Jest reakcja władz powiatu. "Trzeba zadbać o gminę Oleszyce"

Oleszyce z lotu ptaka fot. archiwum ZLUBACZOWA.PLOleszyce z lotu ptaka fot. archiwum ZLUBACZOWA.PL

Władze powiatu lubaczowskiego chcą pomóc gminie Oleszyce i w najbliższym czasie właśnie do tego samorządu zostaną przeznaczone pieniądze na inwestycje. Przypomnijmy, że ponad dwa tygodnie temu portal ZLUBACZOWA.PL informował o tym, że w latach 2020 - 2022 Gmina Oleszyce wydała najmniej środków finansowych na zadania inwestycyjne.

Gmina Oleszyce wydaje najmniej na inwestycje

Szerokim echem odbiło się zestawienie gazety "Wspólnota", o którym pisaliśmy 19 października w artykule pt. "Która gmina wydała najwięcej na inwestycje? Na czele Stary Dzików, na końcu Oleszyce". Jak już wiecie, z tejże analizy wynika, że w latach 2020 - 2022 zdecydowanie najmniej na inwestycje w przeliczeniu „na głowę” wydano w Oleszycach – tylko 294,20 złotych. Na przeciwnym biegunie jest gmina Stary Dzików, która wydała aż 1467,01 zł na zadania inwestycyjne.

Dyskusja na sesji Rady Powiatu

Właśnie między innymi na ten temat dyskutowano na ostatniej Sesji Rady Powiatu Lubaczowskiego. Rozmowę w tej sprawie rozpoczął były starosta Józef Michalik, którzy przytoczył wymienione wyżej liczby i zaapelował o "zrównoważony rozwój".

- Czerwoną latarnią jest gmina Oleszyce. Tam poszło 6-7 krotnie mniej środków na jednego mieszkańca. Wystarczy sobie policzyć w hierarchii całego powiatu, jakie środki popłynęły do niektórych gmin. Niektóre z nich, do tej pory nie mogą sobie poradzić z przetargami na roboty [...] Nie mogą powstać takie nierówności, że tu wykonamy wszystko, a zostaną ci, którzy byli ostatnimi i teraz też zostaną - mówił Józef Michalik

Były starosta poinformował również, że rozmawiał z Zenonem Swatkiem, który zapewnił go, że Powiat Lubaczowski pomoże gminie Oleszyce.

Rada Powiatu Lubaczowskiego fot. archiwum Powiat LubaczowskiRada Powiatu Lubaczowskiego fot. archiwum Powiat Lubaczowski

Zenon Swatek: trzeba zadbać o gminę Oleszyce

Do tej sprawy odniósł się starosta lubaczowski Zenon Swatek, który zgodził się z Józefem Michalikiem i stwierdził, że "potrzeba interweniować mocniej", pomimo tego, że Powiat Lubaczowski w ostatnich latach rozwiązał problemy m.in. na ul. Różanej w Oleszycach oraz wyremontował drogę w Starym Siole. Dodał również, że w planach jest remont drogi powiatowej w Suchej Woli.

- Rzeczywiście, potrzeba interweniować mocniej i zadbać o gminę Oleszyce. [...] W stosunku do innych, gmina Oleszyce bardzo odstaje – mówił starosta lubaczowski

Władze powiatu jednak nie pozostają głuche na potrzeby mieszkańców powiatu. Starosta Zenon Swatek rozmawiał już z burmistrzem Oleszyc Andrzejem Gryniewiczem, by ustalić wspólnie jakie zaległości trzeba nadrobić.

Na koniec warto nadmienić, że na ten temat wypowiedziała się również wicestarosta Barbara Broź, która poinformowała, że na chwilę obecną są zabezpieczone środki finansowe na inwestycje drogowe m.in. w gminie Oleszyce.

Komentarze   

Mieszkaniec Różanej
+3 # Mieszkaniec Różanej 2023-11-02 09:59
Powiat Lubaczowski rozwiązał problem ul. Różanej? Wykonując podbudowę drogi z kamienia, żeby mieszkańcy w błocie nie chodzili? Po roku dziura na dziurze. Brak oświetlenia, droga nie utrzymywana, nie odśnieżane, a na koniec przekazane do Gminy, która ręce umywa od jakichkolwiek inwestycji na drodze, bo po co skoro to Starosta pieniądze wziął za działki, a nie gmina. Były starosta teraz troszczy się o gminę? Gdzie był wtedy gdy był starostą?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
JANko
-1 # JANko 2023-11-02 12:51
Cytuję Mieszkaniec Różanej:
Powiat Lubaczowski rozwiązał problem ul. Różanej? Wykonując podbudowę drogi z kamienia, żeby mieszkańcy w błocie nie chodzili? Po roku dziura na dziurze. Brak oświetlenia, droga nie utrzymywana, nie odśnieżane, a na koniec przekazane do Gminy, która ręce umywa od jakichkolwiek inwestycji na drodze, bo po co skoro to Starosta pieniądze wziął za działki, a nie gmina. Były starosta teraz troszczy się o gminę? Gdzie był wtedy gdy był starostą?

