Odnowiono ogrodzenie i bramę cmentarza żydowskiego w Lubaczowie. Renowację wsparł wnuk Josepha Reinfelda

fot. Urząd Miejski w Lubaczowiefot. Urząd Miejski w Lubaczowie

Dobiegły końca prace przy odnowieniu muru i bramy cmentarza żydowskiego w Lubaczowie. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Stevena Greenberga - wnuka urodzonego w Lubaczowie w 1891 roku Josepha Hersch Reinfelda.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z budżetu państwa w ramach Programu „Ochrona zabytków”, które otrzymał samorząd miasta Lubaczowa, udało się odrestaurować ogrodzenie Cmentarza Żydowskiego w Lubaczowie. Z kolei za środki Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnowiona została także brama oraz furta, stanowiące część zabytkowego muru.

Remont ogrodzenia- które od 1990 roku widnieje w rejestrze zabytków- przeprowadzono w ramach zadania „Lubaczów, ogrodzenie cmentarza żydowskiego: prace remontowo-konserwatorskie – etap II”. Całość prac pochłonęła ponad 100 tys. zł.

Swoją cegiełkę do renowacji-w kwocie ponad 21 tys. zł- dołożył także Steven Greenberg. Jest on wnukiem urodzonego w Lubaczowie w 1891 roku Josepha Hersch Reinfelda, który wyemigrował do Ameryki w 1909 roku  i jako milioner czasów prohibicji- czując sentyment do rodzinnej miejscowości- w czasie swojego pobytu w Lubaczowie w 1929 roku,  ufundował mur wokół kirkutu.

Przy realizacji zadania gmina miejska Lubaczów współpracowała również z polskim Oddziałem Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie (mieszczącym się w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu),  którego przedstawicielami są panie Alicja Kobus oraz Magdalena Kuś.

Cmentarz żydowski w Lubaczowie, będący dziś świadectwem bogatej wielokulturowej historii miasta i regionu, znajduje się przy ul. Kościuszki i zajmuje działkę o nieregularnym kształcie i powierzchni około 0,3 ha. Powstał prawdopodobnie w I połowie XVIII w. wraz z założeniem w Lubaczowie gminy żydowskiej. Jego murowane ogrodzenie wzniesiono z fundacji Józefa Hirsza Reinfelda. Głównym jego elementem jest ozdobna brama wejściowa zamknięta żelaznymi wrotami. Do dziś w obrębie cmentarza zachowało się ponad 200 macew, z których najstarsza upamiętnia Itę córkę Jakowa, zmarłą 6 nisan 5488 r. (16 marca 1728 r.).

Konserwacja i renowacja ogrodzenia zapewni trwałe zachowanie funkcji cmentarza jako miejsca pamięci. Odrestaurowanie muru ma pomóc lokalnej społeczności kontynuować opiekę nad cmentarzem, a także przyczynić się do wzrostu świadomości wśród najmłodszych lubaczowian o wpływie żydowskiej społeczności miasta na jego rozwój gospodarczy i kulturalny. Cmentarz jest także szczególnym miejscem modlitwy dla potomków lubaczowskich Żydów, którzy odwiedzają swoich zmarłych krewnych. - podkreśla Starostwo Powiatowe w Lubaczowie

Zdjęcia: Urząd Miejski w Lubaczowie

remont-muru-cmentarza-zydowskiego_2.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_4.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_5.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_7.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_10.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_13.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_14.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_15.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_17.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_22.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_23.jpgremont-muru-cmentarza-zydowskiego_24.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Szyskie dzieci 2010
+11 # Szyskie dzieci 2010 2021-10-31 11:02
Jak wygląda w środku? Kiedyś było bardzo zaniedbane, pełno krzaków. Skoro to zabytek i tym chcemy się chlubić, czy nie wypada zadbać również o to, co za murem. Choćby w czynie społecznym? Ja chętnie pomogę.
Ja234
-6 # Ja234 2021-10-31 17:41
A czy przy renowacji nie powinien brać udziału Bąkiewicz ??? Też dostał 3 banki od ministra z tabletu. A przepraszam, on chyba dostał tylko na spychanie kobiet ze schodów.
polak2010*
-5 # polak2010* 2021-10-31 20:07
Obrazasz tu takiego nawiedzonego (poje....), Bąkiewicz organizuje marsz w wawie i na to dostal kasę, ogladaj w tvpis jak niejaki polak 2010 idzie na czele krzycząc precz z LGBT!
wirtualny
+2 # wirtualny 2021-10-31 20:50
Ciemny lud kupi
Materiał "Wiadomości" w TVP pt. "Nielegalna imigracja paraliżuje Europę" został pokazany w sobotę, 30 października.
Strzelanina, niebezpieczna jazda motocyklami i imigranci — akcje rodem z filmu akcji, ale według TVP to amatorskie nagranie ze Szwecji, która jak wiele krajów Europy boryka się z kryzysem migracyjnym. Problem jednak w tym, że filmowe sceny rzeczywiście są... filmowe. "Prawdziwe" nagranie pochodzi z planu serialu Netflixa.
polak2010
-7 # polak2010 2021-10-31 20:52
Bardzo dobra inicjatywa, trzeba dbać o zabytki gdyż są one dorobkiem naszych przodków.
Jeszcze ten stary dworzec PKS straszy aż żal patrzeć.
Szyskie dzieci 2010
+5 # Szyskie dzieci 2010 2021-10-31 22:16
Cytuję polak2010:
Bardzo dobra inicjatywa, trzeba dbać o zabytki gdyż są one dorobkiem naszych przodków.
Jeszcze ten stary dworzec PKS straszy aż żal patrzeć.

Puknij się w swoją pełną nienawiści łepetynę. "Cmentarz dorobkiem przodków". Tylko taki pustak jak ty może coś takiego wymyślić. Dworzec może straszy. Obawiam się, że jakby ciebie zobaczył to zgon na miejscu.
AntyPiS
+4 # AntyPiS 2021-10-31 22:17
Cytuję polak2010:
Bardzo dobra inicjatywa, trzeba dbać o zabytki gdyż są one dorobkiem naszych przodków.
Jeszcze ten stary dworzec PKS straszy aż żal patrzeć.


I mówi to wielbicieli PIs-u, który szczuł swoich elektorat jak był w opozycji na Żydów. Przykłady jak jeden radny PiS w 2013 czy 2014 porównał Żydów do ,,siepaczy moskiewskich". A mnie jeden taki jak Ty potrafił powiedzieć w realu w 2015, że mam wypieprzać razem z Michnikiem do Izreala. Na polityka antysemicka PiS skończyła się wtedy gdy okazało się, że ukrywane nazwisko pierwszej damy jest Kornhauser i pochodzi z żydowskiej rodziny a jej brat i ojciec są jawnymi Żydami. I to są fakty. Jak mnie zawszę śmieszy hipokryzja ludzi natchnionych tak mocno PiS, że nie mają samodzielnego myślenia i jak im powie A to mówią A a jak zaprzeczy A i powie B to tacy jak barany mówią B :lol: A teraz słowa jak ja to oceniam. Dobra incjatywa i dobrze, że znalazł się sponsor, który pomógł w odrestaurowaniu cmentarza. U Nas było dużo Żydów w powiecie i jest to ważna część naszej historii lokalnej. A co do dworca PKS to powinii rozwiązać ten problem bo bardzo przeciąga się w czasie. Ale porównywanie stacji PKS do cmentarza i robienie z niego zabytku. No przepraszam. Szanujmy się.
Xer
# Xer 2021-11-01 14:48
A teraz słowo jak ja to oceniam - gdybyś od tego miejsca napisał ten post to byłoby ok, ale... nie będę oceniał Ciebie.
AntyPiS
+6 # AntyPiS 2021-11-01 17:46
Cytuję Xer:
A teraz słowo jak ja to oceniam - gdybyś od tego miejsca napisał ten post to byłoby ok, ale... nie będę oceniał Ciebie.


