Niecodzienne znalezisko leśników – wykopali z ziemi armatę z czasów II wojny światowej!

Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów trwają intensywne prace związane z porządkowaniem powierzchni po klęsce oblodzenia, która wystąpiła w styczniu 2013 i 2014 roku. Podczas orki na jednej z odnawianych powierzchni pług zaczepił o wystający z ziemi metalowy element. Po odkryciu okazało się, że natrafiono na kompletną armatę przeciwpancerną  o długości 4 m!

Najprawdopodobniej jest to francuska armata przeciwpancerna 25 mm Hotchkiss wz. 1937. Odkopana armata zachowała się w bardzo dobrym stanie z oryginalnymi oponami, a nawet drewnianymi elementami uchwytów.

Jeżeli identyfikacja zostanie potwierdzona, będzie to nie lada gratka –  źródła podają, że wyprodukowano tylko 1600 sztuk takich armat. Odnaleziony egzemplarz został wyprodukowany w 1940 i nosi numer 854.

O znalezisku poinformowano Policję. Armata zostanie zabezpieczona w Komendzie Powiatowej Policji w Lubaczowie. Trwają również rozmowy ws. przekazania znaleziska do Muzeum Kresów w Lubaczowie.

122-004.jpg123123-005.jpgarticle11-003.jpg

Źródło/fot: lubaczow.krosno.lasy.gov.pl

{flike}

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia