Ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Jak wypadły szkoły w naszym powiecie?
Fundacja Edukacyjna PERSPEKTYWY udostępniła wyniki najnowszego rankingu najlepszych szkół w Polsce – Perspektywy 2024. Sprawdziliśmy, jak w zestawieniu wypadły szkoły z powiatu lubaczowskiego.
W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej).
Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.
Wyniki
Według rankingu najlepsze liceum w Polsce to XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum.
W województwie podkarpackim spośród "ogólniaków" najlepiej w rankingu wypadło I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu (11 miejsce w Polsce). Na drugim miejscu LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie (35. miejsce w rankingu ogólnym). Na miejscu trzecim znajduje się II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie (50. miejsce w Polsce).
Z kolei jeżeli chodzi o technika, to pierwsze miejsce w naszym województwie piastuje Technikum nr 6 (ZSE) w Rzeszowie (22 miejsce w kraju), na drugim miejscu Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy (36. miejsce w Polsce), a na trzecim Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w Jaśle (47. miejsce w kraju)
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie
W zestawieniu Perspektyw LO w Lubaczowie zajęło dopiero 931 miejsce w kraju. W rankingu województwa podkarpackiego na 76 szkół lubaczowskie LO znalazło się na 52 pozycji. To duży spadek, bowiem w poprzedniej edycji tego rankingu nasz "ogólniak" w zestawieniu ogólnopolskim zajmował 710 miejsce, a w wojewódzkim 39.
Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie
W zestawieniu ogólnopolskim nie ujęto Technikum w ZS im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, co oznacza, że szkoła ta znalazła się na miejscu 500+ (od tego miejsca nie jest liczony dokładny wynik). Natomiast ZS w naszym województwie zajął 41 miejsce. To również gorszy wynik niż w poprzedniej edycji, bowiem w 2023 roku szkoła ta zajmowała 30 miejsce na Podkarpaciu.
W rankingu nie ujęto Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach.