To ostatni moment na złożenie deklaracji ws. źródeł ciepła lub spalania paliw

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne

30 czerwca 2022 r. upływa termin na złożenie deklaracji źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Zgodnie z ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw utworzona została Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków i nałożony został nowy obowiązek na właścicieli lub zarządzających budynkami lub lokalami.

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do CEEB. Można to zrobić zarówno przez internet, jak i w tradycyjnej formie papierowej w miejscowym Urzędzie Gminy.

Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji:

-w przypadku budynków jednorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku;
-w przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel),
-w przypadku budynków niemieszkalnych (np. biuro, garaż, budynek usługowy) –właściciel lub zarządca budynku.

Jak i gdzie składać deklaracje:

-online – bezpośrednio wprowadzając dane do bazy CEEB poprzez e-formularz (https://zone.gunb.gov.pl/);
-w formie papierowej – wypełniając formularz i dostarczając go osobiście lub listowanie do miejscowego urzędu

Terminy złożenia deklaracji:

Deklarację dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., należy złożyć w terminie nieprzekraczalny do 30 czerwca 2022 r. Dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Kary za niezłożenie deklaracji w terminie:

Osoby, które mimo obowiązku zadeklarowania źródła ogrzewania nie zrobią tego w wyznaczonym terminie, muszą liczyć się z karą grzywny wynoszącą od 500 zł. W przypadku, gdyby sprawa zostanie skierowana do sądu, kwota ta zgodnie z kodeksem wykroczeń może wzrosnąć do 5 000 zł.

Jednocześnie informuje się, że złożenie deklaracji do CEEB jest szczególnie istotne dla tych osób, które chcą ubiegać o dodatek osłonowy z Tarczy Antyinflacyjnej. Dodatek osłonowy o podwyższonej wartości przysługuje wnioskodawcy, który uzyskał już wpis swojego źródła ogrzewania do CEEB. Jeśli źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie uzyskało wpisu do CEEB, wnioskodawca otrzyma podstawową kwotę dodatku osłonowego, pod warunkiem, że spełni obowiązujące kryteria. Wniosek o przyznanie dodatku osłonowego można składać w urzędzie gminy właściwym wg miejsca zamieszkania do 31 października 2022 roku.

Warto odwiedzić stronę Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na której znajdują się m.in. filmy instruktażowe, wzory wniosków i deklaracji oraz bogatą sekcję z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (FAQ) w zakresie CEEB.

Pliki do pobrania:

– Formularz A – deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw dla budynków i lokali mieszkalnych
– Formularz B – deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw dla budynków i lokali nie mieszkalnych,

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane