Katyń, Smoleńsk – pamiętamy!

Dzisiaj mija 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, najwyżsi przedstawiciele władz państwowych, politycy oraz duchowni. Wszyscy lecieli oddać hołd zamordowanym 70 lat wcześniej polskim oficerom.

Wśród ofiar były osoby związane z Podkarpaciem

Katastrofa rządowego samolotu w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej to wydarzenie bez precedensu w historii Polski. Zginęli w niej członkowie oficjalnej delegacji państwowej na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią Kaczyńską oraz politycy, dowódcy wojskowi, przedstawiciele środowisk patriotycznych i rodzin katyńskich, ale również osoby pochodzące z województwa podkarpackiego.

Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej związanych z Podkarpaciem był pochodzący spod Jasła senator Stanisław Zając - w latach 1991 - 2008 z przerwami, czterokrotnie zasiadał w Sejmie, pełniąc m.in. funkcję wicemarszałka. Następnie od 2008 roku sprawował mandat senatorski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Znanym na Podkarpaciu politykiem, który zginął w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej był też Leszek Deptuła - samorządowiec, działacz PSL, w latach 2002 - 2006 był marszałkiem województwa podkarpackiego, rok później został wybrany do Sejmu.

Związana z regionem była też poseł Grażyna Gęsicka - właśnie z podkarpackiej listy PiS kandydowała i została wybrana w 2007 roku do Sejmu.

Wśród ofiar tragedii smoleńskiej byli też pochodzący z terenów dzisiejszego Podkarpacia: senator Janina Fetlińska, urodzona w Tuligłowach koło Jarosławia oraz generałowie Bronisław Kwiatkowski - urodzony w Mazurach koło Kolbuszowej, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych i pochodzący z Rudołowic koło Jarosławia gen. Kazimierz Gilarski - dowódca Garnizonu Warszawa.

Miejsce pamięci w powiecie lubaczowskim

Poniżej wymieniliśmy najważniejsze miejsca w powiecie lubaczowskim, w których upamiętniono Polaków zamordowanych przez sowieckich zbrodniarzy oraz ofiary katastrofy w Smoleńsku.

Pomnik Katyński przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie

W Lubaczowie przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie znajduje się odsłonięty w 2014 Pomnik Katyński. Na jego tablicach wypisane są nazwiska 10 Lubaczowian, urodzonych w mieście lub z nim związanych, którzy zginęli z rąk sowieckich oprawców m.in. w Katyniu, Charkowie, Twerze i pozostałych miejscach zbrodni, razem z 22 tys. innych ofiar. Przypomina o nich także 10 Dębów Pamięci, posadzonych wokół pomnika.

Leśnicy dbają o pamięć

W powiecie lubaczowskim o pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem dbają leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce. Na terenie leśnictwa Kolonia znajduje się Las Pamięci gdzie upamiętniono leśników pomordowanych m.in. w Katyniu oraz 96 ofiar tragedii pod Smoleńskiem.

Katyński Las Pamięci Leśników jest to pierwszy w Polsce las poświęcony leśnikom pomordowanych na Wschodzie, skoncentrowany w jednym miejscu (w odróżnieniu od dębów katyńskich sadzonych rozproszeniu w całym kraju), gdzie każdy dąb jest poświęcony konkretnemu zamordowanemu leśnikowi. To miejsce jednak jest niezwykłe jeszcze z jednego powodu. Rośnie tam 96 drzew upamiętniających ofiary katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

Idea utworzenia miejsca pamięci 96 osób w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego narodziła się w niezwykły sposób. Tego samego dnia, kiedy leśnicy wysiewali żołędzie, aby upamiętnić pomordowanych leśników doszło do katastrofy samolotu. Dla inicjatorów utworzenia Lasu Pamięci Leśników Stanisława i Grażyny Zagrobelnych był to wymowny i jasny znak.  Dlatego też w lesie katyńskim w osobnej kwaterze posadzono kolejnych 96 dębów, będących wyrazem czci i pamięci o współczesnej elicie Państwa Polskiego, która udając się z hołdem do Katynia, sama w tragicznych okolicznościach oddała życie na Wschodzie.

Dziś Las Pamięci to prawdopodobnie jedyne miejsce w powiecie lubaczowskim gdzie upamiętniono ofiary katastrofy.

2.JPGDSC_0445.JPGlaspamieci1.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane