W Opace remontują zabytkową świetlicę [ZDJĘCIA]

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowiefot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Kończą się prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowej świetlicy w Opace. Budynek został wzniesiony około 1930 roku.

Już tylko krok dzieli nas od zakończenia prac remontowo-konserwatorskich zabytkowej świetlicy z Opaki, wzniesionej około 1930 r. W trakcie kilku sezonów konserwatorskich przywrócono bryłę budynku, a następnie skupiono się na odnowieniu stolarki okiennej i drzwiowej oraz na wykonaniu wewnątrz tynków i położeniu podłóg. W bieżącym roku świetlica otrzymała zewnętrzny wystrój – wapienną pobiałkę ścian oraz deskowanie ganku.

Zadanie to realizował we wrześniu i październiku Edwin Andrzej Wilbik konserwator zabytków drewnianych, uznany w kraju znawca i praktyk w zakresie badań i ochrony architektury drewnianej, związany z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka i Skansenem Mazowiecko-Podlaskim w Ciechanowcu.

- Prace polegały w pierwszym etapie na przygotowaniu ścian do malowania. Zostały one mechaniczne oczyszczone przy pomocy specjalnych satyniarek. Następnie zostało wykonane frezowanie szczelin pomiędzy brusami w celu ich wyrównania. To pozwoliło na rozpoczęcie żmudnego procesu spoinowania elewacji impregnowanymi pakułami lnianymi oraz zaprawą glinianą. Wykorzystano do tego celu lokalną glinę z pokładów w Baszni Dolnej. – relacjonuje Janusz Mazur z Muzeum Kresów w Lubaczowie

Po dokonaniu uszczelniania ścian można było przystąpić do właściwego bielenia. Naniesiono dwie warstwy specjalnej pobiały wapiennej przygotowanej przez firmę Minerały Polskie.

W końcowej fazie prac zajęto się wykończeniem ganku. Uzupełniono balustradę w dolnej części oraz ozdobną falbankę deskową obiegająca górną część ganku między słupkami. Wykonano również okapnik z desek sosnowych, osadzony na podwalinach dębowych przy dłuższych elewacjach.

- Wykonanie tych prac nadało budynkowi ostateczny wyraz estetyczny, który nawiązuje do czasów jego budowy. Świetlica – dosłownie i w przenośni – odzyskała swój pierwotny blask. Charakterystyczna biel elewacji i naturalny kolor drewnianego ganku przybliża klimat dawnych czasów, w których drewniane budownictwo mieszkalne z typowymi bielonymi ścianami dominowało w rodzimym krajobrazie kulturowym. - wyjaśnia J. Mazur.

Podobnie jak w poprzednich sezonach zabiegi remontowo-konserwatorskie zostały dofinansowane przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niezbędny wkład finansowy zapewniło też Województwo Podkarpackie, Powiat Lubaczowski oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie. Coraz bardziej przybliża się moment zakończenia kompleksowego odnowienia zabytkowego budynku świetlicy. Do wykonania pozostały jeszcze piece wewnątrz budynku.

Zdjęcia: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Komentarze   

Eugeniusz
-11 # Eugeniusz 2023-10-27 10:40
Ten budynek to stara ukraińska robota. Dlatego przetrwał do tych czasów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
123
+16 # 123 2023-10-27 11:51
Spalenie i mordy na mieszkańcach Rudki i Cieszanowa to też stara ukraińska robota.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.