Kobiety Karpat o pomocy i wsparciu dla uchodźców z Ukrainy

W sobotę (23.04) w Przemyślu, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się międzynarodowe forum pn. ,,Kobiety Karpat Ukrainie”, podczas którego rozmawiano m.in. o pomocy dla narodu ukraińskiego.

Inicjatorką wydarzenia jak i powstania Stowarzyszenia „Kobiety Karpat” była Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła. Jak sama mówi, rola kobiety w życiu każdego człowieka jest niezwykle ważna i nieoceniona. Stowarzyszenie „Kobiety Karpat” to młoda organizacja, mająca na celu, w szerokim rozumieniu, podkreślenie roli kobiety w różnych płaszczyznach życia. Celem stowarzyszenia jest m.in. wspieranie działań prowadzonych na rzecz kobiet w życiu publicznym, w polityce i życiu gospodarczym, wspieranie działalności organizacji kobiecych, rozwijanie kontaktów oraz współpracy między społeczeństwami i wiele innych. Konferencja „Kobiety Karpat Ukrainie” była inauguracją działalności tego stowarzyszenia.

W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści Polski i Ukrainy, reprezentanci rządów obu państw oraz wielu środowisk i organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych gości, prelegentów obecna była Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Deputowana, Przewodnicząca Partii Sługa Ludu Ołena Shulak, Deputowana, Wiceprzewodniczący Komisji Budżetowej Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kopanchuk, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Technologii Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Patkowski, posłowie, senatorowie, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Wicewojewoda Jolanta Sawicka, prezesi, komendanci, wójtowie Dorota Chilik, Wiesław Kapel, Albert Hawrylak, Bogdan Szylar, Marek Iwasieczko, goście z administracji rządowej i samorządowej z Polski i Ukrainy.

Tematem przewodnim zorganizowanej konferencji była dyskusja poświęcona sprawom pomocy Ukrainie, tematem wiodącym stała się rola kobiet w sytuacji naszych sąsiadów, pogrążonych w rzeczywistości wojennej oraz wsparcie dla nich i ich dzieci. Obecna wśród prelegentów Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, podkreśliła solidarny wymiar pomocy jaką Polacy - instytucjonalnie i oddolnie świadczą nieustannie na rzecz pomocy społeczeństwu Ukrainy. Natomiast Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę na potrzebę mocniejszego wsparcia ze strony Unii Europejskiej w celu znalezienia nowych środków przeznaczonych na pomoc Ukrainie. Z kolei Ewa Leniart-Wojewoda Podkarpacki, mówiła o pomocy humanitarnej, kompleksowej pomocy prawnej, medycznej zapewnianej uchodźcom wojennym z Ukrainy od pierwszych dni wojny na Ukrainie. Podczas spotkania wielokrotnie z ust ukraińskich gości padało słowo „dziękujemy”, co z towarzyszącymi emocjami niewątpliwie stanowiło bardzo wzruszające momenty konferencji.

W jednym z paneli tematycznych, dotyczących pomocy humanitarnej wzięły udział Marta Tabaczek, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego, koordynująca działania przy przejściu granicznym w Budomierzu oraz Marta Dobrowolska, Prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubaczów. Obie panie opowiedziały o początku pomocy, powstaniu miasteczka w Budomierzu, setkach Ukraińców, którzy zatrzymali się nie tylko w punktach recepcyjnych, ale również w domach wielu Lubaczowian.

Poseł Teresa Pamuła dziękując tak licznie przybyłym gościom, podkreśliła rolę Rządu polskiego w zaangażowanie i koordynację pomocy niesionej państwu ukraińskiemu, włączeniu samorządów i organizacji pozarządowych oraz ludziom dobrej woli, w tym paniom z KGW, druhom i druhnom z OSP oraz harcerzom. Podziękowała też Caritas Archidiezezji Przemyskiej, który od pierwszych godzin wojny, przystąpił do udzielania pomocy.

Konferencja zakończyła się uroczystą Mszą św. w Intencji pokoju na świecie, pod przewodnictwem abpa Adama Szala w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, w której uczestniczył również Proboszcz Parafii św. Stanisława Bpa w Lubaczowie ks. Andrzej Stopyra.

20220423_095249.jpg20220423_111016.jpg20220423_123052.jpgIMG-20220423-WA0025.jpgIMG-20220424-WA0002.jpgIMG-20220425-WA0000.jpgIMG-20220425-WA0001.jpgIMG-20220425-WA0002.jpgIMG-20220425-WA0004.jpgIMG-20220425-WA0005.jpg

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

polak2010
-1 # polak2010 2022-04-25 14:34
Brawo dla naszych Dam za altruizm, pokazujecie jacy naprawdę są prawdziwi Polacy.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.