Muzeum Kresów w Lubaczowie mocarzem sztuki? Ruszyło głosowanie

Kilim, który znajduje się w Muzeum Kresów w LubaczowieKilim, który znajduje się w Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie wzięło udział w kampanii „Mocarze sztuki”, zorganizowanej przez Fundację Most the Most. W ramach kampanii lokalne muzea z całej Polski zostały zaproszone do wskazania eksponatów ze swoich zbiorów, które wymagają prac konserwatorskich.

Z 79 zgłoszonych muzealiów Komisja Konkursowa wybrała 10 obiektów, które przeszły do kolejnego etapu. Wśród nich znalazły się muzealia zgłoszone przez Muzeum Kresów w Lubaczowie, jako jedyne z obszaru Podkarpacia i całej południowo-wschodniej i wschodniej Polski. Są to kilim ze znakami kół naukowych i związków studenckich Politechniki Lwowskiej (1936–1939) oraz dwie jaworowskie skrzynie wianne (XIX/XX w., lata 20.–30. XX w.).

Aby otrzymać środki na prace konserwatorskie (po 20 tys. zł na każde z muzealiów) niezbędne są głosy internautów i zaangażowanie lokalnej społeczności (finansowanie otrzyma tylko 5 obiektów). W związku z tym Muzeum prosimy o wsparcie!

Głosy można oddawać za pośrednictwem ankiety, która znajduje się na stronie Fundacji: https://www.webankieta.pl/ankieta/924654/mocarze-sztuki.html

Głosowanie trwa do 12 czerwca 2023 r. (nie ma limitów oddanych głosów przez jedną osobę). Szczegółowe informacje na temat kampanii oraz wszystkich etapów można znaleźć na stronie Fundacji Most the Most (https://mostthemost.pl).

- Oba obiekty wskazane przez nasze Muzeum posiadają unikatową wartość. Kilim jest najpewniej najdłuższą tego rodzaju tkaniną powstałą na ziemiach polskich (mierzy blisko 10 metrów!), a jego wyjątkowość wynika ze związków z Politechniką Lwowską, która w tym roku obchodzi 180-lecie istnienia. Skrzynie jaworowskie to z kolei niezwykle ciekawy przykład muzealiów ukazujących kulturę ludową i tradycyjną pogranicza polsko-ukraińskiego.

Więcej na temat zabytków można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Kresów Lubaczowie:

https://muzeumkresow.eu/tkackie-dzielo-sztuki-ii-rzeczypospolitej-poznaj-wyjatkowy-kilim-ze-zbiorow-muzeum-kresow-w-lubaczowie/

https://muzeumkresow.eu/dwie-skrzynie-dwa-pokolenia-jaworowskie-skrzynie-wianne-z-kolekcji-muzeum-kresow-w-lubaczowie/

Zobaczcie spot promocyjny, który Muzeum przygotowały na temat kilimu:

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia