Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

Featured

Jaworowskie barwy Roztocza - wernisaż wystawy w Radrużu już 20 lipca

Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Muzeum Architektury i Życia Ludowego im. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – wernisaż wystawy „Jaworów. Ludowe barwy Roztocza”, który odbędzie się w niedzielę, 20 lipca 2025 roku o godzinie 18:00 w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Jaworów – położone tuż przy granicy z Polską miasto w obwodzie lwowskim – przez wieki kształtowało swoją odrębną tożsamość kulturową. Wystawa poświęcona jest lokalnemu dziedzictwu, które do dziś fascynuje bogactwem form, kolorów i znaczeń. Prezentowane eksponaty ukazują elementy codziennego i odświętnego życia mieszkańców tego regionu, w którym przez wieki przenikały się wpływy polskie i ukraińskie.

W centrum uwagi znajduje się strój jaworowski – tradycyjny kobiecy ubiór letni, ozdobiony charakterystycznym haftem płaskim i krzyżykowym, najczęściej w kolorach czerwonym, niebieskim i czarnym. Uzupełnieniem prezentacji są skrzyne wianne – barwne, ręcznie malowane meble, niegdyś nieodłączny element tradycji weselnych, oraz niezwykle pomysłowe zabawki drewniane, jak koniki, ptaszki i wózki, wyróżniające się żółtą kolorystyką i geometrycznymi ornamentami.

Ekspozycja obejmuje zbiory pochodzące z kilku instytucji muzealnych – w tym z Lubaczowa, Lwowa, Przemyśla i Krakowa – a także z kolekcji prywatnych. To doskonała okazja, by zobaczyć na własne oczy unikatowe przedmioty, które na co dzień nie są dostępne publiczności.

Wystawa w Radrużu stanowi część Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2025 i została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podkarpackiego. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych kulturą pogranicza i historią lokalnego rzemiosła.

Co o tym myślisz?
Wszystkich odpowiedzi: 0
Super
Lubaczowiacy zajmują się strojem jaworowskim bo stroju lubaczowskiego nie było.
5
Ada
Obecny dyrektor muzeum to fan ukrów
4
Photograph
A czarno-czerwone flagi też będą??!! Ehhh to muzeum idzie w bardzo złym kierunku...
6
Zenek
Do komentujących.
Jaworów do 1939 roku było polskim miastem, zamieszkiwanym przez Polaków. Miasto rozwojowe, z mocnymi akcentami kulturowymi, z którymi możecie się zapoznać na wystawie w lokalnym muzeum.
Przyjdźcie, zapoznajcie się z materiałami, poczytajcie, a dopiero potem piszcie głupie komentarze.

PS.
Merem (burmistrzem), Jaworowa jest Grabowski. Igor Grabowski.
Nazwisko znane w Lubaczowie ...

-4

10000 Pozostało znaków