Szkółka leśna Kolonia - to tutaj hodowane są drzewa, które rosną w bieszczadzkich lasach [VIDEO]

fot. Nadleśnictwo Oleszycefot. Nadleśnictwo Oleszyce

Dzięki pracy leśników i szkółkom leśnym takim jak „Kolonia” w Nadleśnictwie Oleszyce mamy pewność, że w najbliższych latach lasów nam nie ubędzie, nie tylko w naszym powiecie, ale również w Bieszczadach. To właśnie tam trafiają sadzonki drzew wyhodowane przez leśników z Oleszyc.

W dzisiejszych czasach, w wyniku prowadzonej gospodarki leśnej, część społeczeństwa obawia się, że otaczające nas lasy będą powoli znikać z naszych oczu. Nie mamy jednak czego się obawiać, bo za każdą wyciętą sosnę czy buka są sadzone kolejne sadzonki drzew i to w liczbie kilkadziesiąt razy większej.

W produkcji sadzonek specjalizuje się Szkoła Leśna w leśnictwie Kolonia, która zlokalizowana jest w miejscowości Stare Sioło w gminie Oleszyce. To jedna z największych szkółek leśnych na terenie województwa podkarpackiego.

Szkoła powstała w ponad 50 lat temu

Obiekt szkółkarski w leśnictwie Kolonia został zbudowany w latach 1971/72, na gruntach porolnych z pierwotnym przeznaczeniem do produkcji materiału zadrzewieniowego dla potrzeb tzw. „Wojewódzkiego doboru gatunkowego". 20 lat później szkółka została zmodernizowana, aby dostosować ją do potrzeb leśnej produkcji szkółkarskiej. Natomiast na początku 21 wieku zbudowano nowoczesną szkółkę kontenerową, która przez leśników z Oleszyc jest cały czas modernizowana. Kilka lat temu uruchomiono nowa linię wysiewającą.

Drzewa spod Oleszyc rosną w Bieszczadach

W Kolonii leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce produkują sadzonki drzew leśnych gatunkowych takich jak sosna pospolita, świerk pospolity, jodła pospolita, modrzew europejski, buk zwyczajny, dąb szypułkowy, wiąz szypułkowy, grab zwyczajny, jarzębina pospolita, klon jawor, kasztanowiec, lipa szerokolistna czy lipa drobnolistna oraz krzewy takie jak bez czarny i koralowy, kalina koralowa, indygowiec. Rocznie hodowanych jest tutaj kilka milionów drzew.

Co ważne znaczna część z tych sadzonek trafia do lasów bieszczadzkich. Najczęściej jodła i buk. Tak więc to właśnie nieopodal Oleszyc hodowane są drzewa, które pięknie zdobią bieszczadzkie krajobrazy.

Bieszczady. Poranny widok z Korbani na Bukowiec. fot. Tadeusz Baraniecki/Nadleśnictwo BaligródBieszczady. Poranny widok z Korbani na Bukowiec. fot. Tadeusz Baraniecki/Nadleśnictwo Baligród

Tak wyglądają sadzonki:

Sadzonkę może kupić każdy

Warto również dodać, że takie sadzonki może kupić każdy z nas. Zainteresowanie wyhodowanymi roślinami z roku na rok rośnie. W szczególności na wiosnę, klienci codziennie przyjeżdżają, by zaopatrzyć się sadzonki. Największym zainteresowaniem cieszą się brzoza, olcha, modrzew i sosna. Są to gatunki, które bardzo szybko rosną.

Zobaczcie film, który kilka dni temu został opublikowany na facebookowej stronie Nadleśnictwa Oleszyce:

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat produkcji sadzonek w Leśnictwie Kolonia? Zapraszamy na stronę Nadleśnictwa Oleszyce, gdzie wszystko tam dokładnie jest opisane. 

Komentarze   

broszka
+1 # broszka 2023-11-05 14:53
W dzisiejszych czasach, w wyniku prowadzonej gospodarki leśnej, część społeczeństwa obawia się, że otaczające nas lasy będą powoli znikać z naszych oczu. Nie mamy jednak czego się obawiać, bo za każdą wyciętą sosnę czy buka są sadzone kolejne sadzonki drzew i to w liczbie kilkadziesiąt razy większej.
Ile pokoleń musi czekać, zeby zobaczyć kal te sadzonki będą dorodne?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
rz
0 # rz 2023-11-05 19:52
Co tam lasy jebaćpisy sprzedadzą POLSKĘ!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.