Muzyczna i fotograficzna podróż do źródeł. Portrety dawnego Roztocza [ZAPOWIEDŹ]

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowiefot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza do muzycznej i fotograficznej podróży w poszukiwaniu portretów dawnego Roztocza, jako obszaru niegdyś o charakterze wielokulturowym. Jej celem będzie przybliżenie i popularyzacja wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Roztocza Wschodniego w jego materialnej, jak i niematerialnej postaci.

Cykl wydarzeń skupi się na fotografii – spuściźnie lubaczowskiego zakładu fotograficznego Bolesława Fariona, którego archiwum, zawierające 1200 zdjęć Roztocza i jego mieszkańców z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w., zostało w 2022 r. poddane konserwacji i digitalizacji oraz upublicznieniu na specjalnej stronie internetowej (www.archiwumfariona.pl). Zbiór fotografii obejmuje okres przemian kulturowych w kulturze wsi i małego miasteczka w płd.-wsch. Polsce.

- Nasza podróż do źródeł zakłada także udźwiękowienie „niemych” fotografii i wiązać się będzie z poszukiwaniem i interpretacją tradycji muzycznych Roztocza i ziemi lubaczowskiej, silnie zakorzenionych w wieloetnicznej kulturze ludowej i małomiasteczkowej. W naszym przekonaniu muzyka będzie idealnym dopełnieniem fotografii, pozwalającym na właściwe zrozumienie czasu minionego, tak życia codziennego, jak i świąt i obrzędów, które niegdyś skupiały mieszkańców wsi i miasteczek na Roztoczu Wschodnim. Do współpracy w tym zakresie zaprosiliśmy jedne z najważniejszych folkowych zespołów na Podkarpaciu – Krajkę z Przemyśla i Wernyhorę z Sanoka, które zagrają cykl czterech specjalnych koncertów w drewnianych obiektach sakralnych w czterech przygranicznych powiatach – jarosławskim, lubaczowskim, tomaszowskim i hrubieszowskim. – informuje Muzeum Kresów w Lubaczowie

Celem cyklu koncertów, które będą miały swoją inaugurację w Chotyńcu, a zakończenie w Radrużu, jest także popularyzacja drewnianej architektury sakralnej, w tym podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Wydarzenia te wpiszą się w obchody 10-lecia wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

Dopełnieniem podróży fotograficznej i muzycznej będzie literackie spotkanie z Ewą Plutą i jej książką „Rubież. Reportaż wędrowny” (Dowody na istnienie, 2022), które poprowadzi Robert Gmiterek. Książka to perspektywa pieszej reporterki, która łączy się z uniwersalną refleksją nad granicami, murami i zasiekami, które dzielą ludzi. Od trójstyku w Bolciach do trójstyku na Krzemieńcu. Z Suwalszczyzny w Bieszczady. Sto dni w terenie. Pieszo – powoli i wzdłuż wschodniej granicy Polski chwilę przed tym, gdy skupił się na niej wzrok całej Europy.

Program zaplanowanych wydarzeń jest następujący:

 • 17.09.2023 (niedziela), godz. 17.00
  Koncert zespołu Wernyhora
  Chotyniec (powiat jarosławski), Cerkiew parafialna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
 • 23.09.2023 (sobota), godz. 17.00
  Koncert zespołu Krajka
  Hrebenne (powiat tomaszowski), Cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja

 • 1.10.2023 (niedziela), godz. 17.00
  Koncert zespołu Wernyhora
  Myców (powiat hrubieszowski), Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela (dawna cerkiew pw. św. Mikołaja)

 • 8.10.2023 (niedziela)
  Radruż (powiat lubaczowski)
  Zespół Cerkiewny w Radrużu – Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie
  godz. 16.00 „Archiwum Bolesława Fariona. Portrety dawnego Roztocza w negatywach lubaczowskiego fotografa” – wernisaż wystawy
  godz. 17.30 Koncert zespołów Krajka i Wernyhora
  godz. 19.00 Spotkanie autorskie z Ewą Plutą wokół książki „Rubież. Reportaż wędrowny”, prowadzenie: Robert Gmiterek

 • 9.10.2023 (poniedziałek)
  Radruż (powiat lubaczowski)
  Zespół Cerkiewny w Radrużu – Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie
  Warsztaty fotografii analogowej

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jedynie na warsztaty z fotografii analogowej obowiązują zapisy – informacje zostaną opublikowane wkrótce na stronie internetowej Muzeum.

Warto sprawdzić: Szkoła muzyczna online.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.