fot. KWP Rzeszów
W garnizonie podkarpackim zakończyło się pierwsze w tym roku szkolenie zawodowe podoficerskie. Kwalifikacje zdobyło 48 policjantek i policjantów z komend miejskich i powiatowych z terenu województwa.
Organizatorem szkolenia było Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, wspierane przez funkcjonariuszy Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Uroczyste zakończenie odbyło się w piątek na terenie Oddział Prewencji Policji w Rzeszowie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Rzeszowie oraz reprezentanci Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Szkolenie rozpoczęło się 26 stycznia i – podobnie jak w poprzednich edycjach – było realizowane w formule hybrydowej. Część teoretyczna prowadzona była za pośrednictwem platformy wideokonferencyjnej, natomiast zajęcia praktyczne odbywały się pod nadzorem funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Program obejmował zarówno zagadnienia praktyczne, jak i teoretyczne. Uczestnicy doskonalili umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, taktyk i technik interwencji oraz wyszkolenia strzeleckiego. Poszerzali także wiedzę z prawa, pracy operacyjnej oraz psychologii, co ma bezpośrednie przełożenie na codzienną służbę.
Zwieńczeniem kursu był egzamin końcowy. Wszyscy uczestnicy zdali go z wynikiem pozytywnym, uzyskując kwalifikacje zawodowe podoficerskie.
Kim jest podoficer w Policji?
Podoficer w Policji to funkcjonariusz posiadający określony stopień w korpusie podoficerów, który stanowi jeden z podstawowych szczebli w strukturze służbowej. Do korpusu podoficerów należą stopnie takie jak sierżant, starszy sierżant czy sierżant sztabowy.
Uzyskanie kwalifikacji podoficerskich wiąże się z większą odpowiedzialnością oraz możliwością pełnienia bardziej wymagających funkcji w jednostkach Policji – zarówno w służbie prewencyjnej, jak i kryminalnej. Szkolenie podoficerskie jest więc istotnym etapem w rozwoju zawodowym funkcjonariusza i kolejnym krokiem w jego policyjnej karierze.


