Poznajcie historię pałacu w Rudzie Różanieckiej [CZĘŚĆ CZWARTA]

Opublikowaliśmy właśnie najnowszą, czwartą część historii pałacu w Rudzie Różanieckiej. Bohaterem czwartego odcinka jest gen. bryg. Wacław Wieczorkiewicz.

Wiesław Kudyba: Ostatni artykuł, którego bohaterem był Pan Andre Szczerba, a którego rodzinna historia ściśle związana jest z naszym regionem odbił się głośnym echem we Francji. Artykuł został zamieszczony na kilku portalach francusko - języcznych. Wynika to z faktu, że Pan Andre jest członkiem komitetu organizującego 100 lecie  polskiej emigracji we Francji, stąd tak duża popularność artykułu wśród francuskiej  Polonii.  Przy tej okazji chciałbym zwrócić uwagę na jeden, myślę bardzo ważny aspekt. Dzięki uprzejmości Pana Andre otrzymałem dostęp do stron dedykowanych Polonii francuskiej, linki poniżej dla osób zainteresowanych:

https://www.facebook.com/groups/notrepolonia
https://www.facebook.com/groups/CENTENAIREIMMIGRATIONPOLONAISE

Z zamieszczonych na tych stronach materiałów można się dowiedzieć, jak prężna jest we Francji Polonia. Jak kultywują historię Polski, tradycje, święta narodowe, kościelne, jak dbają o polski język, jak wielkie jest przywiązanie do tego, co Polskie. Ile wkładają wysiłku, żeby dotrzeć do historii własnej rodziny, do miejsc skąd pochodzą ich przodkowie. Mówimy tu o osobach którzy pochodzą z  trzeciego lub czwartego pokolenia polskich emigrantów. Jak w  wielkim kontraście z tą historią są zachowania niektórych obecnych nam celebrytów, którzy otwarcie mówią, że będąc za granicą wstydzą się, że są Polakami i wstydzą się odezwać w języku polskim. Porównajmy takie zachowanie  choćby do bohaterów powstania styczniowego (którego rocznicę obchodziliśmy kilka dni temu), którzy właśnie za to żeby móc mówić po polsku i kultywować historię Polski płacili najwyższą z możliwych cenę, wieczne potępienie, zesłanie,  a często tą ceną był szafot i śmierć. Kiedy zestawimy ze sobą te dwie postawy, to konstatacja jest... porażająco smutna!

Tym „światowcom” mogę tylko zadedykować sentencję Marka Twaina:

„Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się być głupim,
niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości”.

Czasami warto milczeć!

Bohaterem czwartego odcinka Historii Pałacu w Rudzie Różanieckiej jest gen. bryg. Wacław Wieczorkiewicz.  Osoba generała i Jego życiorys, to gotowy scenariusz filmu dokumentalnego lub fabularnego. Człowiek, którego talenty przywódcze i wojskowe wykorzystywane były w wielu krajach Europy, wszechstronne wykształcenie cywilne i wojskowe sprawiały, że piastował wiele funkcji dowódczych w jednostkach wojskowych. Poślubiając siostrę zięcia barona Wattmanna, Joannę Awenariusównę, stał się członkiem rodu barona. Stąd częste pobyty w pałacu, wspólne polowania, spotkania towarzyskie itp.  Większą część swojego życia gen. Wieczorkiewicz związał z Jarosławiem, stąd w dniu 17 lipca 1939 r. otrzymał honorowe obywatelstwo miasta, w roku 1992 jedna z ulic miasta otrzymała jego imię, a w roku 2009 Jego imię otrzymał 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu.

Pracownikom jednostki dziękujemy za dodatkowe materiały do niniejszego artykułu.

Kolejny artykuł autorstwa Andre Szczerby ukaże się  w dniu 13 lutego 2023 r. Tematem artykułu będą losy  Brunhildy Muszyńskiej Wattmann. Zapraszam do śledzenia kolejnej historii.

Dzięki współpracy z zastępcą dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej na naszym portalu możecie poznać historię pałacu w Rudzie RóżanieckiejDzięki współpracy z zastępcą dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej na naszym portalu możecie poznać historię pałacu w Rudzie Różanieckiej

 

Zapraszamy do lektury czwartej części:

Historia pałacu w Rudzie Różanieckiej. Część IV: gen. bryg. Wacław Wieczorkiewicz

 

Kolejna część historii rezydencji baronów ukaże się na naszym portalu w poniedziałek (16.01.2023).
 
Jeżeli nie widzieliście części pierwszej oraz , to odnośnik do nich znajduje się poniżej:
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.