Legendarny polski zespół zagra na Festiwalu Dziedzictwa Kresów!

Rok temu na Festiwalu Dziedzictwa Kresów wystąpił Andrzej Piaseczny fot. archiwum ZLUBACZOWA.PLRok temu na Festiwalu Dziedzictwa Kresów wystąpił Andrzej Piaseczny fot. archiwum ZLUBACZOWA.PL

Tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów odbędzie się w dniach 5 lipca - 4 sierpnia. Poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące tego dużego wydarzenia.

Program tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów zapowiada się niezwykle ciekawie. Festiwalowa oferta to m.in. szereg koncertów. Oprócz wydarzeń muzycznych w Narolu (20 lipca) czy Baszni Dolnej (21 lipca) i lubaczowskiej cerkwi (1 sierpnia) uczestników festiwalu czeka również koncert Lwowskiej Orkiestry Kameralnej przeplatany poezją Zbigniewa Herberta w Lubaczowie (27 lipca) i i sztandarowy koncert Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Radrużu (25 lipca), tj. koncert „Między wschodem, a zachodem. Muzyczne krajobrazy sztuki sakralnej”- w wykonaniu Fonosfery – oktetu wokalnego.

Wśród czołowych przedsięwzięć Festiwalu jest ponowne Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych – Lubaczów, 26-27 lipca. To wydarzenie jest co roku okazją do integracji osób i środowisk zaangażowanych w kultywowanie dziedzictwa Kresów, wymiany myśli i dobrych praktyk, a także do wspólnego namysłu nad wyzwaniami stojącymi przed ratowaniem tego dziedzictwa i kierowanie skutecznej pomocy do Polaków stale mieszkających na Kresach.

Nazajutrz tego wydarzenia odbędzie się tradycyjnie msza św. kresowa oraz tzw. Rynek folkowo-kresowy, czyli plenerowe wydarzenie kulturalne na rynku w Lubaczowie.

W programie Festiwalu nie zabraknie także: propozycji literackich w ramach spotkań pn. Literackie środy (Literacka środa – Miłosz in living pictures – widowisko audiowizualne; „Miejsce Wańkowicza w literaturze polskiej” – spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim), warsztatów kulinarnych, spotkań edukacyjnych i popularnonaukowych a także teatraliów kresowych w Horyńcu Zdroju i występów aktorów m.in. z Teatru Ludowego ze Lwowa.

W pierwszych dniach lipca odbędzie się też m.in.: uroczystość związana z 140-leciem linii kolejowej Jarosław-Sokal – Basznia Dolna (5 lipca) zaś 11 i 12 lipca planowane są obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Planowane jest też seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Kulinarne tradycje kresowe”, które stanowi element przygotowań do udziału we flagowym konkursie Festiwalu Dziedzictwa Kresów – „Kresowe Jadło”

Wielki finał i legendarny zespół

Całość wydarzeń zamknie Finał Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej w niedzielę 4 sierpnia, gdzie dla uczestników zostaną przygotowane takie wydarzenia jak m.in. Konkurs Kulinarny „Kresowe Jadło”, występy Zespołów Folklorystycznych, kiermasz rękodzieła, pokazy ginących zawodów oraz koncert finałowy, którego gwiazdą będzie Lady Pank.

Źródło: podkarpackie.pl

Komentarze   

Oj tam
-7 # Oj tam 2024-06-06 07:48
Legendarny zespół to Zenek i jego ekipa. Bliżej ludzi i dla ludzi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubacz
+2 # Lubacz 2024-06-06 11:36
Zgadza się Legenda. Tylko że w Cieszanowie na Festiwalu grali już 2 razy i jakoś nikt nie awiszowal się z tym. Trzeba brać przykład z Cieszanowa to wtedy powiat będzie miał piękna reklamę. Festiwal Kresowego jadła piękne wydarzenie i wójtowi gminny Lubaczów wielki ukłon bo robi coś dobrego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
tomek kr
0 # tomek kr 2024-06-11 23:24
:....legendą to oni zostali....jak małego pokazywali....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.