Podsumowanie 2022 roku na podkarpackiej granicy

Miniony rok był dla Bieszczadzkiego Oddziału SG wyjątkowy nie tylko z uwagi na skalę ruchu granicznego, ale szczególnie ze względu na jego specyfikę. Strażnicy graniczni pomogli tysiącom cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową. Funkcjonariusze SG ujawniali sprawców nielegalnych przekroczeń granicy, fałszywe dokumenty, skradzione pojazdy, nielegalne towary oraz zatrzymywali poszukiwanych przestępców.

Ruch graniczny

W 2022 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 10,5 mln podróżnych, co stanowi 92-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego.  Średni ruch dobowy osób wyniósł ok. 29 tys. osób. Tylko na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono ok. 5,9 mln osób, z czego ponad 90 procent to obywatele Ukrainy.

Największy ruch graniczny osób zanotowano na przejściach granicznych w Medyce (ok. 4,2 mln) oraz w Korczowej (ok. 2,8 mln). Rekordową liczbę podróżnych odprawiono w ruchu kolejowym - ponad 1 mln.  Na przejściach granicznych w Budomierzu i Krościenko odprawiono kolejno około 1,3 mln i 628 tys. osób.

W 2022 roku podkarpaccy strażnicy graniczni odprawili łącznie ponad 2 mln środków transportu. Ze względu na specyfikę i połączenie z autostradą najwięcej pojazdów przekroczyło granicę w Korczowej -  ok. 809 tys.

3-krotnie wzrosła (w porównaniu do r. 2021) liczba operacji lotniczych obsłużonych przez mundurowych z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce. Odprawiono tam ponad 470 tys. osób.

W minionym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili podróżnych pochodzących z 185 państw świata.

Pomoc i ochrona międzynarodowa

Główną kategorią osób, które przekraczały granicę były kobiety, matki z dziećmi oraz osoby starsze uciekające od wojny. W wielu przypadkach osoby nie posiadały dokumentów podróży. Bazując na obowiązujących przepisach Straż Graniczna uprościła cześć procedur, aby maksymalnie usprawnić odprawę graniczną.

W odpowiedzi na ogromną liczbę osób zgłaszających się na granicy bez środka transportu, umożliwiono przekraczanie granicy do Polski pieszym na wszystkich podkarpackich przejściach granicznych. Łącznie granicę pieszo przekroczyło ponad 1,7 mln osób, najwięcej w Medyce (ok. 1,4 mln) Korczowej (ok. 130 tys.) oraz w Budomierzu (ok. 84 tys.).

Obywatele Ukrainy oraz członkowie ich rodzin uciekający od wojny byli objęci wsparciem gwarantowanym specustawą pomocową. Dodatkowo, ponad 3 tysiące osób skorzystało z procedur związanych z udzielaniem ochrony międzynarodowej. Byli to m.in. obywatele Ukrainy, Afganistanu, Algierii, Uzbekistanu, Iraku, Białorusi, Bangladeszu i Kongo.

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG wspierani przez mundurowych z innych regionów Polski, poza realizacją ustawowych zadań udzielali na granicy pomocy i wsparcia osobom uciekającym od wojny. Często angażowali się też w pomoc po służbie.

 Fałszywe dokumenty

W 2021 roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 766 fałszywych dokumentów. Były to głównie fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej (285 szt.) oraz prawa jazdy (169 szt.).

Rekordowego ujawnienia dokonali strażnicy graniczni z przejścia granicznego w Krościenku. W kwietniu zatrzymano ukraińskiego kuriera przewożącego ponad 100 podrobionych dokumentów.

Migracja

Straż graniczna ujęła 428 osób, które wbrew przepisom przekroczyły granicę do Polski na podkarpackim odcinku z Ukrainą i Słowacją. Byli to m.in. obywatele Ukrainy, Nepalu, Syrii, Turcji i Afganistanu. Zatrzymano 16 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy, głównie obywateli Ukrainy i Turcji.

Największe zdarzenie zanotowali funkcjonariusze SG z placówki w Sanoku. Mundurowi ujawnili kuriera przewożącego w ciężarówce 23 imigrantów z Turcji oraz Syrii. Auto chwilę wcześniej przekroczyło granicę ze Słowacji do Polski.

Przedmioty i towary pochodzące z przestępstwa

Łączna wartość ujawnionych nielegalnych towarów wyniosła ponad 35 mln złotych.

Wartość zatrzymanych papierosów oraz tytoniu oszacowano na ponad 23 mln złotych. Udaremniono nielegalny alkohol o wartości ok. 40 tys. złotych. Ujawniono również narkotyki różnego typu oraz anaboliki o wartości ok. 250 tys. złotych.

O 87 procent wzrosła liczba zatrzymanych pojazdów pochodzących z przestępstwa (148 szt.). Łączna wartość zatrzymanych pojazdów oraz części wyniosła ponad 10,2 mln złotych.

Największego ujawnienia dokonali mundurowi z placówki SG w Lubaczowie, którzy zabezpieczyli nielegalny tytoń o szacunkowej wartości ok. 8 mln złotych.

Najdroższe zatrzymane na Podkarpaciu samochody pochodzące z przestępstwa to ciężarówka typu betoniarka zabezpieczona w Medyce (220 tys. zł) oraz  lexus zatrzymany w Korczowej (170 tys. zł).

Osoby poszukiwane

Każda osoba przekraczająca zewnętrzną granicę UE jest poddawana odprawie granicznej. Poza sprawdzeniem tożsamości oraz autentyczności dokumentów SG sprawdza również dane podróżnych w krajowych oraz międzynarodowych bazach poszukiwawczych. Tylko w 2022 roku podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali 330 osób będących w zainteresowaniu krajowych i zagranicznych służb.

Wśród nich byli również groźni przestępcy poszukiwani europejskimi nakazami aresztowania oraz czerwonymi notami Interpolu.

Inwestycje na granicy państwa

Na początku 2022 roku na tzw. granicy zielonej uruchomiono system perymetryczny składający się z czujników i kamer, które całodobowo przekazują obraz i alarmy dotyczące zdarzeń na tzw. zielonej granicy. Praca systemu jest całodobowa koordynowana przez strażników granicznych w centrum nadzoru zlokalizowanego w przemyskiej komendzie.

Był to pierwszy w historii wdrożony na polskiej granicy państwowej odcinek najnowszej generacji systemu perymetrii.

Nabór do służby

Bieszczadzki Oddział SG w sposób ciągły prowadzi nabór nowych funkcjonariuszy do służby. W 2022 roku wcielono 100 młodych adeptów.

W bieżącym roku planowane jest przyjęcie 135 funkcjonariuszy, będzie to największe wcielenie na przestrzeni ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.