W Zespole Placówek w Lubaczowie podsumowano projekt "Dostępna Szkoła" [ZDJĘCIA]

fot. Powiat Lubaczowskifot. Powiat Lubaczowski

Powiat lubaczowski zakończył realizację projektu "Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Z efektami przedsięwzięcia w Zespole Placówek im. Jana Pawła II zapoznała się m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz poseł Teresa Pamuła.

Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, zgodnie z założeniami programu Dostępność Plus, zlikwidował szereg barier architektonicznych, zakupił sprzęt oraz wdrożył rozwiązania organizacyjne. Nauczyciele odbyli szkolenia, które pozwolą na skuteczne wdrażanie zmian służących zaspokojeniu szczególnych potrzeb uczniów.

W oficjalnym podsumowaniu projektu udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Monika Jarosińska-Jedynak, Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Wicemarszałek Podkarpacki Piotr Pilch, starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Dyrektor Biura Dostępności Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Beata Stankiewicz oraz Dziekan Lubaczowski ks. Andrzej Stopyra.

- Edukacja daje szansę na lepszą przyszłość i otwiera możliwości osobistego rozwoju. Wiedza buduje wyobraźnię, kształtuje zainteresowania. Dlatego tak ważne jest zapewnienie wszystkim uczniom, zarówno zdrowym, jak i tym o szczególnych potrzebach, równego dostępu do nauki […] Koordynowany od ponad pięciu lat przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rządowy program Dostępność Plus dotyczy wielu aspektów naszego życia. Edukacja jest istotnym czynnikiem określającym nasze dorosłe życie. Dlatego działania kierowane do uczniów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej, które zwiększają poziom dostępności w szkołach, są naszym priorytetem - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Projekt "Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia” polegał na opracowaniu modelu dostępnej szkoły, a następnie przetestowaniu go wśród 37 jednostek samorządu terytorialnego prowadzących szkoły w całej Polsce. Dzięki jego realizacji wspartych zostanie co najmniej 109 szkół podstawowych.

Przed przystąpieniem do projektu szkoły poddawane były audytom dostępności tak, aby możliwe było pełne zdiagnozowanie ich potrzeb i dopasowanie wsparcia do indywidualnej sytuacji placówki. Następnie szkoły otrzymywały granty na przetestowanie wypracowanych wcześniej planów poprawy dostępności, który umożliwi przeprowadzenie działań modernizacyjnych, zakupu pomocy dydaktycznych i wyposażenia. Placówki otrzymały również środki na działania podnoszące świadomość oraz kompetencje nauczycieli i specjalistów szkolnych.

Konkurs grantowy był dostępny dla wszystkich szkół podstawowych, niezależnie od ich zróżnicowania pod względem wielkości, formy własności, lokalizacji oraz rodzaju szkoły (specjalne, powszechne, integracyjne).

Realizatorem projektu w Lubaczowie była Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan i Politechniką Gdańską.

Powiat lubaczowski na wykonanie przedsięwzięcia otrzymał blisko 1,3 mln złotych.

Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Zdjęcia fot. Powiat Lubaczowski

Komentarze   

Chłodnym o
+7 # Chłodnym o 2023-09-28 19:09
"Można zapytać, co się kolejny raz porobiło z politykami? Na kilkanaście dni przed wyborami nie sposób ich poznać. Zmiany ich wizerunków widoczne są zarówno u opozycji, jak i obozie władzy. Czasem trudno rozpoznać twarze, które patrzą na nas z plakatów wyborczych.
Politycy lubią pudrować rzeczywistość — to wiadomo nie od dziś. Wydaje się jednak, że w kampanii wyborczej część z nich dało się ponieść możliwości retuszowania własnych zdjęć, lub uległo niefortunnym podszeptom speców od wizerunku"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.