Akcja "NURD" na drogach powiatu. Policjanci ujawnili 30 wykroczeń
Lubaczowscy policjanci przeprowadzili działania „NURD”, ujawniając 30 wykroczeń zagrażających bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Wśród nich były przypadki jazdy pod wpływem alkoholu i przekroczeń prędkości w obszarze zabudowanym.
Wczoraj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie przeprowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo na drogach. W trakcie akcji ujawniono 30 wykroczeń, w tym przypadki przekroczenia prędkości i jazdy pod wpływem alkoholu.
Wykroczenia na drogach powiatu
Podczas działań funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na zachowanie kierowców wobec pieszych oraz na przestrzeganie zasad przez pieszych i rowerzystów. W Lubaczowie na ul. Krasickiego mundurowi zatrzymali rowerzystę, który miał ponad promil alkoholu w organizmie. Za swoje wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
W miejscowości Wólka Krowicka doszło do dwóch poważnych przypadków przekroczenia prędkości. Najpierw, o godzinie 12:40, policjanci zatrzymali 54-letnią kierującą citroenem, która w obszarze zabudowanym jechała z prędkością 102 km/h. Kobieta straciła prawo jazdy na 3 miesiące i otrzymała mandat. Tuż przed godziną 17 zatrzymano 41-letniego kierującego skodą, który poruszał się z prędkością 105 km/h. Mandat w wysokości 1500 zł, 13 punktów karnych i utrata prawa jazdy na trzy miesiące to konsekwencje jego zachowania.
Policja apeluje o ostrożność
Funkcjonariusze przypominają, że bezpieczeństwo na drodze to wspólna odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, ustępując pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach.
Jednocześnie apelują do pieszych i rowerzystów o rozsądek oraz noszenie elementów odblaskowych, które kilkukrotnie zwiększają widoczność na drodze, szczególnie po zmroku. Dobre praktyki, takie jak noszenie odblasków, mogą uratować życie, dając kierowcom więcej czasu na odpowiednią reakcję.