
Medal Reipublicae Memoriae Meritum dla Wiesława Kapla. IPN docenił jego działalność
fot. IPN
Wiesław Kapel, wójt Gminy Lubaczów, został uhonorowany srebrnym Medalem Reipublicae Memoriae Meritum za wkład w upamiętnianie historii, ochronę dziedzictwa kulturalnego i patriotyczne wychowanie. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 19 marca 2025 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Medal Reipublicae Memoriae Meritum to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i instytucjom działającym na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Polski w latach 1917–1990 oraz wspierającym IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
W uroczystości wręczenia medali wzięli udział m.in. Tomasz Lorenc, II wojewoda podkarpacki, Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, oraz Bogusława Buda, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Uczestników wydarzenia powitał Jakub Izdebski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kapituły Medalu wyróżnienia wręczył dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN. Laudacje na temat odznaczonych przedstawił Grzegorz Leszczyński z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.
Doceniony za upamiętnianie historii i dziedzictwa
Wśród uhonorowanych znalazł się Wiesław Kapel, wójt Gminy Lubaczów, który od lat angażuje się w działania na rzecz pamięci historycznej i kultury kresowej. W jego inicjatywy wpisują się m.in.:
- Festiwal Dziedzictwa Kresów, organizowany od 2008 r.,
- powstanie Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” w Lubaczowie,
- działalność Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa w Lubaczowie.
Na terenie Gminy Lubaczów, dzięki staraniom Wiesława Kapla, regularnie powstają pomniki i tablice upamiętniające mieszkańców regionu zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej. Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej zaowocowała m.in.:
- odsłonięciem pomnika Józefa Piłsudskiego w Baszni Dolnej w stulecie odzyskania niepodległości,
- umieszczeniem tablicy w Krowicy Samej upamiętniającej mieszkańców wsi Ulicko-Seredkiewicz zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów,
- utworzeniem miejsca pamięci zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy.
Wiesław Kapel jest również inicjatorem rekonstrukcji historycznych, koncertów, wystaw, konferencji naukowych i innych wydarzeń kulturalnych. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, podkreślając znaczenie edukacji historycznej i patriotyzmu.

Medal dla zasłużonych
Odznaczenie Reipublicae Memoriae Meritum to dowód uznania dla osób, które pielęgnują pamięć o polskiej historii i dbają o jej przekazywanie kolejnym pokoleniom. Wiesław Kapel swoją działalnością na rzecz dziedzictwa kulturowego i patriotycznego wychowania zasłużył na to wyróżnienie, a jego inicjatywy na stałe wpisały się w krajobraz historyczny regionu.