Rozpoczęła się budowa sieci super szybkiego internetu!
- Szczegóły
- Kategoria: Inwestycje
- Opublikowano: czwartek, 22, styczeń 2015 12:05
- Odsłony: 11875
fot. zlubaczowa.pl
Od września ubiegłego roku robotnicy w powiecie lubaczowskim budują nowoczesną sieć szerokopasmową. Na razie przygotowywane jest okablowanie super szybkiego internetu. Po zakończeniu prac ziemnych, obowiązki mają przejąć informatycy, którzy przygotują sieć do użytku.
Urzędnicy informują, że wkrótce w naszym województwie będzie dostępny szybki i niezawodny internet, który trafi do 90% domów w województwie podkarpackim. W samym powiecie lubaczowskim ma być zainstalowanych prawie 120 kilometrów światłowodów. Instalacja takiej sieci umożliwia mieszkańcom korzystania z internetu o prędkości nawet 30 mb/s. Aby lepiej zobrazować taką prędkość podamy przykład: ściągnięcie filmu o wadze 700 mb zajmie nam jedynie 30 sekund. To wielki skok w internetowej technologii ponieważ średnia prędkość internetu w powiecie lubaczowskim wynosi 400-600 kb/s.
W ramach Projektu powstanie sieć szkieletowa i dystrybucyjna, która będzie stanowiła bazę rozwoju sieci dostępowych „ostatniej mili", umożliwiającej dostęp do Internetu dla indywidualnych gospodarstw domowych, instytucji i firm z terenu województwa. Usługi „ostatniej mili” świadczone będą przez lokalnych operatorów na terenach, gdzie dostęp do Internetu jest obecnie bardzo utrudniony albo całkowicie niemożliwy.
Wart ponad 300 milionów złotych projekt oznacza zwiększenie dostępu do internetu szerokopasmowego dla mieszkańców Podkarpacia, zwłaszcza na obszarach, które są zagrożone „wykluczeniem cyfrowym". Sieć zapewni możliwość korzystania z usług teleinformatycznych, ale także umożliwi wymianę danych pomiędzy samorządami, szpitalami uczelniami oraz innymi instytucjami.
Sieć szerokopasmowa będzie mieć ponad dwa tysiące kilometrów, 14 węzłów szkieletowych oraz blisko 200 punktów dystrybucyjnych. W największym skrócie ma to być informatyczna autostrada.
Przedsięwzięcie pn. „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" jest realizowane przez 5 województw Polski Wschodniej. Umowy z wykonawcami sieci podpisały województwa świętokrzyskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, lubelskie oraz podkarpackie. Cały projekt kosztuje aż 1,5 mld złotych.
Planowany termin zakończenia budowy sieci to 31 lipca 2015 r.
{flike}

Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
A jaki będzie termin oddania do użytku? I jaki koszt użytkowania dla przeciętnego Kowalskiego?
Ciekawa perspektywa
a to link do testu prędkości żeby nie być gołosłownym.
Gminę Narol też zahaczy?
skąd ta informacja?
No i należy dodać, że w naszym regionie pojawia się coraz więcej firm, które oferują szybszy internet. Kwestia czasu - średnia prędkość w naszym powiecie będzie dużo większa.
brak dostępności w takich miejscowościach jest spowodowany nie zgłaszaniem zapotrzebowania dlatego tak jest
speedtest.net/.../4080137091
takie prędkości w godzinach szczytu o 16 i to za 25 zł miesięcznie, a na światłowodzie koszt ok 50 zł
na PSL zagłosujemy(?) (w każdym bądź razie wygrają)
Ma być cool i będzie - i Basta!!
Poczytajcie dobrze czy to na pewno tak jest.
Bo coś mi się wydaję, że to tylko dla urzędów będzie i instytucji !!
Play Oleszyce - 4G ściąganie 40 Mb/s, wysyłka ~35 Mb/s
Polecam redakcji zapoznanie się z wikipedią ponieważ:
"prędkości nawet 30 mb/s. Aby lepiej zobrazować taką prędkość podamy przykład: ściągnięcie filmu o wadze 700 mb zajmie nam jedynie 30 sekund. "
jak już to 30 MB - megabajtów !!! przez duże MB !!
takie małe mb ?? nie ma takiego pojęcia w informatyce
1Mb/s=128 kb
10Mb/s=1,2 MB/s
30Mb/s~3,6 MB/s
megabit = Mb
pl.wikipedia.org/wiki/Megabit
megabajt=MB
pl.wikipedia.org/wiki/Megabajt
Wolelibysmy płacić i mieć normalny internet. W centrum wsi mamy wieże o wysokości około 30 metrów i możnaby jej użyć do założenia nadajników niestety nikt się nie interesuje sytuacja w naszej miejscowości i ciągle jesteśmy wylaczeni od normalnego internetu przykładowo 1 mb/s.
Dodatkowo jest u nas dom dziecka szkoła podstawowa i nowa świetlica, w której również będzie ten beznadziejny internet.
Bylibyśmy wdzięczni gdyby powiat się zainteresował również mniejszymi miejscowościami .
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.