Rozumiem, że nie pasują Panu fakty, które przytoczyłem i niestety tak było. Teraz Ci co wtedy nawoływali przeciw Żydom to teraz z nimi to by obchodzili wręcz Hanukę. To jest ta hipokryzja, którą tępię. I niestety dużo tych przypadków znam jako taki swoisty wytwór ówczesnej propagandy PiS-u, która była antysemicka. Wtedy Tuska obrażano słowem ,,żyd" i samo PO jako ,,żydów" jako synonim czegoś ohydnego, zdradzieckiego. Pisane z małej litery bo nie wypada obrażać tej religii i jej wyznawców. Nagle Ci sami teraz nazywają go ,,volksdojczem" , ale kontekst stosuje się te sam. A ,,Żyd" teraz to już dobry. To jest dopiero hipokryzja w szczuciu PiS na Tuska. Nie jest możliwe, żeby ,,Żyd" był ,,volskdojczem" . Tylko to pokazuje, ze jak PiS powie A to jego wierny elektorat powie A. A jak powie B całkowicie różne od A to ci wierni co wierzą w PiS powiedzą B a A będą krytykować i udawać, ze nigdy A nie mówili. Pokazałem to właśnie na tym przykładzie obrażania polityków dzisiejszej opozycji jak PiS był w opozycji.
lewak
+4 # lewak 2021-11-01 18:38
Już nie mówią "volksdojcz", to za mało, bo volksdojcz to taki trochę Niemiec, więc teraz mówią po prostu Niemiec, nie tylko o Tusku.
wirtualny
+8 # wirtualny 2021-10-31 22:06
Infacja szaleje a Kaczor się śmieje, że Suweren sprzedał się za judaszki- nie obchodzi go inflacja, podwyżki wszystkiego co tylko możliwe oraz co raz to nowsze podatki jakie tylko wymyśli Nierząd. Suweren jest w raju na haju i nadal będzie głosował na Jedyną Słuszną Partię. Pisizm realizuje hasło Beci " Polska w ruinie" oraz Pinokia " obiecywać a potem wygaszać obietnice i niech zap... za miskę ryżu" i to przy krzyżu a raczej przy świecy czy lampie naftowej, bo większość nie dostanie rekompensat za podwyżkę prądu.
W latach 80-tych schemat był taki sam - ceny w górę , podwyżki płac , dodatek inflacyjny , napędzało to ceny itp itd , a potem wszystko runęło , deja vu ?
Dmw
-9 # Dmw 2021-10-31 22:10
Czyli tęczowy marsz może iść a Marsz Niepodległości już nie? Ot,taka demokracja. A ten marsz i tak przejdzie. Nic nie mają do gadania, najwyżej tyle co żyd za okupacji
Szyskie dzieci 2010
+5 # Szyskie dzieci 2010 2021-11-01 00:07
Cytuję Dmw:
Czyli tęczowy marsz może iść a Marsz Niepodległości już nie? Ot,taka demokracja. A ten marsz i tak przejdzie. Nic nie mają do gadania, najwyżej tyle co żyd za okupacji

Nie powtarzaj się jak mantra
lewak
+4 # lewak 2021-11-01 07:44
A czy na jakimś tęczowym marszu rzucano race do mieszkań i w policję?
POrażka
-10 # POrażka 2021-11-01 07:58
Gdyby nie prowokacje części rowerowych i dewiantów spod znaku LGBT, to nikt by raca nie rzucił
polak2010*
+6 # polak2010* 2021-11-01 08:18
Cytuję POrażka:
Gdyby nie prowokacje części rowerowych i dewiantów spod znaku LGBT, to nikt by raca nie rzucił


Stać na swoim balkonie z tęczową flaga to prowokacja? A niesienie przez manifestujących faszystowskich haseł co to jest? Poprawność polityczna PiS???
lewak
+6 # lewak 2021-11-01 09:00
A bitwa z policją o empik to też wynik prowokacji? Pewnie prowokacja policji, po co tam była, gdyby jej nie było to nie byłoby bitwy. Niech była się schowała gdzieś w bocznych ulicach, żeby nie drażnić "patriotów" swoim widokiem, jak tęczowe flagi.
AntyPiS
+3 # AntyPiS 2021-11-01 14:18
Cytuję POrażka:
Gdyby nie prowokacje części rowerowych i dewiantów spod znaku LGBT, to nikt by raca nie rzucił


Ta a policja prowokowała bo stała na straży bezpieczeństwa. Oglądam zawsze Marsz i na telewizorze i na Teliwizji Narodowej na Intrnecie czyli telewizji tego Marszu od środka i widziałem co się działo. I z patriotyzmem miało to tyle wspólnego co nic.
Cięta riposta
+8 # Cięta riposta 2021-11-02 18:12
Cytuję POrażka:
Gdyby nie prowokacje części rowerowych i dewiantów spod znaku LGBT, to nikt by raca nie rzucił

Ty jesteś porażająca porażka.
polak2010
-12 # polak2010 2021-11-01 09:59
AntyPiS
+4 # AntyPiS 2021-11-01 14:31
Cytuję polak2010:


Utrata takiego dziecka jakie jest na zdjęciu jest wielką tragedią. Dlatego aborcji dokonuje się do 12 tygodnia ciąży i tylko w określonych przypadkach, które były opisane w kompromisie aborcyjnym. Każdy Twój komentarz, który ma polityczne dno. I tutaj mamy to samo. Z tragedii robisz sobie propagandę.
polak2010*
+5 # polak2010* 2021-11-02 16:59
Polki, przestańcie zachodzić w ciążę. W tym pisopanstwie nie jest możliwe normalne życie. Dlaczego tylko w Polsce każda kobieta musi się bać zajścia w ciążę i po rozwiązaniu martwić się o przyszłość swojej rodziny?! To nie jest normalne, to jest dziki kraj, zacofani, pozbawieni wszelkich uczuć, emocji i hamulców etycznych i moralnych karierowicze polityczni i ich poplecznicy (czyt. wyborcy). Przykre to wszystko.
lewak
+3 # lewak 2021-11-02 18:17
Będzie jeszcze gorzej.
"Obywatelski projekt fundacji Pro - Prawo do życia został przekazany do pierwszego czytania w Sejmie. Zakłada on wprowadzenie bezwzględnego zakazu przerywania ciąży."
Czuły
+3 # Czuły 2021-11-02 17:06
Szkoda, że taki piękny, zabytkowy cmentarz ogrodzono takim betonowym płotem. Szkoda, że choć tu od wejścia od drogi nie dali innego ogrodzenia. Nic nie widać. Wielka szkoda.Taki zabytkowy cmentarz i tak zamknięty na "ament".
polak2010
-10 # polak2010 2021-11-03 07:05
Widzieliście co ostatnio zrobił z siebie Bodnar oswojonego leminga hahaha i dostał jeszcze za to medal :lol: :lol: :lol: tak się uśmiałem jak z pasowania na homokomandosa przez babcię Kasię :lol:
To jest ten sam poziom powagi w cyrku hahaha :-) :lol:
No nie mogę hahaha medal mu dali :lol: i on się z tego cieszył hahaha :lol:
AntyPiS
+4 # AntyPiS 2021-11-03 08:20
Cytuję polak2010:
Widzieliście co ostatnio zrobił z siebie Bodnar oswojonego leminga hahaha i dostał jeszcze za to medal :lol: :lol: :lol: tak się uśmiałem jak z pasowania na homokomandosa przez babcię Kasię :lol:
To jest ten sam poziom powagi w cyrku hahaha :-) :lol:
No nie mogę hahaha medal mu dali :lol: i on się z tego cieszył hahaha :lol:


Co ma to wspólnego z tematem artykułu. Jak Ci pisałem jak chcesz się wyżyć to jest Facebook czy Youtube gdzie możesz sobie filmiki nagrywać nawet jak nie masz gdzie się wygadać. Ludzie tutaj mają dość Twojej tępej propagandy, którą uprawiasz.
polak2010*
+3 # polak2010* 2021-11-03 15:15
Cały PiS w pigułce i tacy ludzie rządzą krajem
Ja
+5 # Ja 2021-11-03 11:53
Cytuję polak2010:
Widzieliście co ostatnio zrobił z siebie Bodnar oswojonego leminga hahaha i dostał jeszcze za to medal :lol: :lol: :lol: tak się uśmiałem jak z pasowania na homokomandosa przez babcię Kasię :lol:
To jest ten sam poziom powagi w cyrku hahaha :-) :lol:
No nie mogę hahaha medal mu dali :lol: i on się z tego cieszył hahaha :lol:

Aleś ty biedny i głupi
Biedny leming
+3 # Biedny leming 2021-11-03 17:33
Cytuję polak2010:
Widzieliście co ostatnio zrobił z siebie Bodnar oswojonego leminga hahaha i dostał jeszcze za to medal :lol: :lol: :lol: tak się uśmiałem jak z pasowania na homokomandosa przez babcię Kasię :lol:
To jest ten sam poziom powagi w cyrku hahaha :-) :lol:
No nie mogę hahaha medal mu dali :lol: i on się z tego cieszył hahaha :lol:

"Kiedy innym namolnie chcesz się w życie wypieprzyć, pamiętaj, żeś sam inny. Inny, a nie lepszy".
polak2010*
+2 # polak2010* 2021-11-03 15:57
Jedyne co PiS-owi się udało to program "rodzina na swoim" czyli nepotyzm na całego. Siostry, bracia i szwagrowie zasiadający na intratnych posadach.
A dla Polski ...................
Rozwalanie struktur państwa, marnotrawstwo pieniędzy publicznych, kradzież pieniędzy publicznych do własnych kieszeni, wpychanie Polski pod władanie Kremla.
Dmw
-2 # Dmw 2021-11-03 18:38
Ale moi drodzy,jakbyści e mieli możliwość załatwić prace komuś z rodziny czy komuś bliskiemu,no nie załatwili byście? No pewnie że tak. Jakby ktoś Ci proponował milion złotych za załatwienie jakiejs sprawy? No pewnie że bym wziął. Taka jest natura ludzka
polak2010*
+3 # polak2010* 2021-11-03 19:44
Cytuję Dmw:
Ale moi drodzy,jakbyście mieli możliwość załatwić prace komuś z rodziny czy komuś bliskiemu,no nie załatwili byście? No pewnie że tak. Jakby ktoś Ci proponował milion złotych za załatwienie jakiejs sprawy? No pewnie że bym wziął. Taka jest natura ludzka


natura, natura, tylko po co pierdolić jaki to ja prawy i jakże sprawiedliwy!!! hipokryci zwalaja na przeciwników, też taki jesteś?! zwolenniku PiS???
lewak
+3 # lewak 2021-11-03 19:55
Z tym nepotyzmem to rzeczywiście trochę słaby argument przeciw PiSowi. Wszyscy poprzednicy tak robili i następcy tak też będą robić. Jak napisałeś, taka jest natura ludzka i nie pomogą żadne zmiany przepisów, bo te zmiany musiałaby być bardzo radykalne, a to przecież sami załatwiacze musieliby te zmiany wprowadzić.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane