
+13 # Pawlo 2023-10-01 16:37
Niczego nie imputuje, wymieniła Pani że jednym z powodów dlaczego kobiety zarabiają mniej jest to że, cytuję "częściej pracują w niżej płatnych zawodach i sektorach (edukacja, zdrowie), a rzadziej w tych wysokopłatnych" czyli to o czym między innymi wspominałem wcześniej.

Jeszcze co do systemu emerytalnego we Francji to o ile dobrze pamiętam wiek został ostatnio podniesiony do 64 lat dla kobiet i mężczyzn, u nas obecnie dla kobiet wynosi 60 lat. Jeśli chodzi o wcześniejsze przejście na emeryturę w zależności od okresu składowego to jest to jakieś rozwiązanie ale raczej niewiele ono wniesie, skorzystają na tym głównie ludzie którzy mają zgromadzone duże majątki i ich status materialny będzie pozwalał im przejść wcześniej na emeryturę i dostawać ją na bardzo niskim poziomie, natomiast osoby z klasy średniej i zarabiające mało będą musiały pracować dłużej niezależnie od tego czy będą mieć siłę czy też nie, jeśli chcą godnie żyć na starość.

Cieszę się że nieco szerzej przedstawiła Pani swoje poglądy, nie przekonała mnie Pani osobiście, ale życzę powodzenia :-) Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Renata
-8 # Renata 2023-10-01 17:14
Częściej pracują w niżej płatnych zawodach i sektorach (edukacja, zdrowie), a rzadziej w tych wysokopłatnych" "czyli to o czym między innymi wspominałem wcześnie"
- to wymieniałam, bo tak wynika z badań. Czyli nierówność płacowa dla nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek i całych setek innych zawodów. Co oznacza, zatem stwierdzenie niżej płatne zawody- to są po prostu zaniedbania od lat i dyskryminacja. Czy w zawodach niżej płatnych nie trzeba pracować na 100%, a no trzeba, niejednokrotnie wydajniej niż mogłoby się wydawać.
"natomiast osoby z klasy średniej i zarabiające mało będą musiały pracować dłużej niezależnie od tego czy będą mieć siłę czy też nie, jeśli chcą godnie żyć na starość."
system, któremu ja osobiście kibicuję czyli francuski polega na tym, że wszystkim pracownikom oblicza się wartość świadczenia według systemu punktowego. Punkty są naliczane za:
długość stażu pracownika na rynku pracy;
wiek, w jakim pracownik zdecydował się przejść na emeryturę.
Nie wszystkich mogę przekonać, bo to jest właśnie wolność wyboru. Żaden kandydat nie zmierzył się bezpośrednio z problemami, o których tu sobie rozmawiamy. Nie ma debaty publicznej a szkoda. Ja przedstawiłam swoje poglądy, licząc oczywiście na wsparcie i działanie fachowców, bo ja znam się jedynie na pozyskiwaniu funduszy, czy pracy z dziećmi. Ważne, aby wygrała demokracja, nie stworzymy pięknego świata od razu, zwłaszcza po tylu latach zaniedbania.
Mamy wspaniałych kandydatów z demokratycznej opozycji i zapewne program i poglądy, któregoś z nich wybierze Pan. Życzę dobrych wyborów!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-9 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-01 14:20
Widzisz Renata. Podajesz rzeczowe argumenty a PiS-owksie trolle minusują. Do Pawlo nie mam zarzutów bo spiera się na argumenty. Ale te trolle PiS-owskie co minusują widać chcą się jeszcze nachapać bo cztery litery się palą i boją się, że Pias się kończy. Ale będzie kwik że strony PiS-u po 15 października jak PiS nie będzie miał takiej większości jaką ma teraz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Renata
-2 # Renata 2023-10-01 15:41
Wiem doskonale, jak brak argumentów, to anonimowo kazali minusować. W takiej teraz rzeczywistości żyjemy, brak odwagi, służalczość, podlizywanie się, tylko zastanawiam się czy mają lustro i patrzą czasem w nie. Bardzo mi ich szkoda, szkoda osób, które tak po ludzku nie mają swojego "ja", nie mają godności. Coście z tą Polską i Polakami zrobili?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-6 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-01 16:05
Aż się prosi puścić Kabaret Tey i ,,co się z narodem dzieje, niedobrego" ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
+8 # Lubaczów 46 2023-10-01 16:16
Nie ma za grosz poczucia humoru ludowego;) i tak podniecony już nie wytrzymałem, razem z motorniczym,kum plem z partyzantki tramwaj zatrzymałem, i jak ten natchniony poeta Horacy zawolalem- ludzie!!! Kochani!!! Coście tacy smutni? Przecie jedziecie do pracy;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
0 # Kmicic 2023-10-01 20:24
Ostatnio rządy Platformy Obywatelskiej i PSL podniosły wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 roku życia i ta pani walczy o prawa kobiet z ramienia PSL
Coś tu jest jednak nie tak.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Renata
-2 # Renata 2023-10-02 02:49
Nie ma Pan swojego zdania, jest Pan sterowany, pisze Pan anonimowo pod różnymi nicami, niżej już upaść nie można, okropnie to żenujące. Zabiera Pan głos, śmieci to i inne forum, żadnych konkretów merytorycznych, byleby pisać puste frazesy powtarzające się cyklicznie. W słowniku języka polskiego jest jedno określenie na takiego człowieka-prosz ę znaleźć na literę T.
Lepiej walczyć o prawa kobiet, a jak kobiet to i całych rodzin, niż walczyć o kolejną reelekcję PiS-u po skandalach, handlu wizami, łamaniu prawa, obsadzaniu "swoimi" posad i to nie tylko w Spółkach Skarbu Państwa ale także tu lokalnie, po największej ilości zgonów podczas Pandemii Covid, po zakupie wadliwych maseczek i respiratorów, itd, itd, itd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dog
-3 # dog 2023-10-02 07:03
Nazywając go trollem -przy jego IQ- poczuł sie dowartościowany
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-5 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-02 18:42
Kmicic. Manipulujesz. W latach 2008-2012 był na świecie kryzys ekonomiczny i wszędzie ucierpiały przez to finanse publiczne bo w takim kryzysie one najbardziej dostają po czterech literach. W Europie by ratować finanse publiczne inni podwyższali nawet do 70 lat bo inaczej cały system by padł i emeryci umarli by z głodu. Ale i tak Ty nic nie zrozumiesz bo jesteś zatruty tą propaganda nienawiści PiS.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Rodak
+2 # Rodak 2023-10-01 23:27
Czy "zasłużonym" Funkcjonariuszo m Milicji Ubywatelskiej zostaną przywrócone sowite emerytury jak PO, SLD, PSL wrócą do władzy??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
andrzejjj
-1 # andrzejjj 2023-10-01 23:54
Cytuję Rodak:
Czy "zasłużonym" Funkcjonariuszom Milicji Ubywatelskiej zostaną przywrócone sowite emerytury jak PO, SLD, PSL wrócą do władzy??


