Mniejsze pozyskanie drewna na Podkarpaciu. Znamy plany RDLP w Krośnie
Featured

Mniejsze pozyskanie drewna na Podkarpaciu. Znamy plany RDLP w Krośnie

fot. archiwum LPfot. archiwum LP

Na Podkarpaciu, w tym także w nadleśnictwach Lubaczów, Narol i Oleszyce, nie planuje się zwiększenia pozyskania drewna. RDLP w Krośnie stawia na zrównoważone zarządzanie, przyczyniając się do ochrony przyrody i rozwoju lokalnej gospodarki.

Lasy Państwowe odgrywają kluczową rolę w gospodarce i ochronie środowiska w południowo-wschodniej Polsce. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, obejmująca 26 nadleśnictw na powierzchni 418 tys. hektarów, nadzoruje także nadleśnictwa w powiecie lubaczowskim: Lubaczów, Narol i Oleszyce.

W tym roku na terenie RDLP w Krośnie planuje się pozyskać 1,94 mln metrów sześciennych drewna – o 85 tys. mniej niż rok wcześniej. To świadectwo odpowiedzialnego podejścia do zarządzania zasobami leśnymi, w którym kluczowe znaczenie mają plany urządzania lasu oraz potrzeba zrównoważonego wykorzystania zasobów przy jednoczesnej ochronie przyrody.

Zasoby leśne na rekordowym poziomie

Zasoby drzewne w krośnieńskich lasach szacuje się obecnie na ponad 125,9 mln metrów sześciennych, co oznacza wzrost o ponad 29 mln metrów sześciennych w ciągu ostatnich 20 lat. Jeszcze w 1978 roku wynosiły one 77 mln metrów sześciennych, co świadczy o skuteczności działań na rzecz zwiększenia zasobności lasów.

Średni przyrost w lasach tego regionu wynosi 7,1 metra sześciennego na hektar rocznie, a zasobność podkarpackich lasów osiągnęła imponujące 312 metrów sześciennych na hektar – jedną z najwyższych w Polsce.

Pozyskanie drewna: korzyści dla gospodarki lokalnej

Z tegorocznego pozyskania ponad 1,6 mln metrów sześciennych drewna trafi do sprzedaży w trybie przetargowym, a 215 tys. metrów sześciennych znajdzie się w sprzedaży detalicznej dla nabywców indywidualnych. Około 1 tys. metrów sześciennych zostanie wystawionych na corocznej submisji drewna cennego, a 85 tys. metrów sześciennych zadysponowano do sprzedaży na aukcjach internetowych.

Każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna przekłada się na stworzenie miejsc pracy – od dwóch stanowisk w zakresie ścinki i zrywki drewna po kilkanaście miejsc w przemyśle drzewnym i handlu drewnem. To pokazuje, jak ważną rolę odgrywa gospodarka leśna w rozwoju lokalnej społeczności.

Dbałość o różnorodność biologiczną

RDLP w Krośnie kładzie również duży nacisk na ochronę bioróżnorodności. Drewno martwe pozostawiane w lasach na naturalny rozkład stanowi nawet 8 proc. ogólnej masy drzewostanów w niektórych nadleśnictwach. Dzięki temu lasy stają się bogatsze w gatunki oraz bardziej przyjazne dla środowiska.

Przebudowa drzewostanów i perspektywy na przyszłość

W ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju trwa przebudowa drzewostanów na terenach porolnych. Sosny, świerki czy olchy są zastępowane gatunkami rodzimymi dla tego regionu, takimi jak jodły, buki i jawory, co poprawia stabilność ekosystemów leśnych.

- Wielkość pozyskania drewna to kompromis między oczekiwaniami przedsiębiorców a potrzebą ochrony najcenniejszych obszarów leśnych. Dane pokazują, że optymalnie zarządzamy lasami, odpowiadając na różnorodne potrzeby społeczne i ekologiczne. - podkreśla Dyrektor RDLP w Krośnie, Marian Pigan

W regionie, gdzie lesistość wynosi 38 proc., a od zakończenia II wojny światowej wzrosła o 50 proc., działania Lasów Państwowych w Krośnie są doskonałym przykładem harmonii między gospodarką leśną a ochroną środowiska. Nadleśnictwa Lubaczów, Narol i Oleszyce z pewnością będą kontynuować te dobre praktyki, przyczyniając się do rozwoju powiatu lubaczowskiego i zachowania jego cennych zasobów leśnych. Ważne jest jednak, aby nie obniżać znacząco pozyskania drewna, ponieważ praca w lesie odgrywa istotną rolę w życiu mieszkańców naszego powiatu, którzy utrzymują się z pracy m.in. w Zakładach Usług Leśnych, tartakach czy zakładach meblowych.

Mietek
To artykułu sponsorowany przez Lasy Państwowe? Bo tak to wygląda
0

1000 Pozostało znaków