W Baszni Dolnej powstała kresowa osada

29 września nastąpi otwarcie kresowej osady w Baszni Dolnej. Obecnie trwa wyposażanie budynków w niezbędny sprzęt i szkolenie pracowników.

Na 39 tys. mkw odtworzono kresowy dwór ziemiański z początku XX w. i warsztaty rzemieślnicze: kowalski, garncarski, stolarski, a nawet szklarski. Ten ostatni nawiązuje do tradycji XVIII w., kiedy to wyroby z pobliskiej huty kryształowej zdobiły stoły w kraju i poza jego granicami.

Atrakcją jest także autentyczna kresowa zagroda włościańska z domem i budynkami gospodarczymi. Powstało też multimedialne muzeum, poświęcone królowi Janowi III Sobieskiemu i historii huty szkła.

Budowa wioski pochłonęła 4,5 mln złotych. 85 proc. tej kwoty gm. Lubaczów otrzymała z Unii Europejskiej.

- W ramach projektu wyremontowana został stara szkoła w Baszni Górnej z przeznaczeniem na promocję produktów pszczelarskich. Znajdzie się tam m.in. rozlewnia miodów - mówi Stefan Chomyszyn z referat rozwoju i promocji gm. Lubaczów.

- Przy cmentarzu ewangelickim wybudowano parking oraz wyremontowana została droga dojazdowa do osady.

W Baszni Dolnej powstała kresowa osada

Źródło: nowiny24

{fcomment}{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane