Lubaczów: Urzędnicy będą kontrolować piece i kotły

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne

Zgodnie z rozporządzeniem burmistrza Lubaczowa, urzędnicy będą mogli przeprowadzać kontrole domowych pieców i kotłów. Kontroli mogą się spodziewać szczególnie ci, którzy palą np. śmieciami.

23 listopada burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt wprowadził zarządzenie nr 142/2021 w sprawie przeprowadzania kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach oraz przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej dla województwa podkarpackiego na terenie Gminy Miejskiej Lubaczów.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, urzędnicy mogą przeprowadzać kontrole naszych pieców i kotłów. Bezpośrednimi przesłankami mogącymi inicjować przeprowadzenie kontroli są m.in. zgłoszenia dokonywane przez mieszkańców czy własne obserwacje pracowników Urzędu Miejskiego w Lubaczowie. W celu przeprowadzenia działań kontrolnych burmistrz upoważnił wyznaczonych urzędników do wstępu na teren nieruchomości w godzinach 6.00 do 22:00 Kontrolowani mieszkańcy będą musieli umożliwić wstęp na teren posesji w celu przeprowadzenia kontroli. W przypadku odmowy przeprowadzenia działań kontrolnych, urzędnik będzie mógł zwrócić się do Policji o pomoc w przeprowadzeniu czynności.

Podczas kontroli sprawdzane będą urządzenia grzewcze w zakresie klasy kotła, a także jego najbliższego otoczenia w szczególności w zakresie obecności odpadów. Co ciekawe, kontrolujący będzie mógł też sprawdzić w jaki sposób przechowujemy opał, a nawet poziom wilgotności drewna. Urzędnik ma też możliwość pobrania próbek popiołu, które zostaną przekazane do specjalistycznych badań laboratoryjnych.

Zgodnie z zarządzeniem, w przypadku stwierdzenia, że w budynku funkcjonuje kocioł na paliwo stałe niespełniający warunków określonych w “uchwale antysmogowej” na kotle lub w jego bezpośrednim otoczeniu informuje się o dacie granicznej wymiany.

Wszelkie nieprawidłowości stwierdzone podczas każdej kontroli mogą skutkować mandatem karnym w wysokości od 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Jeżeli ktoś chce się zapoznać z zarządzeniem burmistrza w oryginalnym brzmieniu, to tutaj.

Uchwała antysmogowa

Od 1 czerwca 2018 roku od na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego wedle której do końca 2021 roku, mieszkańcy naszego województwa muszą wymienić stare kotły na paliwo stałe, tj. mające ponad 10 lat i pozaklasowe (poniżej 3 lub 4 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012). 

Ponadto mieszkańcy Podkarpacia posiadający kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 muszą go wymienić do 1 stycznia 2028 roku. Natomiast jeżeli posiadamy kocioł klasy 5 to możemy używać go bezterminowo.

Użytkownicy pieców kaflowych czy kominków muszą wiedzieć, że od 1 stycznia 2023 będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

TenCoWieWszystko
+26 # TenCoWieWszystko 2021-11-25 09:46
Brawo, to się nazywa rządzenie twardą ręką. Oczywiście ironizuję. W czasach gdy wszelkie źródła ciepła , węgiel , drewno , gaz drogie jak nigdy ( ...i to nie koniec) trzeba jeszcze obywateli "docisnąć". Martwiłeś się za co i gdzie kupić węgiel, teraz będziesz się jeszcze obawiał wizyty przedstawicieli władz, którzy będą biegać dookoła kotła szukając tabliczki znamionowej. Brawo. Argument , że jest to wymierzone głownie w tych co palą śmieciami to zwykłe wykręcanie się i usprawiedliwian ie swoich działań. Tych ludzi można i trzeba ścigać ,kontrolować bez specjalnych zarządzeń !!
AntyPiS
+3 # AntyPiS 2021-11-25 10:55
Cytuję TenCoWieWszystko:
Brawo, to się nazywa rządzenie twardą ręką. Oczywiście ironizuję. W czasach gdy wszelkie źródła ciepła , węgiel , drewno , gaz drogie jak nigdy ( ...i to nie koniec) trzeba jeszcze obywateli "docisnąć". Martwiłeś się za co i gdzie kupić węgiel, teraz będziesz się jeszcze obawiał wizyty przedstawicieli władz, którzy będą biegać dookoła kotła szukając tabliczki znamionowej. Brawo. Argument , że jest to wymierzone głownie w tych co palą śmieciami to zwykłe wykręcanie się i usprawiedliwianie swoich działań. Tych ludzi można i trzeba ścigać ,kontrolować bez specjalnych zarządzeń !!


