Ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Jak wypadły szkoły w naszym powiecie?

Fundacja Edukacyjna PERSPEKTYWY udostępniła wyniki najnowszego rankingu najlepszych szkół w Polsce – Perspektywy 2024. Sprawdziliśmy, jak w zestawieniu wypadły szkoły z powiatu lubaczowskiego. 

W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). 

Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.

Wyniki

Według rankingu najlepsze liceum w Polsce to XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum.

W województwie podkarpackim spośród "ogólniaków" najlepiej w rankingu wypadło I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu (11 miejsce w Polsce). Na drugim miejscu LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie (35. miejsce w rankingu ogólnym). Na miejscu trzecim znajduje się II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie (50. miejsce w Polsce). 

Z kolei jeżeli chodzi o technika, to pierwsze miejsce w naszym województwie piastuje Technikum nr 6 (ZSE) w Rzeszowie (22 miejsce w kraju), na drugim miejscu Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy (36. miejsce w Polsce), a na trzecim Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w Jaśle (47. miejsce w kraju) 

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie

W zestawieniu Perspektyw LO w Lubaczowie zajęło dopiero 931 miejsce w kraju. W rankingu województwa podkarpackiego na 76 szkół lubaczowskie LO znalazło się na 52 pozycji. To duży spadek, bowiem w poprzedniej edycji tego rankingu nasz "ogólniak" w zestawieniu ogólnopolskim zajmował 710 miejsce, a w wojewódzkim 39. 

Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie

W zestawieniu ogólnopolskim nie ujęto Technikum w ZS im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, co oznacza, że szkoła ta znalazła się na miejscu 500+ (od tego miejsca nie jest liczony dokładny wynik).  Natomiast ZS w naszym województwie zajął 41 miejsce. To również gorszy wynik niż w poprzedniej edycji, bowiem w 2023 roku szkoła ta zajmowała 30 miejsce na Podkarpaciu.

W  rankingu nie ujęto Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach. 

Komentarze   

Jarek Kaczynski
+13 # Jarek Kaczynski 2024-01-11 15:56
Zatrudnię przystojnego chłopca do trzepania łupieżu z marynary
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Widz36
-6 # Widz36 2024-01-11 16:13
Poczucie humoru to masz niesamowite
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
weterynarz
-14 # weterynarz 2024-01-12 09:02
Zaszczepię za darmo rudego, niemieckiego kundla.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-1 # Krzysztof Kaiser 2 2024-01-12 16:47
A ja zjadłbym sobie ,,kaczkę po smoleńsku" :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
n
-4 # n 2024-01-13 11:16
Co głupiemu po rozumie,kiedy go użyć nie umie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
2x
-1 # 2x 2024-01-13 11:38
I wyszło szydło z worka, takiego pan kulturalnego człowieka grał na forum a napisał pan takie coś, pana miejsce jest w rynsztoku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+10 # Krzysztof Kaiser 2 2024-01-13 12:11
Po prostu dostosowałem się do poziomu dyskusji tutaj. Jak ktoś poczul się urażony to przepraszam. W moim komentarz lu miałem na myśli tylko ironię z poprzedzających .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.