Przed nami wernisaż wystawy pokonkursowej XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023

Laureaci XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 fot. Muzeum Kresów w LubaczowieLaureaci XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023, które odbędzie się w 30-lecie istnienia konkursu i zostanie poświęcone pamięci dr Bożeny Kowalskiej (1930–2023), wybitnej historyk sztuki oraz przewodniczącej Triennale w latach 1996–2005.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 24 września 2023 r., o godz. 17 w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną zaprezentowane prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej przez jury, które obradowało w dniach 3–5 lipca br., w składzie: prof. Dariusz Kaca (przewodniczący jury), Iwona Dorota Bigos, dr Marek Głowacki, dr Anna Hlebowicz, Mariusz Jończy oraz Janusz Szpyt.

W trakcie wernisażu wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu:

– Dominik Woźniak – Grand Prix w wysokości 15 000,00 zł, ufundowane przez prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

– Keiji Matsumoto – I nagroda w wysokości 8 000,00 zł, ufundowana przez Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego,

– Emilia Pitucha – II nagroda w wysokości 6 000,00 zł, ufundowana przez Krzysztofa Szpyta Burmistrza Miasta Lubaczowa,

– Marta Kawiorska – III nagroda w wysokości 4 000,00 zł, ufundowana przez Pawła Kapla Prezesa Banku Spółdzielczego w Lubaczowie,

– Anna Ciszek, Sławomir Ćwiek, Mateusz Domeradzki, Jarosław Grulkowski, Joanna Janowska-Augustyn – wyróżnienia w wysokości 2 500,00 zł, ufundowane z programu „Sztuki wizualne” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorem wystawy pokonkursowej jest Katarzyna Warmińska-Mazurek, kustosz w Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, przez wiele lat prowadząca Dział Artystyczny Muzeum Kresów w Lubaczowie. W trakcie wernisażu zostanie zaprezentowany również katalog wystawy, którego szatę graficzną przygotował prof. Artur Skowroński.

Wystawa pokonkursowa została poświęcona pamięci dr Bożeny Kowalskiej, zmarłej w czerwcu 2023 r., polskiej historyczce, krytyczce i teoretyczce sztuki. Bożena Kowalska studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1974 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. W latach 1972–2001 prowadziła „Galerię 72” w Chełmie. Stworzyła też udostępnioną w 1982 r. w chełmskim muzeum kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Jest realizatorką plenerów malarskich, gromadzących artystów z kręgu abstrakcji geometrycznej, a także wielu wystaw w Polsce i za granicą. Autorka monografii artystów: Romana Opałki, Jana Berdyszaka, Henryka Stażewskiego, Kajetana Sosnowskiego, Mariana Bogusza, Wojciecha Fangora i innych polskich artystów awangardowych. Publikowała artykuły, eseje, rozprawy naukowe, szkice o sztuce i artystach w czasopismach krajowych i zagranicznych (łącznie około 1000 publikacji).

XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego zostało objęte patronatem honorowym: prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego oraz Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Portal ZLUBACZOWA.PL objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Przygotowanie wystawy, którą będzie można oglądać do końca 2023 r., oraz realizację konkursu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także dzięki wsparciu Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.