Widzę że doszedł nowy nick do konta Polak2010, Kmicic itp. Jeszcze tylko dwa tygodnie pisania kłamstw i atakowania innych ugrupowań niż pis i będziesz mieć wolne, pis przegra :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dog
-2 # dog 2023-10-02 06:56
Cytuję andrzejjj:
Cytuję Rodak:
Czy "zasłużonym" Funkcjonariuszom Milicji Ubywatelskiej zostaną przywrócone sowite emerytury jak PO, SLD, PSL wrócą do władzy??


Widzę że doszedł nowy nick do konta Polak2010, Kmicic itp. Jeszcze tylko dwa tygodnie pisania kłamstw i atakowania innych ugrupowań niż pis i będziesz mieć wolne, pis przegra :-)

Nie ma co sie takim co przejmować, ograniczony jak i inni wyborcy. Szacun dla admina! dba o poziom (prawidlowy, zgodny z przekazem)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+1 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-03 18:18
Oj dba. Sam mam zablokowane pisanie ze swojego podstawowego IP bo piszę niewygodnie. Próbują takich jak ja zaknebować przed prawdą bo wybory blisko. Ale nie ze mną takie numery ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
+3 # Kmicic 2023-10-02 07:44
Kobietom w rolnictwie rząd PSL platforma obywatelska podniósł wiek emerytalny o 12 lat
Rzeczywiście PSL walczył o prawa kobiet aż do ich pracy aż do śmierci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-5 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-02 19:01
Cytuję Kmicic:
Kobietom w rolnictwie rząd PSL platforma obywatelska podniósł wiek emerytalny o 12 lat
Rzeczywiście PSL walczył o prawa kobiet aż do ich pracy aż do śmierci.


W rolnictwie to PiS podniósł wiek emerytalny polskim rolnikom. Obojętnie jakiej płci. Z 55 i 60 na 60 i 65.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.