Umowa podpisana. Województwo Podkarpackie będzie współprowadzić Muzeum Kresów

fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWPfot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Województwo podkarpackie oraz powiat lubaczowski podpisały umowę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2023 roku będą wspólnie prowadzić Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Umowę w imieniu samorządu województwa podpisali: marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch, a w imieniu powiatu lubaczowskiego starosta Zenon Swatek oraz wicestarosta Barbara BroźW podpisaniu umowy uczestniczył także dyrektor lubaczowskiego muzeum – Piotr Zubowski oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego – Robert Godek. 

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl, o podpisaniu umowy zdecydował ponadregionalny charakter działalności Muzeum Kresóww Lubaczowie w zakresie ochrony, zabezpieczenia i udostępniania muzealiów, realizowanych prac konserwatorskich, wystaw, edukacji oraz wydarzeń kulturalnych, a także innych działań wpisujących się w misję i strategię rozwoju województwa podkarpackiego.

Muzeum Kresów w Lubaczowie jest jednostką powiatową, ale ma naprawdę bardzo ważną misję i oddziaływanie ponadregionalne i stąd też nasza decyzja, do której przygotowywaliśmy się od kilku lat – mówił marszałek Władysław Ortyl.

O roli lubaczowskiego muzeum oraz skali jego oddziaływania na województwo i kraj mówił starosta lubaczowski Zenon Swatek. Podkreślał on, że jest to dużinstytucja, która składa się tylko siedziby głównej w Lubaczowie, ale ma ona także pod swoim zarządem dwie cerkwie.

Dzisiaj jest niezwykle ważny, doniosły dzień dla Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego, dzień kiedy uzyskujemy decyzję o współprowadzeniu muzeum przez województwo podkarpackie. Dziękuję zarządowi województwa oraz radnym za podjęcie takiej decyzji – mówił starosta lubaczowski Zenon Swatek.

Muzeum Kresów w Lubaczowie jest instytucją dużą i rozbudowaną – obejmuje nie tylko siedzibę główną w Lubaczowie - dawny spichlerz dworski - ale też Zespół Zamkowo-Parkowy w Lubaczowie wraz z Galerią Oficyna i powstającą zabudową skansenowską Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek – Wspólnota Kultur”. W skład Muzeum Kresów wchodzi także Zespół Cerkiewny w Radrużu (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Listę Pomników Historii) oraz Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie. Muzeum jest istotną instytucją kultury działającą na terenie województwa podkarpackiego równieżw kontekście prowadzonych badań naukowych, kwerend, konferencji i seminariów, a także ochrony dziedzictwa kulturowego. 

Na podkreślenie zasługuje także fakt ścisłej współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego i Muzeum Kresów w Lubaczowie w zakresie współtworzenia portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Podpisana umowa została zawarta na okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku. W ramach ustaleń województwo podkarpackie już od 2023 roku będzie przekazywać co roku Muzeum Kresów w Lubaczowie dotację w wysokości nie niższej niż 650 tys. złotych. Ma być ona przeznaczona w szczególności na działalność merytoryczną czyli m.in. na zabezpieczenie i konserwację zbiorów, katalogowanie i naukowe opracowanie zbiorów, przygotowanie, prezentację i obsługę wystaw, działalność wydawniczą, badawczą, edukacyjną, promocję, zakup muzealiów, a także organizację wydarzeń kulturalnych i popularyzację zbiorów. Z kolei powiat lubaczowski zobowiązał się do corocznej dotacji w wysokości 1,4 mln złotych. 

Dzięki tym dodatkowym środkom z budżetu województwa działalność muzeum będzie znacznie bardziej wyeksponowana – powiedział starosta Swatek.

Oprócz tych dodatkowych pieniędzy z naszego budżetu, myślimy też o różnych wspólnych działaniach projektowych, w które będziemy chcieli się włączyć – zapewnił marszałek Ortyl.

fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.