Wiatraki w gminie Stary Dzików. Jest decyzja radnych
Featured

Wiatraki w gminie Stary Dzików. Jest decyzja radnych

Zdjęcie ilustracyjne fot. pxhere.comZdjęcie ilustracyjne fot. pxhere.com

Radni z gminy Stary Dzików na dzisiejszej sesji (27.11) zdecydowali, że na terenie tamtejszej gminy nie będą mogły powstać duże turbiny wiatrowe. W ostatnich dniach przeciwko tym pomysłom sprzeciwiali się mieszkańcy m.in. Starego Dzikowa i Nowego Dzikowa.

W ostatnich dniach mieszkańcy Gminy Stary Dzików wyrażali swój sprzeciw przeciwko budowie potężnych turbin wiatrowych na terenie tamtejszej gminy. Mieszkańcy przygotowali ulotkę, w której wskazują na szereg zagrożeń, jakie ich zdaniem wiążą się z realizacją tej inwestycji. Wśród obaw pojawiają się negatywne skutki dla środowiska, rolnictwa i zdrowia. Apelują o ochronę przyszłości regionu, argumentując, że farmy wiatrowe mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. W przygotowanej ulotce podkreślają, że instalacje te mogą zakłócać mikroklimat, powodować wysuszanie gleby i obniżać wartość gruntów. Obawiają się również spadku liczebności owadów zapylających oraz zagrożeń dla lokalnej fauny. Zdaniem mieszkańców infradźwięki generowane przez turbiny mogą szkodzić zdrowiu ludzi i zwierząt, wywołując problemy z układem nerwowym. Apelują o ochronę przyrody i lokalnej gospodarki, podkreślając, że inwestycja przyniesie więcej szkód niż korzyści. Hasło „Chrońmy nasze zdrowie, rolnictwo i przyrodę” wyraża ich stanowczy sprzeciw.

Radni zdecydowali

Dzisiejsza sesja Rady Gminy w Starym Dzikowie skupiła się na kontrowersjach wokół planowanej budowy turbin wiatrowych. Jeden z mieszkańców szczegółowo przedstawił argumenty przeciwko takim inwestycjom, wskazując na ich potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie, środowisko i gospodarkę lokalną.

Efektem dyskusji było opracowanie dwóch uchwał dotyczących tej kwestii. Pierwsza uchwała odnosi się do określenia kierunków rozwoju i planowania przestrzennego gminy. Dokument zakłada całkowity zakaz lokalizacji elektrowni wiatrowych o mocy powyżej 10 kW na terenie gminy, zarówno w planie ogólnym, jak i miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że jej treść wynika z zapisów przyjętej w 2021 roku Strategii Rozwoju Gminy Stary Dzików. Strategia zakłada, że gmina ma być miejscem przyjaznym i atrakcyjnym do życia, a jej rozwój ma opierać się na ochronie przyrody oraz wykorzystaniu środowiska naturalnego w sposób wspierający lokalną gospodarkę. W szczególności uwzględniono takie cele jak ochrona dziedzictwa kulturowego, rozwój turystyki i promocja atrakcji przyrodniczych. Plany budowy dużych turbin wiatrowych, jak wskazano w dokumentach, stoją w sprzeczności z tymi założeniami.  Jak czytamy w uzasadnieniu, wprowadzenie elektrowni wiatrowych o wysokości powyżej 200 metrów oraz mocy 4,5 MW każda mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców, środowisko naturalne i warunki gospodarowania w rodzinnych gospodarstwach rolnych.

Jednocześnie Rada Gminy uznała, że w niewielkiej skali, turbiny wiatrowe o mocy do 10 kW mogą być użyteczne jako źródło energii w gospodarstwach domowych czy rolnych. Ostatecznie za przyjęciem tej uchwały głosowało 8 radnych, 4 było przeciw, a 1 się wstrzymał.

Drugą kluczową uchwałą, nad którą debatowano podczas sesji Rady Gminy w Starym Dzikowie, było przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębów: Moszczanica, Stary Dzików, Nowy Dzików, Ułazów i Cewków. Plan ten miał umożliwić wskazanie terenów przeznaczonych na urządzenia wytwarzające energię odnawialną, w tym elektrownie wiatrowe, z wyłączeniem biogazowni. W projekcie planowano dopuścić lokalizację 17 elektrowni wiatrowych o maksymalnej wysokości 220 metrów, z wirnikami o średnicy sięgającej 173 metrów. W zamierzeniu dokument miał regulować rozwój energetyki odnawialnej na terenie gminy, lecz spotkał się z oporem większości radnych.

Ostatecznie uchwała nie została przyjęta. Przeciwko jej uchwaleniu opowiedziało się 8 radnych, 4 głosowało za, a 1 wstrzymał się od głosu.

Podsumowując – radni przegłosowując wspomniane wyżej uchwały zdecydowali, że na terenie Gminy Stary Dzików nie będą mogły powstać duże turbiny wiatrowe. Dopuszczalne będą jedynie wiatraki o mocy do 10 kW.

Jacek
Ukryte z powodu niskiej oceny komentarzy. Kliknij tutaj, aby wyświetlić. Nie tak dawno mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej protestowali przeciw budowie zbiorników retencyjnych. 150 lat temu sąsiedzi z Cieszanowa nie chcieli kolei bo ....krowy nie będą dawać mleka.....
-3
Wieje zimą i latem
Kto te ulotkę napisał? Ozimek na pauzie?
-2
Marta
Dziękuję Radnym z Gminy Dzików, to bardzo dobra i mądra decyzja i cieszy mieszkańców Jednostki niezadowolone są w błędzie.
3
Mach
Ukryte z powodu niskiej oceny komentarzy. Kliknij tutaj, aby wyświetlić. W gminie Laszki są mądrzejsi radni i mieszkańcy gminy. Farma stoi, gminie przynosi roczny dochód powyżej 1,5 mln złotych z których są pieniądze na doposażenie OSP, boiska, szkoły i przedszkole. Są i niższe podatki dla mieszkańców. I najwazniejsze: krowy się doją, kukurydza rośnie, owce się pasą na zielonych łąkach, kury znoszą jajka. Ot jest tak normalnie.
3
Artur
W gminie Laszki ? a co ty wiesz na ten temat czy rozmawiałes z mieszkańcami nie związanymi z wiatrakami na ten temat ? I dlaczego wójt niechce ani jednego więcej wiatraka ? Dostając pieniądze za wiatraki gmina traci subwencję czyli są to te same pieniądze tylko z innego źródła
7
Marek
Dodatkowe dochody mogą prowadzić do NIEZNACZNEGO obniżenia subwencji, to jednak zwiększają one niezależność finansową gminy i jej zdolność do realizacji lokalnych inwestycji i projektów bez konieczności polegania na transferach z budżetu państwa.

Wójt nigdy nie chciał tam wiatraków, szkoda tylko że jak teraz stoją to ponad 2 bańki które dostaje z tytułu podatków chętnie przyjmuje.

1
Piotr
Mach bardzo się cieszę że podałeś przykład gminy Laszki. To teraz zapraszam cię do bardzo ciekawej lektury: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/ochrona-srodowiska/nik-o-lokalizacji-farm-wiatrowych-w-gminie-laszki.html

https://ekspresjaroslawski.pl/artykul/mieszkancy-gminy-laszki-n1221850

mam znajomych w tej gminie i wcale nie jest tak kolorowo jak się rozpisałeś, a wiele osób było przeciwnych budowie

8
Ja234
Dobrze, że mieszkańcy jeszcze nie uciekają przed doktorami jak w jednym polskim filmie.
-4
Tadzik
Wiatrak 200 wysoki 200 m a odleglość od posesji 500 m brawo
6
Janusz
Nie no, w projekcie były najbliżej 800m od budynku a większości ok 1000m.
-1
Zbych
Tak, ale zmienili na 500m i leżała na stole propozycja o 300m, ludzie nie kasą bo i tak nic by nie wypłacili, wystarczy sprawdzić krs ze firma ma spółki zarejestrowane gdzieś w Azji czy coś i kwotę kapitału 21500 zł, nie łudźcie się że będzie kasa może 2 lub 3 tysiące dla właściciela działki
3
Michał
Co ty piszesz Zbych? Jakie 500m? Jakie 300m? Najblizej jak teraz moga to 700 a w projekcie mieli najblizej kolo 800. Kapital nie decyduje o plynnosci firmy. Kasa dla wlascicieli jest zupelnie inna, porozmawiaj z ludzmi, wyjdzie ci to na dobre.
1
Mieszkaniec
Banda debili.
Kto pisze takie głupie artykuły? Ktoś coś powiedział itp.
Gdzie konkretne wyniki badań o złym wpływie na środowisko lub mieszkańców? Najlepiej napisać, że mieszkaniec powiedział. Organizacja przeciw-wiatrakowa z Lubelszczyzny została ściągniętą do gminy Stary Dzików i Oni roznoszą ulotki a nie mieszkańcy.
Prawda jest taka, że wiatraki nie są najlepszym źródłem energii ale byłyby bardzo dobrym źródłem dochodu dla gminy i mieszkańców ponieważ są (niestety mocno) dofinansowane przez Unię. Jest to niewątpliwie błąd niemiecko lewackiej unii tak samo jak i inne dofinansowania ale niestety trzeba albo z tej dobroci korzystać albo wyjść z unii. Zostanie w Unii a nie korzystanie z możliwości różnych dofinansowań to brak rozwoju i tylko wzrost kosztów energii i życia. Wyjście z Unii jest niestety mało realne, banda rządząca na to nie pozwoli. Oczywiście większość komentarzy bez sensu i jakich kolwiek argumentów ale w sumie jak i cały artykuł.
Nic tylko pogratulować.
Brawo😡

-2
Artur
Wyniki badań o złym wpływie na człowieka są wystarczy poszukać . Jaką odległośc wiatraków od zabudowań zaleca ministerstwo zdrowia i dlaczego nikt na to nie zwraca uwagi. Dlaczego naturze 2000 wiatraki szkodzą a człowiekowi nie ?
6
Mieszkaniec
Tak w internecie jest wszystko wyniki badań też są, zależy tylko kto je robił a dokładnie kto je sponsorował. Planeta płonie i trzeba krowy likwidować to też jest potwierdzone wynikami badań🤣 a stężenie CO2 rekordowo niskie, ludzie wszystko łykną bo przecież jest to potwierdzone badaniami.
-3
Piotr
Widzę, że w komentarzach odezwali się ci, którzy mieli chyba na tych wiatrakach niezły biznes do zrobienia smile
6
Edmund
Komentarz w punkt 🙂
4
max
Bardzo dobra decyzja. Brawo !!!
2
Mieszkaniec
,,ja nie muszę mieć ale ważne żeby sąsiad nie mial"
-3
Edmund
Ooo widzę, że komuś darmowa kaska uciekła 😂😂😂😂
2

1000 Pozostało znaków


ZLUBACZOWA.PL - Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku