Upamiętnili mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej zamordowanych w Katyniu [ZDJĘCIA]

fot. powiatlubaczowski.plfot. powiatlubaczowski.pl

13 kwietnia 1943 r. Niemcy opublikowali informację o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pamięć o ofiarach, szczególnie tych pochodzących z Lubaczowa i okolic jest wciąż kultywowana na naszym terenie.

Jak każdego roku 13 kwietnia przedstawiciele parlamentarzystów, samorządu powiatu, miasta oraz gminy Lubaczów, kombatantów, harcerzy i strzelców upamiętnili pomordowanych Lubaczowian.

Przed południem Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Wiceburmistrz Lubaczowa Janusz Zubrzycki, Przewodniczący Rady Gminy Lubaczów Roman Cozac, Piotr Cioch z biura poselskiego Poseł RP Teresy Pamuły oraz dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod odsłoniętym w 2014 roku Pomnikiem Katyńskim przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie. Na jego tablicach wypisane są nazwiska 10 Lubaczowian, urodzonych w mieście lub z nim związanych, którzy zginęli z rąk sowieckich oprawców m.in. w Katyniu, Charkowie, Twerze i pozostałych miejscach zbrodni, razem z 22 tys. wszystkich ofiar. Byli to: ppłk. Edward Białozorski, mjr Miron Czmyr, por. Jerzy Górkiewicz, płk. Franciszek Herzog, asp. PP Stanisław Janiszewski, asp. PP Józef Margraf, ppłk. Antoni Michalski, por. Mieczysław Mielech, post. PP Józef Sobolak, mjr Edmunt Wolańczyk. Przypomina o nich także 10 Dębów Pamięci, posadzonych wokół pomnika. -

W przeszklonej części pomnika znajduje się ziemia pobrana z dołu śmierci cmentarza w Katyniu i jest ona symbolem 22 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i Policji pomordowanych przez NKWD, w tym też 10 lubaczowskich bohaterów katyńskich. Na podkreślenie zasługuje fakt, że ziemię z Katynia, będąca w posiadaniu Muzeum Miejskiego w Tuchowie przekazał miastu ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie- Ryszard Wrona.

Wieczorem w Konkatedrze odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych, po której raz jeszcze oddano hołd ofiarom, składając kwiaty pod pamiątkową tablicą na jednej ze ścian Sanktuarium, poświęconą „Synom Ziemi Lubaczowskiej – Ofiarom Zbrodni Katyńskiej”, którą w 2000 r. ufundował- i wziął udział w jej odsłonięciu- śp. hm. Franciszek Herzog. Był on synem dowódcy lubaczowskiego garnizonu (1938-1939) ppłk. Franciszka Herzoga, który w 1940 r. został zamordowany w Charkowie w trakcie likwidacji oficerów Wojska Polskiego, osadzonych w Starobielsku.

Hm. Franciszek Herzog- Sybirak, członek Koła Terenowego Związku Sybiraków w Lubaczowie, Przewodniczący Okręgu Związku Harcerstwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych (1996 – 1998)- kilkakrotnie odwiedzał Lubaczów, m.in. przyjeżdżając na spotkania z czytelnikami własnych wspomnień opracowanych w tomie II Biblioteki Muzeum Kresów pt. „Na tułaczym szlaku. Kronika rodziny Herzogów 1866 – 2000”. Do ostatnich swoich dni utrzymywał stały kontakt z przyjaciółmi z Lubaczowa: Sybirakami, działaczami Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, pracownikami Muzeum Kresów, nauczycielami i harcerzami Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Przemysława Inglota i Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka. Zmarł 3 lutego 2017 r. w Hebron w stanie Connecticut.

W nabożeństwie oprócz lubaczowskich samorządowców uczestniczyła także Anna Rutkowska z biura Poseł RP Teresy Pamuły, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, lubaczowskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego, a także Strzelcy z JS 2033 w Lubaczowie.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

Katyn202101.jpgKatyn202102.jpgKatyn202103.jpgKatyn202105.jpgKatyn202106.jpgKatyn202108.jpgKatyn202111.jpgKatyn202117.jpgKatyn202124.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.