Pędraki pustoszą lubaczowskie lasy

Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów, pędraki żerujące w glebie poprzez niszczenie systemów korzeniowych, doprowadziły do obumierania drzew na obszarze 200 hektarów.

Pędraki osiągnęły już maksymalną wielkość i do końca czerwca będą intensywnie żerować. Żarłoczne larwy zjadają korzenie drzew i krzewów leśnych, a także roślin runa. Dla leśników najbardziej dotkliwe są szkody związane z ogryzaniem systemów korzeniowych młodych drzewek zarówno posadzonych sztucznie oraz  powstałych z naturalnego obsiewu.  Całkowitemu zniszczeniu ulegają między innymi zwarte płaty podrostów bukowych z drzewkami o wysokości 1,5 – 3 m. W maju przyszłego roku nastąpi wylot chrząszczy i rozpocznie się rozwój kolejnej generacji.

Przebieg rozwoju szkodnika jest monitorowany przez pracowników Nadleśnictwa oraz Zespołu Ochrony Lasu w Krakowie. Na uszkadzanych powierzchniach wykonano także doświadczenie skuteczności działania insektycydu Dursban 480 EC. Niestety w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe wykonywanie żadnych zabiegów zwalczających pędraki, ponieważ przepisy unijne wykluczyły możliwość stosowania insektycydów doglebowych.

Wyrośnięte pędraki są jednocześnie łakomym kąskiem dla wielu gatunków zwierząt leśnych, głównie dzików, ale również lisów borsuków i niektórych gatunków ptaków. Na terenach leśnych, między innymi na poboczach dróg, obserwuje się intensywne buchtowanie dzików. Pędraki wykopywane są też przez lisy i ptaki ze skarp rowów nowo budowanych dróg. Jak na razie nie potwierdzają się podawane w literaturze informacje, że masowe pojawy chrabąszczy załamują się samorzutnie po 3-4 cyklach rozwojowych. Szkody obserwowane na terenie Nadleśnictwa Lubaczów od 2000 roku cały czas utrzymują się na wysokim poziomie.

 

Źródło/fot: Nadleśnictwo Lubaczów

{flike}

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

K.
# K. 2014-06-11 14:35
Ale bydle :D
malanowski
# malanowski 2014-06-12 22:01
w ogródkach też żerują.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane