Samoloty wzbiły się w powietrze. Leśnicy rozpoczęli akcje zwalczania chrabąszcza [ZDJĘCIA][VIDEO]

Wczoraj (30.04) po kilku dniach oczekiwania, samoloty wystartowały z lądowiska w Oleszycach. To oznacza, że rozpoczęła się akcja zwalczania chrabąszczy z pobliskich lasów. 

Samoloty typu Dromader na lądowisku w Oleszycach pojawiły się już w ubiegłym tygodniu. Jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne lotnicza akcja zwalczania chrabąszczy rozpoczęła się dopiero w niedzielę. To szerokie działania, które w tym roku obejmą prawie 13 tys. hektarów lasów na terenach nadleśnictw Lubaczów, Narol, Oleszyce, Jarosław oraz Leżajsk.  Zabiegi prowadzane są właśnie teraz, bowiem w tej chwili chrabąszczy mają tzw. rójkę. Potrwają one prawdopodobnie do końca maja, choć to zależne jest od przebiegu rójki chrabąszcza i panujących warunków atmosferycznych.

Lotnicza akcja zwalczania tych owadów polega na wykonaniu oprysków z samolotów. Takie działanie przeprowadzono 4 lata temu i okazało się, że ta metoda niezwykle skuteczna i przede wszystkim nieszkodliwa. Preparat, który jest zrzucany to Mospilan 20 SP. Jest on bezpieczny dla pszczół i przede wszystkim stosowany jest w małych dawkach - 0,4 kg na ha, mała jest też ilość cieczy użytkowej – łącznie z adiuwantem zwiększającym lepkość, zużywa się 5 litrów cieczy użytkowej na 1 ha. Samoloty, za pomocą których wykonuje się opryski na polach zabiegowych, są naprowadzane przy użyciu precyzyjnej aparatury GPS.

Chrabąszcze żerują na młodych liściach dębów, a także buków, osik, wierzb, jaworów, grabów i modrzewi, silnie uszkadzając wierzchołkowe części koron. W niektórych drzewostanach dochodzi do objedzenia wszystkich liści, czyli tzw. gołożerów. Osłabione drzewa i krzewy stają się podatne na choroby i szkodniki. Największe znaczenie mają jednak szkody wyrządzane przez pędraki, czyli larwy chrabąszcza. Ogryzając z kory lub zjadając w całości korzenie roślin doprowadzają do zamarcia siewek, sadzonek drzew, krzewów leśnych, owocowych i ozdobnych. 

Zobaczcie zdjęcia i film ze startów i lądowań Dromaderów na lądowisku w Oleszycach:

 

Komentarze   

Harry Potter
-2 # Harry Potter 2023-05-02 19:32
O dziwo latają tylko nad wschodnią granicą. Mało tego, nie nad obszarem leśnym a nad osiedlami. Czy w innych województwach i powiatach nie ma problemu? A odkąd to chrabąszcz tak szkodzi spoleczeństwu? Nie lepiej zrobić coś żeby zlikwidować kleszcze? Skoro nadleśnictwo wydało komunikat, że ruszyła akcja "walki" z chrabąszczem na obszarach leśnych, to niech ten samolocik lata sobie nad lasami nadleśnictwa a nie od 30 kwietna zatacza kręgi nad osiedlami Lubaczowa. Ciekawe? Co? Zastanówcie się wszyscy... Szlag wie czym nas znowu "częstują". Mimo wszystko smacznych wiosennych nowalijek życzę, świeżego majowego powietrza i dużo zdrowego rozsądku... I przestańcie się w końcu bać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ok
0 # ok 2023-05-02 20:38
i dlaczego od 5:30?
ludzie 'spio' jeszcze
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lasy Państwowe
+5 # Lasy Państwowe 2023-05-04 10:26
Tekst zawiera jakiego środka używamy jest to: Mospilan 20 SP można w internecie sprawdzić etykietę środka. Godziny poranne są najlepszymi godzinami do oprysku lotniczego a trzeba jeszcze dolecieć nad pole zabiegowe. Stąd prosimy o wyrozumiałość. Piloci robią wszystko by nawroty nie odbywały się nad miejscowościami , ale żeby równo rozłożyć środek obok siebie trzeba wylecieć z pola zabiegowego nawrócić i ponownie znaleźć się obok miejsca gdzie się skończyło, trochę podobne jest to do orki gleby. Takie same zabiegi są wykonywane w województwie Lubelskim ale też w innych. Szkodliwość chrabąszcza jest istotna dla rolnictwa i leśnictwa. Cierpią plantacje truskawek, w ziemniakach były uszkodzone bulwy i nie nadawały się do długotrwałego przechowywania, trawniki wypadały na dużych powierzchniach itp. W leśnictwie zamierały uprawy posadzonych drzew jak i te pochodzące z obsiewu naturalnego a do tego zauważyliśmy osłabienie drzewostanów starszych i po wykopaniu pni zamierających drzew stwierdziliśmy uszkodzenia korzeni a w przypadku obniżenia poziomu wód jest to być lub nie być dla drzewostanów. Może jeszcze o plenności: samica składa około 60 jaj, pędraki w ziemi żerują na korzeniach 4 lata. W 3 roku stwierdzaliśmy że jeden pędrak może tak zredukować system korzeniowy kilkuletniej sadzonki tak że ona zamrze, ile takich sadzonek musi zjeść by przekształcić się w postać dorosłą nie wiemy, ale porównajmy to co zostało przytoczone 1 samica - 60 jaj - 60 pędraków- brak 1 ara (10mX10m) lasu. W naszej ocenie są to ważne szkody.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Harry Potter
-4 # Harry Potter 2023-05-02 20:44
Szanowni Państwo... Pozwoliłem sobie napisać więcej. Konkretnie parę słów do Panów pszczelarzy. Niestety... Moje posty są już blokowane. Szukajcie informacji na innych portalach. Warto...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
B
0 # B 2023-05-05 09:14
Ludzie dajcie spać i normalnie żyć !!! Teraz pobudka od 5 rano ??? Tak się nie da normalnie funkcjonować !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.