Katyń, Smoleńsk – pamiętamy!
Dzisiaj mija 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, najwyżsi przedstawiciele władz państwowych, politycy oraz duchowni. Wszyscy lecieli oddać hołd zamordowanym 70 lat wcześniej polskim oficerom.
Wśród ofiar były osoby związane z Podkarpaciem
Katastrofa rządowego samolotu w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej to wydarzenie bez precedensu w historii Polski. Zginęli w niej członkowie oficjalnej delegacji państwowej na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią Kaczyńską oraz politycy, dowódcy wojskowi, przedstawiciele środowisk patriotycznych i rodzin katyńskich, ale również osoby pochodzące z województwa podkarpackiego.
Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej związanych z Podkarpaciem był pochodzący spod Jasła senator Stanisław Zając - w latach 1991 - 2008 z przerwami, czterokrotnie zasiadał w Sejmie, pełniąc m.in. funkcję wicemarszałka. Następnie od 2008 roku sprawował mandat senatorski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Znanym na Podkarpaciu politykiem, który zginął w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej był też Leszek Deptuła - samorządowiec, działacz PSL, w latach 2002 - 2006 był marszałkiem województwa podkarpackiego, rok później został wybrany do Sejmu.
Związana z regionem była też poseł Grażyna Gęsicka - właśnie z podkarpackiej listy PiS kandydowała i została wybrana w 2007 roku do Sejmu.
Wśród ofiar tragedii smoleńskiej byli też pochodzący z terenów dzisiejszego Podkarpacia: senator Janina Fetlińska, urodzona w Tuligłowach koło Jarosławia oraz generałowie Bronisław Kwiatkowski - urodzony w Mazurach koło Kolbuszowej, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych i pochodzący z Rudołowic koło Jarosławia gen. Kazimierz Gilarski - dowódca Garnizonu Warszawa.
Miejsce pamięci w powiecie lubaczowskim
Poniżej wymieniliśmy najważniejsze miejsca w powiecie lubaczowskim, w których upamiętniono Polaków zamordowanych przez sowieckich zbrodniarzy oraz ofiary katastrofy w Smoleńsku.
Pomnik Katyński przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie
W Lubaczowie przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie znajduje się odsłonięty w 2014 Pomnik Katyński. Na jego tablicach wypisane są nazwiska 10 Lubaczowian, urodzonych w mieście lub z nim związanych, którzy zginęli z rąk sowieckich oprawców m.in. w Katyniu, Charkowie, Twerze i pozostałych miejscach zbrodni, razem z 22 tys. innych ofiar. Przypomina o nich także 10 Dębów Pamięci, posadzonych wokół pomnika.
Leśnicy dbają o pamięć
W powiecie lubaczowskim o pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem dbają leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce. Na terenie leśnictwa Kolonia znajduje się Las Pamięci gdzie upamiętniono leśników pomordowanych m.in. w Katyniu oraz 96 ofiar tragedii pod Smoleńskiem.
Katyński Las Pamięci Leśników jest to pierwszy w Polsce las poświęcony leśnikom pomordowanych na Wschodzie, skoncentrowany w jednym miejscu (w odróżnieniu od dębów katyńskich sadzonych rozproszeniu w całym kraju), gdzie każdy dąb jest poświęcony konkretnemu zamordowanemu leśnikowi. To miejsce jednak jest niezwykłe jeszcze z jednego powodu. Rośnie tam 96 drzew upamiętniających ofiary katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.
Idea utworzenia miejsca pamięci 96 osób w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego narodziła się w niezwykły sposób. Tego samego dnia, kiedy leśnicy wysiewali żołędzie, aby upamiętnić pomordowanych leśników doszło do katastrofy samolotu. Dla inicjatorów utworzenia Lasu Pamięci Leśników Stanisława i Grażyny Zagrobelnych był to wymowny i jasny znak. Dlatego też w lesie katyńskim w osobnej kwaterze posadzono kolejnych 96 dębów, będących wyrazem czci i pamięci o współczesnej elicie Państwa Polskiego, która udając się z hołdem do Katynia, sama w tragicznych okolicznościach oddała życie na Wschodzie.
Dziś Las Pamięci to prawdopodobnie jedyne miejsce w powiecie lubaczowskim gdzie upamiętniono ofiary katastrofy.
{jcomments lock}