Będzie kolejna edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Podpisano porozumienie [ZDJĘCIA]

Samorząd Województwa Podkarpackiego będzie współorganizował Festiwal Dziedzictwa Kresów. Na to wydarzenie przeznaczonych zostanie 600 tysięcy złotych. W środę (05.06) w Baszni Dolnej podpisano porozumienie w tej sprawie.

Festiwal Dziedzictwa Kresów, organizowany wcześniej pod nazwą Festiwal Kultur i Kresowego Jadła, to jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. Zainicjowany przez Gminę Lubaczów sięga swoimi korzeniami 2009 roku, natomiast od 2017 jednym z jego współorganizatorów jest Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Coroczny program to kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Wydarzenia Festiwalu Dziedzictwa Kresów, gromadzące od wielu lat liczne grono uczestników rozgrywają się przede wszystkim na Ziemi Lubaczowskiej na przełomie lipca i sierpnia. W tym roku festiwal potrwa od 5 lipca do 4 sierpnia.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że festiwal jest doskonałą lekcją historii, tej dotyczącej Kresów, a bez znajomości wielowiekowej historii tych terenów nie możemy nie możemy dobrze i w pełni zrozumieć współczesnej historii.

Rozpoczynając współpracę przy festiwalu nie wiedzieliśmy, jak się rozwinie, jak będzie wyglądał. Okazało się, że z roku na rok festiwal się rozrasta, zyskuje nowych uczestników, dlatego my, jako województwo nie szczędzimy naszego zaangażowania. Dbamy także o duchowy aspekt pamięci o Kresach, dlatego zapraszamy na mszę kresową – mówił Władysław Ortyl.

 Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel podziękował Władysławowi Ortylowi za współorganizację Festiwalu.

Bardzo się cieszę, że samorząd województwa od samego początku kiedy festiwal nabrał tej nowej formuły Dziedzictwa Kresów współuczestniczy i współtworzy to wydarzenie kulturalne, wyjątkowe na mapie województwa podkarpackiego i jak się okazuje w skali kraju – mówił wójt Wiesław Kapel.

W ramach festiwalu, jako wydarzenia historyczno-kulturalnego, odbywają się liczne prelekcje, spotkania autorskie, koncerty, wystawy, warsztaty, projekty edukacyjne, inscenizacje, konferencje, kina plenerowe, pokazy i konkursy kulinarne oraz wiele innych przedsięwzięć, które pozwalają odbiorcy poznać i „dotknąć” świat Kresów.

Współtworzona przez Gminę Lubaczów i Województwo Podkarpackiego wieloformatowa impreza, na bazie – kluczowego dla polskiej tożsamości – dziedzictwa Kresów jest w stanie przez wiele tygodni jednoczyć szereg współorganizatorów, partnerów, przedstawicieli mediów, społeczność lokalną, turystów kulturowych, a wreszcie Kresowian z całego kraju. Dzięki temu to jedno najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie, które wpisało się na stałe w kalendarz imprez społeczno-kulturalnych Podkarpacia – mówi Katarzyna Sołek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

W imieniu samorządu województwa festiwalowe wydarzenia koordynuje Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP, a także Centrum Kulturalne w Przemyślu – instytucja kultury Województwa Podkarpackiego, która w zakresie ochrony i interpretacji dziedzictwa Kresów prowadzi od lat własną działalność.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, Województwo Podkarpackie zobowiązało się między innymi do przeprowadzenia kampanii promocyjnej Festiwalu, w tym do przygotowania identyfikacji wizualnej, do realizacji kompleksowej obsługi logistycznej Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych oraz do przygotowania koncertowych wydarzeń festiwalowych, w tym Koncertu Lwowskiej Orkiestry Kameralnej i koncertu
w Cerkwi św. Mikołaja” w Lubaczowie 1 sierpnia. Samorząd województwa pokryje również koszty wynagrodzeń części artystów.

Poznaliśmy też gwiazdę tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Informację na ten temat znajdziecie tutaj. 

Zobaczcie zdjęcia z konferencji:

Komentarze   

aż po kres
+4 # aż po kres 2024-06-05 23:13
Dziewictwo Kresów uratowane :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Brawo
+1 # Brawo 2024-06-06 07:46
Łaskawcy z Rzeszowa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.