Przed nami Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Radrużu [ZAPOWIEDŹ]
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: czwartek, 08, sierpień 2024 19:32
Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, który w dniach 23-25 sierpnia odbędzie się w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.
Głównym celem Festiwalu jest z jednej strony popularyzacja Zespołu Cerkiewnego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i listę Pomników Historii, uznanego za najstarszy drewniany zespół cerkiewny w Polsce, z drugiej zaś prezentacja potencjału drzemiącego w tym miejscu związanego ze sztuką ikony, bogatą historią, i co najważniejsze możliwościami w zakresie koncertów muzyki sakralnej.
W trakcie kolejnych dni Festiwalu w cerkwi pw. św. Paraskewy wystąpią Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”, Żeński Zespół Muzyki Cerkiewnej „Armonia”, a także solista Evgeny Skurat. Festiwal rozpocznie się od wykładu wybitnego specjalisty w zakresie malarstwa ikonowego, ks. bp dr hab. Michał Janocha prof. UW.
Festiwalowi będą towarzyszyć wydarzenia przygotowane we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa w ramach Dnia Architektury Drewnianej, a także we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w związku z prezentacją w Radrużu wystawy Wędrującej Ikony Rodziny Ulmów.
- Motywem przewodnim pierwszej edycji Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Zespole Cerkiewnym w Radrużu będą „aklamacje”. Słowo to, w liczbie pojedynczej, pochodzi od uroczystego wezwania liturgicznego, charakterystycznego dla nabożeństw wschodniochrześcijańskich. Aklamacja stanowi impuls inspirujący do głębszego przeżycia najważniejszych momentów nabożeństw. Ponadto, w czysto muzycznym sensie, aklamacje są łącznikami pomiędzy wszystkimi twórcami liturgii, nie wyłączając ludu Bożego. Parafrazując znaczenia tego słowa, Festiwal w Radrużu ma stać się proklamacją muzycznego dziedzictwa wschodnich chrześcijan Rzeczypospolitej oraz zachętą dla wszystkich do wspólnego doświadczenia tej spuścizny. W myśl tego hasła koncerty festiwalowe będzie charakteryzować wykorzystanie przestrzeni cerkwi, zaczerpnięte z artystycznych możliwości nabożeństw wschodniochrześcijańskich, najstarszych tradycji obszaru Rzeczypospolitej. Festiwal Muzyki Cerkiewnej nie będzie zatem miejscem typowego odsłuchiwania wykonawców, lecz wspólnego ze śpiewakami przeżywania fragmentów muzyki liturgicznej. Aklamacja, to w języku modlitwy wschodnich chrześcijan Rzeczypospolitej, którym jest cerkiewnosłowiański, Wozglas. Chcemy aby nasze wydarzenie stało się „woz – glasem” – „wzniesionym głosem”, gdzie głoszone słowo tradycji przemieni się w istniejącą w każdym z nas, żywą muzykę. - mówią organizatorzy
Dyrektorem artystycznym Festiwalu będzie dr Łukasz Hajduczenia, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie, Wydziału Wokalnego Guildall School of Music and Drama w Londynie, a także Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, na którym obronił rozprawę doktorską, badacz dawnej muzyki cerkiewnej, solista Warszawskiej Opery Kameralnej, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Nowym Sączu, Moskwie, Łodzi, Katowicach i Barcelonie, kierownik i inicjator Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”.
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.