Skądś kasa na rozdawnictwo z którego teraz się nie da wycofać PiS musi znaleźć pieniądze. Wydrze Ci w jednym miejscu by dać CI w drugim. I mamy przekupywanie społeczeństwa, które ma iluzje, że dają. Mam nadzieję, że Ci co uważają, że dają tak samo będą się cieszyć, że dają, ale mandaty bo większość ukaranych będzie z elektoratu PiS bo to właśnie osoby starsze i mniej wykształcone najpóźniej wymienią piece m.in. z powodów finansowych. A osoby mniej wykształcone i starsze to trzon elektoratu PiS.
hehe
+26 # hehe 2021-11-25 10:20
Z dobie wirusa ja mam urzedasow puszczac do Siebie do domu?? Tych co bede latac od domu.do.domu?? No napewno...bez nakazu prokuratorsk.ni kt nie proszony nie ma prawa wejsc
.
Vader
+12 # Vader 2021-11-25 11:10
a więc wojna...
polak2010
+4 # polak2010 2021-11-25 11:54
Zastanawiam się tak ,, po co palić śmieci" jak i tak sporo płacimy za ich wywózkę?
AntyPiS
# AntyPiS 2021-11-25 12:09
Cytuję polak2010:
Zastanawiam się tak ,, po co palić śmieci" jak i tak sporo płacimy za ich wywózkę?


Oj dużo się zastanawiasz polaku2010. Ludzie palą śmieci bo uważają, że tak jest prościej. Wrzucić do pieca i spalić. Niestety nie działa to dobrze na środowisko. Ale już widzę, ze masz ochotę na ludzi wykorzystywać ten zapis o zgłoszeniu przez mieszkańców. ;-)
TenCoWieWszystko
+8 # TenCoWieWszystko 2021-11-25 12:04
To niesamowita ironia, że UE każe nasz rząd za emisję CO2, nakazuję schodzić z paliw kopalnych. Nasz rząd słusznie broni się, bo u nasz prąd węglem stoi. Nie potrafimy zrezygnować z węgla aby produkować prąd (...bo niby jak? ratuje nas tylko energia jądrowa, ale na to trzeba dekad) Rząd mniej lub bardzie słusznie próbuje więc zmniejszać emisję CO2 walcząc z klientem indywidualnym i z kotłami na paliwo stałe. W tym celu mamy już stosowne ustawy dające przynajmniej jakieś okresy przejściowe ma "schodzenie z węgla". I tu dochodzimy do ww "ironii" to wszystko mało jak UE zachowuje się wobec naszego rządu tak samo lokalna władza postanowiła podejść do obywatela. Dociskać, straszyć. Smog w Lubaczowie to problem od lat. Spalanie śmieci przez cześć mieszkańców to problem od lat, ale dlaczego nasz Burmistrz właśnie teraz postanowił z tym walczyć? W czasach szalejącego covida , ogólnej zawieruchy ekonomiczno - zdrowotno - politycznej (granica z Białorusią) drogiego i mało dostępnego węgla. Drożejącego gazu. Lokalna władza postanowiła przyjąć postawę ekologiczną. Ehhh...
msz
+15 # msz 2021-11-25 17:16
"15. Kontrola może odbywać się w asyście Policji, na podstawie porozumienia z Policją."
- Policja nie ma żadnej podstawy prawnej do przeprowadzenia takiej kontroli.
Co w przypadku, gdy drzwi będą zamknięte - Policja będzie je wyważać?
msz
+8 # msz 2021-11-25 17:56
Policja może wykonywać kontrolę dopiero wtedy, gdy dojdzie do wykroczenia, tzn. palenia śmieciami.
Miki
+7 # Miki 2021-11-25 18:28
W tej uchwale jest sporo błędów," mieszkańcy naszego województwa muszą wymienić stare kotły na paliwo stałe, tj. mające ponad 10 lat i pozaklasowe (poniżej 3 lub 4 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012)." Otóż piece wyprodukowane w 2002 roku wg w/w normy mieszczą się w 3 klasie emisji. Zatem czy je również należy wymienić ponieważ mają powyżej 10 lat. Istnieją ponadto przesłanki że cała ta uchwała może być niezgodna z prawem i Sąd Administracyjny mógłby ją uchylić.
NSZ
+8 # NSZ 2021-11-26 07:15
Czy Burmistrz oszalał?
Arch Enemy
+4 # Arch Enemy 2021-11-27 06:50
Jak mawiał Towarzysz Stalin "Kontrola najwyższą formą zaufania".

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane