Budynek "starego kina" zostanie zburzony? "Remont jest nieopłacalny"

Tak w chwili obecnej wygląda budynek starego kina w Lubaczowie fot. zlubaczowa.plTak w chwili obecnej wygląda budynek starego kina w Lubaczowie fot. zlubaczowa.pl

Wybudowany w 1938 roku budynek dawnego kina w Lubaczowie od lat nie był remontowany. W tej chwili obiekt został ogrodzony, bo stanowi zagrożenie. Bardzo prawdopodobne, że budynek ten zostanie wyburzony, ponieważ wstępnie wyliczenia wykazały, że jego remont może być nieopłacalny.

To było kultowe miejsce

Budowa tzw. Domu Strzelca przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie rozpoczęła się w 1937 roku. Obiekt później funkcjonował jako kino. To było kultowe miejsce na mapie Lubaczowa. W latach 70-tych i 80-tych kino funkcjonowało bardzo dobrze, wówczas odbywały się cztery seanse dziennie. Czasami nawet potrzebne były seanse nocne. Wiele osób ma wspaniałe wspomnienia ze wspólnego oglądania takich filmów jak Zorro czy Wejście Smoka. Swoją działalność w tym miejscu kino zakończyło w latach 90-tych. Przez jakiś czas była tu dyskoteka "Strzecha u Lecha". Później jednak obiekt opustoszał. Budynek trafił w ręce Powiatu Lubaczowskiego i służył jako magazyn ze zbiorów muzealnych. Niewielką część budynku wynajmowało też stowarzyszenie.

 Budynek kina "Melodia" w 1974 roku. (ze zbiorów Rodziny Lewkowiczów) fot. Dawny LubaczówBudynek kina "Melodia" w 1974 roku. (ze zbiorów Rodziny Lewkowiczów) fot. Dawny Lubaczów

Była tu też dyskoteka "Strzecha u Lecha" fot. Dawny LubaczówByła tu też dyskoteka "Strzecha u Lecha" fot. Dawny Lubaczów

Fatalny stan "dawnego kina"

Niestety, obiekt ten od wielu lat nie był gruntownie remontowany i w tej chwili jest w bardzo złym stanie. W środku są przedziurawione stropy, a co gorsza w tym wypadku nie wystarczy sam "zwykły" remont, bo budynek powstał w starej technologii i wymagałby bardzo zaawansowanych prac. Począwszy od fundamentów, które są ceglane, kończąc na dachu.

"Budynek najlepiej było by zburzyć"

Na temat dawnego kina w Lubaczowie dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. Starosta lubaczowski poinformował, że budynek jest w bardzo złym stanie oraz obecnie zagraża bezpieczeństwu. Ostatnio obiekt został ogrodzony, ponieważ często wchodziła tam młodzież. Zenon Swatek powiedział również, że na remont nie wystarczyło by 10,8 mln złotych, które Powiat Lubaczowski ostatnio otrzymał na inwestycje drogowe i stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyburzenie budynku.

- Myślę, że trzeba było by tam 20 mln wpompować. Dlatego też najlepiej było by go zburzyć. [...] Przed zamknięciem często tam bywałem. Ten obiekt uległ dziwnej dewastacji w środku. [...] Gdy go zwiedzałem byłem zaskoczony, że stropy są przedziurawione. To co najemca (stowarzyszenie - przyp. redakcja) zainwestował uległo degradacji. - mówił starosta Zenon Swatek

Zenon Swatek wyjaśniał również, że temat "dawnego kina" jest pilny i trzeba się nim koniecznie zająć. Poinformował również, że będą prowadzone starania, aby pozyskać dofinansowanie.

Staroście wtórował radny Adam Swatek-Czernecki, który również jest za tym, aby ten budynek zburzyć, ze względu na kwestie finansowe.

Zobaczcie, jak obecnie wygląda budynek:

Komentarze   

Lubaczów 46
+21 # Lubaczów 46 2023-10-31 22:39
Słynna dyskoteka u Wasyla. Ile się tam wybawilem ..to se ne vrati pane Havranek... ale najlepiej róż****icc i pewnie jakiś market postawić. To samo co z mleczarnia. U nas nigdy nic sie nie opłaca. Najlepiej rozyebac
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kowal
+34 # Kowal 2023-11-01 04:35
Jak można było doprowadzić do ruiny tak świetną miejscówkę? Winiarnia "Tokaj" w podziemiach miała swój klimat. Szkoda że w Lubaczowie inwestuje się np. w kolejne pomniki a nie miejsca spotkań.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Zzzzz
+11 # Zzzzz 2023-11-02 09:51
Skoro była taka świetna to dlaczego przez tyle lat stała pusta, nikt jej nie wynajął na... na cokolwiek(?)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Stryj1
+15 # Stryj1 2023-11-01 12:48
Ja bym powołał tu jakąś komisję, żeby zbadała czy działania nie były prowadzone pod tym kontem żeby zniszczyć budynek a pozniej za bezcen sprzedać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mieszkaniec
+24 # Mieszkaniec 2023-11-01 16:10
Cytuję Stryj1:
Ja bym powołał tu jakąś komisję, żeby zbadała czy działania nie były prowadzone pod tym kontem żeby zniszczyć budynek a pozniej za bezcen sprzedać


Nie tyle budynek sprzedać co działkę, mi też ciężko jest uwierzyć że przez ponad 20 lat władza nie wiedziała co dzieje się z budynkiem i nagle teraz się opamiętali.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kamrat
+17 # Kamrat 2023-11-01 17:20
Zburzyć I postawić centrum pomocy dla Ukraińców lub synagogę dla narodu wybranego.
Inne inwestycje nie mają sensu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dog
-7 # dog 2023-11-01 19:32
Cytuję Kamrat:
Zburzyć I postawić centrum pomocy dla Ukraińców lub synagogę dla narodu wybranego.
Inne inwestycje nie mają sensu

Jaki twój post ma sens?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
+4 # Lubaczów 46 2023-11-02 15:58
Starsi bracia w wierze od razu by stwierdzili że to ich ( jak tzw złotym pociągiem)oni bardzo lubią dostać za darmo coś
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
?
+26 # ? 2023-11-01 19:18
No cóż. Przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy czekali na zmianę przeznaczenia budynku i się doczekali... możliwej rozbiórki. Swatek jako radny nic nie robił, jako starosta nic nie robi, więc najlepiej wyburzyć - a za jakie pieniądze? Podobno 630 tys.?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Eye of beholder
+9 # Eye of beholder 2023-11-01 21:07
Niedługo PiS odda władzę w powiecie więc niech nic nie wyburzają. Tylko wszystko niszczyć potrafią.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tzs
+15 # Tzs 2023-11-02 07:52
Ktoś się szykuje do wykupienia terenu? Lokalizacja świetna tyle, że trochę ciasnawa, nic zbyt dużego tam się chyba nie zmieści...

Zresztą tyle już w Lubaczowie już pustostanów i nikt nie jest nimi zbytnio zainteresowany
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lawk
+12 # Lawk 2023-11-02 15:07
Lubaczow jest bardzo ubogi w architektoniczn e perełki. Tymbardziej żałosne jest, że piękny przykład art deco idzie na zmarnowanie.
Wstawią za kolejnego blaszaka z chińskim dziadostwem.
A potem zdziwnienie mieszkańców że turyści jadacy na Roztocze omijają Lubaczów szerokim łukiem, a jedynym napływem są ukraincy.
Ani co ciekawego tam zobaczyć, ani gdzie dobrze zjeść czy zanoclegować...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
+7 # Lubaczów 46 2023-11-02 16:06
Sto procent racji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
+8 # Lubaczów 46 2023-11-02 16:06
Sto procent racji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
+7 # Lubaczów 46 2023-11-02 16:07
Wystarczy w wikipedii zobaczyć ile u nas jest wymienionych zabytków. Kilka urzędów,domów, stacja, cmentarz i tyle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
JANko
-8 # JANko 2023-11-02 18:02
Cytuję Lubaczów 46:
Wystarczy w wikipedii zobaczyć ile u nas jest wymienionych zabytków. Kilka urzędów,domów, stacja, cmentarz i tyle

A ile jest głąbów?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
+6 # Lubaczów 46 2023-11-02 16:08
No jeszcze Kościół i Cerkiew
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+12 # Krzysztof Kaiser 2 2023-11-02 17:09
Szkoda tego budynku, że nie jest używany i jest zaniedbany. Ten budynek powinien być uznany za zabytek bo to budynku jeszcze przedwojenny i spełniał swoją funkcję przed nią a i to, że jakoś tą II WŚ przetrwał też ma swój wydźwięk. Jak widać jak wiele wiekowych rzeczy nie wytrzyma PiS-u. Szkoda, że nie jest to zabytkiem bo łatwiej byłoby o duża dotację do gruntownego remontu. A tak PiS 5 pat kadencji miał na zajęcie się tym tematem i nic nie zrobił. Poseł Pamuła chwali się, że już od wielu lat Park na Muzeum miał być robiony a o Starym Kinie nic nie pamiętała mimo, że ten budynek od lat rzcus się w oczy wszystkim, którzy jadą koło LO i aż dziw, że przez tyle lat nic nie wymyślono by wykorzystać ten budynek. A PiS chce załatwić problem poprzez zburzenie budynku. Jak już chcą to co będzie w tym miejscu? Bo akurat pół roku przed wyborami samorządowymi nagle ten budynek miejscowy PiS na czele że Starostą Swatkiem mówią by wyburzyć. Czy to ostatni skok na kasę jak teraz w wykonaniu PiS-u w polityce ogólnopolskiej? Bo tak to wygląda. Tyle lat nic o wyburzeniu nie było aż teraz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Adamek
+1 # Adamek 2023-11-09 19:48
Przecież ten budynek ma charakter zabytku- gdzie jakaś ochrona konserwatorska- jeden z nielicznych w Lubaczowie- remont , pozyskanie dofinansowań na poziomie 80% i mamy super miejsce...Wybur zenie- na kilometr śmierdzi ustawką..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |