Prezydent podpisał Konstytucję Biznesu. Ułatwienia dla przedsiębiorców stają się faktem

fot. Maciej Biedrzycki/KPRPfot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Konstytucja Biznesu - najbardziej kompleksowa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat - została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. To pakiet 5 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową.

Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim budowanie partnerskich relacji między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwienie założenia oraz prowadzenia firm w Polsce. Zmiany obejmujące prawie 200 aktów prawnych wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Konstytucja Biznesu to nowy fundament prawa gospodarczego. Jest systemowym wzmocnieniem poprzednich proprzedsiębiorczych aktywności rządu (np. pakiet #100zmianDlaFirm).

– Termin podpisania Konstytucji Biznesu przez Prezydenta ma wymiar symboliczny. Idzie wiosna, a nowe przepisy przynoszą świeżość w relacjach administracja publiczna – biznes. Konstytucja Biznesu będzie  drogowskazem, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mieli w państwie partnera i uzyskają realne gwarancje w swojej codziennej działalności - podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Szczególnie ważne są zasady, które od dawna powinny być wyraźnie zaznaczone w polskim prawodawstwie, czyli „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy czy klauzula pewności prawa – dodaje wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

PRAWO PRZEDSIĘBIORCÓW

Prawo przedsiębiorców wprowadza kanon podstawowych zasad dających gwarancje przedsiębiorcom w relacjach z władzą publiczną. Prawo przedsiębiorców jako akt centralny będzie wpływać na sposób stanowienia, interpretacji i stosowania wszystkich przepisów dotyczących działalności gospodarczej.

Do najważniejszych zapisów ustawy należy zaliczyć:

- ustanowienie katalogu praw i obowiązków przedsiębiorców i organów, stanowiących wytyczne dla organów administracji i stawiających granice ich ingerencji w wolność działalności gospodarczej,
- zmianę relacji przedsiębiorca – administracja w kierunku bardziej przyjaznej i partnerskiej, poprzez wprowadzenie m.in. zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy, zasady przyjaznej interpretacji przepisów, jak również kluczowej zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”,
- wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej (w przypadkach działalności na mniejszą skalę nie powstaje obowiązek rejestracji działalności),
- wprowadzenie tzw. „ulgi na start” (początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności),
- wydawanie przez organy administracji napisanych prostym językiem „objaśnień prawnych” wyjaśniających skomplikowane przepisy w zakresie działalności gospodarczej, dotyczące praktycznego stosowania tych przepisów.


RZECZNIK MŚP

Zadaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie stanie na straży i ochrona praw przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora MŚP.

W zakresie jego kompetencji znajdą się m.in.:
- opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców,
- występowanie do odpowiednich organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, a także do - odpowiednich urzędów z wnioskami o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów dotyczących działalności gospodarczej,
- wspieranie mediacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji,
- występowanie do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów,
- zwracanie się o wszczynanie postępowań administracyjnych i przystępowanie do nich,
- wnoszenie skarg do sądów administracyjnych,
- współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi,
- zwracanie się do odpowiednich organów, organizacji i instytucji z wnioskami o podjęcie odpowiednich działań mogących wpływać pozytywnie na prawa i interesy przedsiębiorców.
 
CEIDG I PUNKT INFORMACJI DLA PRZEDSIĘBIORCY

Wśród najważniejszych modyfikacji CEIDG znajdują się:

- umożliwienie udostępniania w CEIDG rejestru pełnomocnictw i prokury,
- wprowadzenie zasady automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie okresu zawieszenia,
- zniesienie limitu czasowego dla zawieszenia działalności wynoszącego 24 miesiące i wprowadzenie możliwości jej zawieszenia na czas nieoznaczony.

 
 Źródło: www.kurier.pap.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

.
+9 # . 2018-03-25 08:12
Coś niesamowitego, przedtem zielona wyspa, teraz kraj mlekiem i miodem płynący, a młodzi chodu za granicę. Żałosny kraj
Robinson
+5 # Robinson 2018-03-25 09:38
Zapomniałeś, że między zieloną wyspą a krajem mlekiem i miodem płynącym, gdzieś tak w drugiej połowie 2015 r. Polska była w ruinie.
Rt
+11 # Rt 2018-03-25 08:37
Miał być obniżony ZUS jest podwyżka oraz wysyłanie jpk VAT , takie to ułatwienia dla drobnych przedsiębiorców
...
# ... 2018-03-25 16:18
ulgi na start” (początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności),
Rt
+5 # Rt 2018-03-25 21:22
A po 6 miesiącach zwija się firmę , ktoś kto pisze te ustawy nie ma pojęcia o drobnej przedsiębiorczo ści , zreszta nie dziwne - pan Morawiecki ma miliony na koncie i dla niego 1200 miesięcznie na ZUS to pestka
Pracownik etatowy
-1 # Pracownik etatowy 2018-03-26 07:34
Jak nie masz pojęcia do prowadzenia działalności to się nie porywaj znajdź etat za 1500 zł i pracuj. Chcielibyście zarabiać na czarno pobierać wszelkie socjalne i ani złotówki do tego nie dokładać nie tak to działa pseudo przedsiębiorcy ja pracując nie otrzymuje rodzinnego ani 500 + bo na etacie nie ucieknie od dochodu a 90 % jednoosobowych działalności pobiera wszelkie świadczenia i biadoli mimo że stać ich na wiele więcej niż mnie.
przedsiębiorca
-4 # przedsiębiorca 2018-03-26 08:47
no właśnie, najlepiej niech wszyscy idą na etat do fabryki , vivat socjalizm! - taka właśnie polityka pisu
Ama
+1 # Ama 2018-03-25 14:28
Nikt niemysli o przedsiębiorcac h \ nie mylmy Orlenu i innych państwowych zakładach/ bo podatki płaca ci mali i z nich się zdziera a wielcy wypłacają sobie odprawy. Ten pakiet tez uderzy w prywatne małe firmy.
Rezydent
-3 # Rezydent 2018-03-25 20:32
TO JEST MOJ PREZYDENT!! B R A W O
Robinson
# Robinson 2018-03-25 22:20
Konstytucja Biznesu to projekt Premiera, Prezydent ją tylko podpisał, więc nie ma co się podniecać. Każdy prezydent by tak potrzebne przedsiębiorcom przepisy podpisał, nawet gdyby był z innej opcji politycznej.
Jacek
+7 # Jacek 2018-03-26 10:10
Czekam na podpis podwyzszajacy kwote wolna od podatku do poziomu takiego jak maja w parlamencie

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane