Jakie choroby przenoszą kleszcze?

W Polsce nie monitoruje się ilości kleszczy, które pojawiają się na terenach zielonych wczesną wiosną. Dlatego trudno określić, czy z roku na rok jest ich więcej, czy też mniej. Jednak przez wzgląd na zmiany klimatyczne okres ich aktywności uległ wydłużeniu, co powoduje, że spotykamy je coraz częściej. Jakie są rodzaje chorób odkleszczowych?

Obecnie na terenie naszego kraju występuje 19 gatunków kleszczy. Ostatnimi czasy do tej grupy dołączyła groźna odmiana, która do tej pory nie była spotykana w tej części Europy. Mowa o afrykańskim kleszczu wędrownym, który jest wyraźnie większy od gatunków występujących w Polsce i może być nosicielem krymsko–kongijskiej gorączki krwotocznej. Co jeszcze wiemy o kleszczach afrykańskich?

Najbardziej znane choroby odkleszczowe

Spotkanie z kleszczem jest dzisiaj prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Te pajęczaki na dobre zadomowiły się w lasach, wysokich trawach, przydomowych ogródkach, a także na polanach i w krzewach. Nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnej choroby. Jednak każde ugryzienie może być dla nas potencjalnie niebezpieczne. Dlatego warto wiedzieć, jakie choroby przenoszą kleszcze. Najczęściej są to:

  • Bolerioza,
  • Kleszczowe zapalenie mózgu,
  • Babeszjoza,
  • Riketsjozy, czyli grupa chorób wywoływanych przez bakterie z rodziny Rickettsiale,
  • Tularemia,
  • Anaplazmoza granulocytarna,
  • Ludzka erlichioza monocytarna.

Dotychczas sądzono, że na zakażenie wskazuje rumień, który powinien pojawić się po ukłuciu kleszcza. Jednak obecnie wiemy już, że choroby odkleszczowe mogą rozwijać się bezobjawowo. Tym, co powinno wzbudzić Twój niepokój, jest przede wszystkim wysoka gorączka i objawy grypopodobne, które mogą pojawić się nawet po 30 dniach od momentu ugryzienia. W takim wypadku dla pewności warto udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.

Afrykańskie kleszcze wędrowne – jakie choroby mogą przenosić?

Afrykańskie kleszcze wędrowne mogą budzić się już przy temperaturach powyżej 10 stopni Celsjusza, a największą aktywność wykazują w miesiącach letnich. Choć te pajęczaki nie są nosicielami boleriozy ani kleszczowego zapalenia mózgu, to jednak mogą nas zarazić innymi, równie groźnymi chorobami. Są to przede wszystkim:

  • Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF) – jest to bardzo niebezpieczna choroba, której wskaźnik śmiertelności wynosi od 5% do nawet 30%.
  • Gorączka plamista – jest to infekcja bakteryjna, która objawia się wysoką gorączką i wysypką, ale można ją także łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym. Nieleczona prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Ukąszenie kleszcza afrykańskiego może też spowodować paraliż twarzy lub inne powikłania neurologiczne. Dlatego osoby narażone na kontakt z tym pajęczakiem powinny zachować szczególną ostrożność.

Zastrzyki przeciwzakrzepowe – na czym polega ich działanie? Dowiedz się więcej!

Choroby odkleszczowe mogą poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu i życiu. W cieplejsze dni warto dokładnie oglądać swoje ciało po każdej wizycie w lesie, na polanie czy też w ogrodzie. Jeśli już doszło do ugryzienia, bacznie obserwuj swój organizm. W razie wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.