Od dziś niższy VAT. Za te produkty zapłacimy mniej

Od dzisiaj stosowana jest nowa matryca stawek VAT, dzięki czemu tańsze są m.in. owoce egzotyczne, w tym popularne banany, ciastka, niektóre przyprawy i dziecięce pieluszki.

Prace nad nową matrycą VAT rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku i ostatecznie nowelizację ustawy przyjęto w lipcu. Zgodnie z nią nowe stawki VAT miały wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku. Datę tę jednak przesunięto o trzy miesiące z powodu epidemii koronawirusa.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, nowe rozwiązania przewidują uproszczenie systemu stawek VAT, aby zapewnić prostotę, przejrzystość i przyjazność w stosowaniu. Pozwoli to na eliminację istniejących niekonsekwencji w stawkach VAT takich jak zróżnicowanie stawek na pieczywo czy ciastka w zależności od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia czy owoców – inna stawka na owoce krajowe, inna stawka na cytrusowe i tropikalne.

Obniżone stawki

Obniżenie stawki podatku VAT obejmuje:

-  owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (do tej pory były opodatkowane 8-procentową stawką),

– pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości),

– zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (było 8 procent),

– musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (na przykład pieprz, tymianek) zostaną objęte 8-procentową stawką (dotychczas 23%),

– książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-procentową stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-procentową stawką VAT),

– żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 procent (obecnie 8 procent), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).

Wzrost stawek

Klienci muszą przygotować się jednak, że za niektóre produkty możemy zapłacić więcej niż do tej pory. Nowa matryca zakłada bowiem wzrost stawki podatku VAT dla:

– niektórych przypraw nieprzetworzonych (na przykład kmin, szafran, kurkuma) – stawka wzrośnie z 5 do 8 procent,

– homarów i ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (między innymi kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetworów z nich, a także kawioru i dań sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są wspomniane produkty z 5%, z 8% na 23%.,

– lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 procent

- drewna opałowego z 8% do 23%,

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

polak2010
-1 # polak2010 2020-07-01 15:57
W końcu w Polsce zmienia się na lepsze.
Wiesiek
-2 # Wiesiek 2020-07-02 12:53
A podatek cukrowy do góry. Szkoda, że OBIEKTYWNA redakcja o tym nie pisze ;)
Wiesiek
-1 # Wiesiek 2020-07-02 12:54
I jeszcze: podatkidudy.pl/
Maciek Nowak
# Maciek Nowak 2020-07-02 15:46
Cytuję Wiesiek:
A podatek cukrowy do góry. Szkoda, że OBIEKTYWNA redakcja o tym nie pisze ;)

To Fałsz. Nie, podatek cukrowy nie wchodzi w życie 1 lipca. Projekt ustawy ugrzązł w Sejmie w marcu i od tamtej pory nic w jego sprawie się nie zadziałało. Niektóre portale podały, że nowa opłata jednak dotknie przedsiębiorców z początkiem tego miesiąca. Ministerstwo Zdrowia zaprzecza i prostuje.
polak2010
# polak2010 2020-07-03 19:29
Konsekwencje wyboru Rafałka na prezydenta.
- śluby homoseksualistów
- adopcja dzieci przez homoseksualistów
- indoktrynacja naszych dzieci w szkołach przez homoseksualistów
- O 500+ możemy zapomnieć
- przekop mierzei wiślanej zostanie wstrzymany
- wszystkie projekty związane ze stanami zjednoczonymi zostaną wstrzymane
-Rozwój Polskiej Gospodarki będzie na poziomie rządów Platformy Obywatelskiej czyli wygaszamy zamykamy likwidujemy i sprzedajemy na korzyść Niemiec.
Zastanówcie się Polacy czy chcecie takiej przyszłości dla Polski.
Wiesiek
-1 # Wiesiek 2020-07-04 23:07
Ile będzie kosztować przekop mierzei wiślanej?
Jaka jest stopa zwrotu z CPK?
polak2010
# polak2010 2020-07-05 10:47
Przekop mierzei wiślane,j budowa CPK czy już wybudowany Gazoport to strategiczne inwestycje Polski zapewniające nam bezpieczeństwo energetyczne i logistyczne. Nie można przeliczyć bezpieczeństwa Polaków na żadne pieniądze.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane