Medal Reipublicae Memoriae Meritum dla Wiesława Kapla. IPN docenił jego działalność
Featured

Medal Reipublicae Memoriae Meritum dla Wiesława Kapla. IPN docenił jego działalność

fot. IPNfot. IPN

Wiesław Kapel, wójt Gminy Lubaczów, został uhonorowany srebrnym Medalem Reipublicae Memoriae Meritum za wkład w upamiętnianie historii, ochronę dziedzictwa kulturalnego i patriotyczne wychowanie. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 19 marca 2025 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Medal Reipublicae Memoriae Meritum to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i instytucjom działającym na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Polski w latach 1917–1990 oraz wspierającym IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

W uroczystości wręczenia medali wzięli udział m.in. Tomasz Lorenc, II wojewoda podkarpacki, Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, oraz Bogusława Buda, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Uczestników wydarzenia powitał Jakub Izdebski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kapituły Medalu wyróżnienia wręczył dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN. Laudacje na temat odznaczonych przedstawił Grzegorz Leszczyński z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Doceniony za upamiętnianie historii i dziedzictwa

Wśród uhonorowanych znalazł się Wiesław Kapel, wójt Gminy Lubaczów, który od lat angażuje się w działania na rzecz pamięci historycznej i kultury kresowej. W jego inicjatywy wpisują się m.in.:

  • Festiwal Dziedzictwa Kresów, organizowany od 2008 r.,
  • powstanie Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” w Lubaczowie,
  • działalność Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa w Lubaczowie.

Na terenie Gminy Lubaczów, dzięki staraniom Wiesława Kapla, regularnie powstają pomniki i tablice upamiętniające mieszkańców regionu zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej. Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej zaowocowała m.in.:

  • odsłonięciem pomnika Józefa Piłsudskiego w Baszni Dolnej w stulecie odzyskania niepodległości,
  • umieszczeniem tablicy w Krowicy Samej upamiętniającej mieszkańców wsi Ulicko-Seredkiewicz zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów,
  • utworzeniem miejsca pamięci zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy.

Wiesław Kapel jest również inicjatorem rekonstrukcji historycznych, koncertów, wystaw, konferencji naukowych i innych wydarzeń kulturalnych. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, podkreślając znaczenie edukacji historycznej i patriotyzmu.

fot. IPN Rzeszówfot. IPN Rzeszów

Medal dla zasłużonych

Odznaczenie Reipublicae Memoriae Meritum to dowód uznania dla osób, które pielęgnują pamięć o polskiej historii i dbają o jej przekazywanie kolejnym pokoleniom. Wiesław Kapel swoją działalnością na rzecz dziedzictwa kulturowego i patriotycznego wychowania zasłużył na to wyróżnienie, a jego inicjatywy na stałe wpisały się w krajobraz historyczny regionu.

10000 Pozostało znaków