Uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu

fot. lubaczow.plfot. lubaczow.pl

W Lubaczowie władze samorządowe uczciły pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wczoraj (12.04) przy pomniku na placu ulicy Ofiar Katynia oddano hołd pomordowanym i złożono wiązanki kwiatów.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Polski. Następnie Burmistrz Krzysztof Szpyt wygłosił okolicznościowe przemówienie - W Lubaczowie, pamiętamy o każdym z 22 tysięcy, którzy zostali pogrzebani w masowych grobach. Patrząc na zasadzone w tym miejscu dęby pamięci i spoglądając na pomnik uczcijmy pamięć pomordowanych – mówił.

W 1940 roku z motywów politycznych wymordowano około 22 tys. osób stanowiących elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Wśród nich znaleźli się oficerowie, urzędnicy państwowi, profesorowie, sędziowie, inżynierowie, artyści, policjanci, lekarze, naukowcy, przedstawiciele wolnych zawodów, księża i nauczyciele.

Podczas obchodów Burmistrz wspominał również tych, którzy związani byli z Lubaczowem, a zginęli w Katyniu i Charkowie. Posadzone obok pomnika Dęby Pamięci czczą 10 osób (5 urodziło się w mieście, a pozostali tu pracowali i mieszkali). Byli to:

1. Pułkownik Franciszek Herzog

2. Aspirant Policji Państwowej Józef Margraf

3. Major Edmund Wolańczyk

4. Porucznik Jerzy Górkiewicz

5. Podpułkownik Antoni Michalski

6. Aspirant Policji Państwowej Stanisław Janiszewski

7. Posterunkowy Policji Państwowej Józef Sobolak

8. Porucznik Mieczysław Mielech

9. Major Miron Czmyr

10. Porucznik Edward Białozorski

W czasie uroczystości ks. Tomasz Szady odmówił modlitwę w intencji zamordowanych. Odbył się także Apel Poległych Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustrona. Harcerze zapalili znicze i złożono wiązanki kwiatów.

Po południu w Sanktuarium NMP odprawiona została Msza Święta, a po niej złożono wiązanki kwiatów pod tablicą Ofiar Zbrodni Katyńskiej z ziemią katyńską. - informuje UM w Lubaczowie

fot. lubaczow.plfot. lubaczow.pl

fot. lubaczow.plfot. lubaczow.pl

fot. lubaczow.plfot. lubaczow.pl

fot. lubaczow.plfot. lubaczow.pl

fot. lubaczow.plfot. lubaczow.pl

Źródło: lubaczow.pl

Komentarze   

mk
+10 # mk 2017-04-13 17:50
A kiedy ofiary upa doczekają się pomnika,i tak uroczystych obchodów.A tablica zawierała by kilka tysięcy nazwisk i imion zamordowanych w naszym powiecie i kilka nazw miejscowość których już nie ma
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Cieszanów
0 # Cieszanów 2017-04-16 16:09
Dużo pisać - to nie sztuka.
Wystarczy wybrać się do Cieszanowa. Na pomniku przy cmentarzu są wypisane miejsca i nazwiska.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
.
-2 # . 2017-04-14 10:29
Otwieram gazetę kurier lubaczowski, dzień kobiet i reklama, otwieram aktualności gminne, dzień kobiet i dyrdymały. Panowie zacznijcie coś robić, przestańcie wreszcie świętować i paradować bo nie za to wam społeczeństwo płaci, powiat miasto i gmina ginie, nie ma zakładów, miejsc pracy, jest bieda a wy nic tylko świętowanie, imprezy i modlitwy. Czy to się kiedyś skończy ? Czy ludzie zaczną myśleć i podczas wyborów zrobią z wami porządek ? To co zrobicie jest straszne, młodzi ludzie wyjeżdżają za chlebem za granicę a wy tyko kasa i mało i świętowanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Abel
-1 # Abel 2017-04-15 06:18
A możesz mnie nierozumnemu wytłumaczyć co ma gazeta do miejsc pracy :) Tylko tyle dałeś radę wyczytać, o dniu kobiet? Jedną kartkę ci dostarczyli hehe?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.