W Lubaczowie rozmawiano o Funduszach Europejskich i szansach dla powiatu lubaczowskiego

W Lubaczowie dyskutowano o Perspektywie Finansowej UE na lata 2021-2027 fot. zlubaczowa.plW Lubaczowie dyskutowano o Perspektywie Finansowej UE na lata 2021-2027 fot. zlubaczowa.pl

Dzisiaj (04.04) w sali Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie odbyła się konferencja na temat nowej perspektywy finansowej Funduszy Europejskich dla rozwoju regionu, ze szczególnym uwzględnieniem Roztocza i Ziemi Lubaczowskiej.

W poniedziałkowym wydarzeniu udział wzięli m.in. Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska – Jedynak, Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wójtowie i burmistrzowie z powiatu lubaczowskiego, a także lokalni przedsiębiorcy.

Spotkanie otworzył starosta Zenon Swatek, który podkreślał, że fundusze z nowej perspektywy finansowej realnie przyczynią się do rozwoju powiatu lubaczowskiego.

- Cieszę się, że spotykamy się dziś w powiecie lubaczowskim i podejmujemy dyskusję o nowej perspektywie finansowej, która nas czeka, a która może stworzyć warunki do rozwoju naszego powiatu i wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu. To ważne spotkanie, które pomoże nam przybliżyć możliwości, przed jakimi wkrótce staną zarówno samorządy, jak też przedsiębiorcy chcący sięgać po unijne środki – mówił starosta lubaczowski

Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel zauważył, że takie spotkania pomogą samorządowcom pozyskać jak największe dofinansowania z UE. Zwracał również uwagę, że wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że m.in.  powiat lubaczowski powinien być w szczególny sposób wspierany przez władze wojewódzkie i krajowe.

- Dzisiejsze spotkanie ma na celu zaprezentowanie możliwości, jakie daje nam nowa perspektywa finansowa Funduszy Europejskich dla rozwoju tej części województwa podkarpackiego. Chodziło nam o to, aby wspólnie z przedstawicielami ministerstwa i samorządu województwa porozmawiać na te tematy i przybliżyć je beneficjentom – samorządom, przedsiębiorcom, ale też organizacjom pozarządowym. Zależało nam, aby przede wszystkim porozmawiać o tym, co powinniśmy zrobić wspólnie, by z tych pieniędzy skorzystać w jak największym stopniu - powiedział Wiesław Kapel.

Poseł Teresa Pamuła również podkreślała, że z uwagi na obecną sytuację geopolityczną będą konieczne korekty w planowaniu Funduszy dla Podkarpacia. Dziękowała również wiceminister i marszałkowi za dyskusję o rozwoju Roztocza i powiatu lubaczowskiego.

- Wiemy, że mamy długoletnie zapóźnienia w wielu dziedzinach, szczególnie w dziedzinie infrastruktury drogowej, kolejowej, a także wykluczenia gospodarczego. Składa się na to wiele czynników, o których dziś nie powinniśmy mówić, ale myśleć o przyszłości, która nas czeka, a ta przyszłość przez ostatni miesiąc zweryfikowała też plany. Dlatego prośba do pani mister i pana marszałka oraz całego zespołu planowania Funduszy dla Podkarpacia o pewne korekty i zmiany, które na pewno będą niezbędne – mówiła poseł Teresa Pamuła.

Podczas spotkania przedstawiono główne założenia Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021 – 2027 w zakresie rozwoju gospodarczego i turystycznego. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwracała na szczególne wyzwania przed jakimi stoi w tej chwili Polska Wschodnia. To wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, wzmacnianie atrakcyjności osadniczej miast oraz podniesienie jakości życia mieszkańców w dobie zmian klimatu, zwiększenie dostępności transportowej Polski, a także wzrost wykorzystania potencjału turystyki dla rozwoju.

- Sytuacja społeczno-gospodarcza Polski Wschodniej z roku na rok się poprawia jednak ciągle potrzebujemy inwestycji, takich bodźców rozwojowych, które będą nas przybliżać do średniej krajowej. – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl omówił najważniejsze punkty programu Funduszy Europejskich dla Podkarpacia w latach 2021 – 2027.

- Takie spotkania jak to dzisiejsze są ważne, bo pokazują, jak możemy efektywnie wykorzystać Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu. Szczególnie cieszą projekty, które będą realizowane w partnerstwie, dlatego z radością witamy takie aktywności, jak powstanie Związku Powiatowo-Gminnego Ziemia Lubaczowska. Po środki z Unii Europejskiej warto sięgać, do czego, jako samorząd województwa zachęcamy, bo zawsze jest to wartość dodana do każdej inwestycji. Widzimy, jak umacnia się Roztocze pod kątem gospodarczym, ale też turystycznym, gdzie jest szczególny potencjał rozwojowy. To z pewnością efekt synergii wielu działań, a w szczególności samorządowych, za którymi realnie stoją konkretne inwestycje – mówił marszałek Władysław Ortyl

W trakcie dyskusji omówiono także Program Strategiczny Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030. Dyskutowano na temat Kompleksowego Rozwoju Roztocza Powiatu Lubaczowskiego. Mówiono także o strategii rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lubaczów.

P1220189.jpgP1220196.jpgP1220197.jpgP1220207.jpgP1220209.jpgP1220214.jpgP1220215.jpgP1220233.jpgP1220237.jpgP1220241.jpgP1220252.jpgP1220269.jpgP1220271.jpgP1220279.jpgP1220284.jpgP1220287.jpgP1220290.jpgP1220293.jpgP1220301.jpgP1220308.jpgP1220309.jpgP1220320.jpgP1220334.jpgP1220336.jpgP1220342.jpgP1220346.jpgP1220371.jpgP1220375.jpg

RAM, zlubaczowa.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

polak2010
-1 # polak2010 2022-04-05 14:53
Oglądałem dzisiaj wypowiedź w Parlamencie Europejskim pani Janiny Ochojskiej, ta pani chce blokady unijnych środków finansowych dla uchodźców z Ukrainy.
Powtarza również kłamliwą manipulacyjną narrację, że Polski rząd nie pomaga uchodźcom i że to tylko zwykli ludzie pomagają.
Ciekawy jestem jakiej narodowości jest Polski rząd który został wybrany przez polskich obywateli.

Ta pani od wielu lat kreuje się również na wielką altruistkę, więc dlaczego nie pomaga uchodźcom z Ukrainy (kobietom i dzieciom)
Nie rozumiem dlaczego Polak do obcych ludzi źle mówi o swoim narodzie.
Krzysztof Kaiser
-2 # Krzysztof Kaiser 2022-04-05 21:45
Cytuję polak2010:
Oglądałem dzisiaj wypowiedź w Parlamencie Europejskim pani Janiny Ochojskiej, ta pani chce blokady unijnych środków finansowych dla uchodźców z Ukrainy.
Powtarza również kłamliwą manipulacyjną narrację, że Polski rząd nie pomaga uchodźcom i że to tylko zwykli ludzie pomagają.
Ciekawy jestem jakiej narodowości jest Polski rząd który został wybrany przez polskich obywateli.

Ta pani od wielu lat kreuje się również na wielką altruistkę, więc dlaczego nie pomaga uchodźcom z Ukrainy (kobietom i dzieciom)
Nie rozumiem dlaczego Polak do obcych ludzi źle mówi o swoim narodzie.


Odczep się facet od Ochojskiej, Masz na nią alergię jak Poseł Janusz Kowalski na Tuska. Zrobiła ona dużo dobrego jako Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, która również wielce pomaga Ukrainie. I dalej tą Prezes jest. Ty może choć trochę byś pomógł zamiast pisać tutaj propagandę.

Czepiasz się pieniędzy z KPO. A czy PiS coś zmieniło w tym KPO, że chcą tej kasy. KPO nie zostało przyjęte jeszcze przed wojną. I to, że nie przeszło to nieudolność PiS-u i próba wykorzystania tej kasy na propagandę i nabijanie własnych kieszeni. Tylko UE nie dała się nabrać.

PiS obecnie w miarę pomaga. Ale Polska nie była gotowa na taką dużą migrację z Ukrainy. Mieli 3 miesiące na stworzenie jakichś procedur w razie wojny. Od listopada 2021. Co zrobił PiS? Nic. I było to widać przez pierwszy tydzień wojny kiedy przepisy na granicy były ostrzejsze i wjechać z pomocą na stronę ukraińską na stronę ukraińską było piekielnie trudno i wiele rzeczy się marnowało a ludzie zamarzali w kolejce do Polski. I to wiem od ludzi, którzy byli na przejściach granicznych z pierwszej ręki a nie z przekazów z telewizji reżimowej.

Odczep się od Ochojskiej bo Ty po rękach powinieneś ją całować, że tyle lat pomaga ludziom. I czy to Jugosławia czy Białoruś czy Ukraina ona zawsze pomaga i koordynuje te akcje. Takim osobom należy się szacunek a nie hejt.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane