Wiatraki w gminie Stary Dzików. Jest decyzja radnych
Radni z gminy Stary Dzików na dzisiejszej sesji (27.11) zdecydowali, że na terenie tamtejszej gminy nie będą mogły powstać duże turbiny wiatrowe. W ostatnich dniach przeciwko tym pomysłom sprzeciwiali się mieszkańcy m.in. Starego Dzikowa i Nowego Dzikowa.
W ostatnich dniach mieszkańcy Gminy Stary Dzików wyrażali swój sprzeciw przeciwko budowie potężnych turbin wiatrowych na terenie tamtejszej gminy. Mieszkańcy przygotowali ulotkę, w której wskazują na szereg zagrożeń, jakie ich zdaniem wiążą się z realizacją tej inwestycji. Wśród obaw pojawiają się negatywne skutki dla środowiska, rolnictwa i zdrowia. Apelują o ochronę przyszłości regionu, argumentując, że farmy wiatrowe mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. W przygotowanej ulotce podkreślają, że instalacje te mogą zakłócać mikroklimat, powodować wysuszanie gleby i obniżać wartość gruntów. Obawiają się również spadku liczebności owadów zapylających oraz zagrożeń dla lokalnej fauny. Zdaniem mieszkańców infradźwięki generowane przez turbiny mogą szkodzić zdrowiu ludzi i zwierząt, wywołując problemy z układem nerwowym. Apelują o ochronę przyrody i lokalnej gospodarki, podkreślając, że inwestycja przyniesie więcej szkód niż korzyści. Hasło „Chrońmy nasze zdrowie, rolnictwo i przyrodę” wyraża ich stanowczy sprzeciw.
Radni zdecydowali
Dzisiejsza sesja Rady Gminy w Starym Dzikowie skupiła się na kontrowersjach wokół planowanej budowy turbin wiatrowych. Jeden z mieszkańców szczegółowo przedstawił argumenty przeciwko takim inwestycjom, wskazując na ich potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie, środowisko i gospodarkę lokalną.
Efektem dyskusji było opracowanie dwóch uchwał dotyczących tej kwestii. Pierwsza uchwała odnosi się do określenia kierunków rozwoju i planowania przestrzennego gminy. Dokument zakłada całkowity zakaz lokalizacji elektrowni wiatrowych o mocy powyżej 10 kW na terenie gminy, zarówno w planie ogólnym, jak i miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że jej treść wynika z zapisów przyjętej w 2021 roku Strategii Rozwoju Gminy Stary Dzików. Strategia zakłada, że gmina ma być miejscem przyjaznym i atrakcyjnym do życia, a jej rozwój ma opierać się na ochronie przyrody oraz wykorzystaniu środowiska naturalnego w sposób wspierający lokalną gospodarkę. W szczególności uwzględniono takie cele jak ochrona dziedzictwa kulturowego, rozwój turystyki i promocja atrakcji przyrodniczych. Plany budowy dużych turbin wiatrowych, jak wskazano w dokumentach, stoją w sprzeczności z tymi założeniami. Jak czytamy w uzasadnieniu, wprowadzenie elektrowni wiatrowych o wysokości powyżej 200 metrów oraz mocy 4,5 MW każda mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców, środowisko naturalne i warunki gospodarowania w rodzinnych gospodarstwach rolnych.
Jednocześnie Rada Gminy uznała, że w niewielkiej skali, turbiny wiatrowe o mocy do 10 kW mogą być użyteczne jako źródło energii w gospodarstwach domowych czy rolnych. Ostatecznie za przyjęciem tej uchwały głosowało 8 radnych, 4 było przeciw, a 1 się wstrzymał.
Drugą kluczową uchwałą, nad którą debatowano podczas sesji Rady Gminy w Starym Dzikowie, było przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębów: Moszczanica, Stary Dzików, Nowy Dzików, Ułazów i Cewków. Plan ten miał umożliwić wskazanie terenów przeznaczonych na urządzenia wytwarzające energię odnawialną, w tym elektrownie wiatrowe, z wyłączeniem biogazowni. W projekcie planowano dopuścić lokalizację 17 elektrowni wiatrowych o maksymalnej wysokości 220 metrów, z wirnikami o średnicy sięgającej 173 metrów. W zamierzeniu dokument miał regulować rozwój energetyki odnawialnej na terenie gminy, lecz spotkał się z oporem większości radnych.
Ostatecznie uchwała nie została przyjęta. Przeciwko jej uchwaleniu opowiedziało się 8 radnych, 4 głosowało za, a 1 wstrzymał się od głosu.
Podsumowując – radni przegłosowując wspomniane wyżej uchwały zdecydowali, że na terenie Gminy Stary Dzików nie będą mogły powstać duże turbiny wiatrowe. Dopuszczalne będą jedynie wiatraki o mocy do 10 kW.
Wójt nigdy nie chciał tam wiatraków, szkoda tylko że jak teraz stoją to ponad 2 bańki które dostaje z tytułu podatków chętnie przyjmuje.
https://ekspresjaroslawski.pl/artykul/mieszkancy-gminy-laszki-n1221850
mam znajomych w tej gminie i wcale nie jest tak kolorowo jak się rozpisałeś, a wiele osób było przeciwnych budowie
Kto pisze takie głupie artykuły? Ktoś coś powiedział itp.
Gdzie konkretne wyniki badań o złym wpływie na środowisko lub mieszkańców? Najlepiej napisać, że mieszkaniec powiedział. Organizacja przeciw-wiatrakowa z Lubelszczyzny została ściągniętą do gminy Stary Dzików i Oni roznoszą ulotki a nie mieszkańcy.
Prawda jest taka, że wiatraki nie są najlepszym źródłem energii ale byłyby bardzo dobrym źródłem dochodu dla gminy i mieszkańców ponieważ są (niestety mocno) dofinansowane przez Unię. Jest to niewątpliwie błąd niemiecko lewackiej unii tak samo jak i inne dofinansowania ale niestety trzeba albo z tej dobroci korzystać albo wyjść z unii. Zostanie w Unii a nie korzystanie z możliwości różnych dofinansowań to brak rozwoju i tylko wzrost kosztów energii i życia. Wyjście z Unii jest niestety mało realne, banda rządząca na to nie pozwoli. Oczywiście większość komentarzy bez sensu i jakich kolwiek argumentów ale w sumie jak i cały artykuł.
Nic tylko pogratulować.
Brawo😡