Słyszałes o czymś takim jak ciągłość władzy?! Grunta "poszkolne" a wiedza przedszkolna
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ja
+14 # ja 2023-11-02 11:44
"Władze powiatu jednak nie pozostają głuche na potrzeby mieszkańców powiat" no Panie Starosto, co za ogromne zainteresowanie -jestem pod wrażeniem. Przez ostatnie osiem lat władzy absolutnej, problem tylko narastał, po to, aby przed wyborami w końcu ktoś mógł go dostrzec. Zabrakło wcześniej odwagi, pieniędzy, promes? Czego zabrakło? a wiem - zbliżających się wyborów!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+7 # Krzysztof Kaiser 2 2023-11-02 16:33
No proszę. PiS po 11 latach kadencji w województwie, 8 latach rządów w Polsce i po 4 latach rządów Pani Poseł Pamuly pochodzącej z ziemi lubaczowskiego w końcu zobaczyli, że nadali kasę na swoje samorządy co jest PiS u władzy a na samorząd co nie jest pod ich kontrolą to Oleszyce skończyły jako najgorsza gmina odnośnie inwestycji. Teraz nagle PiS zobaczył Gminę Oleszyce. Teraz kiedy oddają władzę w Polsce. Kiedy Poseł Pamuła będzie w opozycji i jedyne co będzie mogła zrobić to zjeść sobie obiad w restauracji sejmowej. Realna też jest strata powiatu przez PiS. I teraz uważają, że coś mogą. Już niedługo PiS nic nie będzie mógł.

Inna kwestia, że wedlug Ciebie Mieszkańcy Rozanej widzę, że nic się nie działo. Co do Rożanej to jak sam piszesz. PiS zrobił tę drogę na odpiernixz i jeszcze przekazał gminę, ale kasę za działki przy niej z tego co słyszałem wziął sobie. Sprzedał problem Gminie, która jak głosi artykuł jest najgorzej dofinansowana w powiecie. Starosta umył na siłę ręce bo PiS ma większość w Radzie Powiatu i sprzedał ten problem Gminie Oleszyce a zawrócić te drogę do powiatu to przynajmniej teraz bez szans bo nikt nie chce problemu ulicy Różanej. Druga rzecz. Za Starosty Michalika były inwestycje na Gminie Oleszyce, która wtedy raczej nie była ostatbia w inwestycjach. Są chociażby drogi na Nową Groblę czy na Futorach przez całą wieś. A te dwie drogi są naprawdę ważne dla komunikacji w Gminie i jedzie przez nie wiele aut. Powstał też w końcu Cnetrum Klultury w Oleszycach jeszcze za PO-PSlL gdzoe na pewno ówczesny powiat czy Starosta coś tam działali razem z Burmistrzem. Dzięki PiS obecnie jest na Gminie Oleszyce kawałek drogi wojewódzkiej od Oleszyc do Lipiny. I tyle jak na ponad 10 lat władzy wojewódzkiej PiS-u w naszym województwie. Niech pieniądze się pojawią obojętnie skąd. Ważne by w oncu były jakieś inwestycje a My żebyśmy przestali być jednym z najbiedniejszyc h regionów w Europie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
-12 # Kmicic 2023-11-02 16:50
A jaki był przelicznik ,,na głowę" Jak rządziła Platforma obywatelska i PSL, zero złotych?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
-13 # Kmicic 2023-11-02 16:50
A jaki był przelicznik ,,na głowę" Jak rządziła Platforma obywatelska i PSL, zero złotych?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+6 # Krzysztof Kaiser 2 2023-11-02 17:21
A tai był przelicznik, że nie karani ludzi, że PiS nie wybrali. Na pewno nie zeroz lotych bo były inwestycje. Nie było to ani waż SIS jechać drogą na Futory z Lubaczowa i na Nową Groblę bo to drogi powstałe za władzy PSL. Przy tej inflacji co na PiS zaprezentował to na pewno więcej na głowę wyjdzie. Ale ile PiS z tego zrobił to efekt tej PiSlacji. Czyli niedużo. A 5 lat rządzi powiatem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Aleksander W
-5 # Aleksander W 2023-11-03 12:07
Ale jak miało starostwo coś dać, skoro o nic nie wnioskował? Przecież przed PiSem nie będzie czapkował , jak się o nic nie starał, to nic nie dostał. Trzeba jakoś współpracować pomimo innych poglądów i trzeba jeździć i prosić, pisać wnioski o dofinansowanie a nie obrażać się na cały świat. Obrażone dziecko, pyszałek
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ja
+5 # Ja 2023-11-03 18:30
A co to Starosta ze swoich komuś dawał? To były pieniądze z naszych podatków, toż to jakiś wielmożny władca czy co? Samorząd jest dla obywateli a nie obywatele dla samorządu. W końcu nauczcie się tego i nauczcie się szacunku do swoich wyborców i do obywateli. Co za gospodarz, który nie myśli strategicznie, nie patrzy na zrównoważony rozwój regionu, tylko czeka na ukłony, prośby. Człowieku jak coś piszesz pod dyktando PiSu, jak już chcesz im się na koniec jeszcze przypodobać to pisz tak aby ich nie upokarzać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia