fot. Sołectwo Młodów
Tuż przed majówką zakończono prace przy jednej z najbardziej charakterystycznych kapliczek w Młodowie. Obiekt „Na Górce” przy ul. Majowej przeszedł gruntowny remont i ponownie stał się miejscem, które przyciąga mieszkańców nie tylko swoim wyglądem, ale i historią.
Renowację wykonali druhowie z OSP Młodów: Monika Puk, Artur Motyka, Czesław Puk, Antoni Puk, Karol Szmagara, Wiesław Czucha oraz Andrzej Huk. W działania zaangażowali się również radni Gminy Lubaczów – Paulina Huk i Robert Hawrylak.
Kapliczka ma ponad stuletnią historię. Jej początki sięgają 1914 roku, kiedy Stanisław Lewkowicz, wyruszając na wojnę, ufundował figurę Matki Boskiej wykonaną przez bruśnieńskich kamieniarzy. Był to symboliczny gest i prośba o szczęśliwy powrót. W 1935 roku Józef Kosior wzbogacił to miejsce o drewnianą obudowę, nadając mu bardziej rozbudowaną formę.
W kolejnych latach kapliczka była systematycznie uzupełniana. W latach 50. mieszkańcy Młodowa, wracając z pielgrzymki z Kalwarii Pacławskiej, przynieśli figurę Serca Pana Jezusa. Z czasem miejsce to stało się ważnym punktem modlitwy i duchowego wsparcia dla lokalnej społeczności.
W kapliczce znajduje się także obraz św. Floriana, przekazany przez ks. dziekana Jakuba Winiarza, proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie. Każdego roku, 4 maja, odprawiana jest tu Msza św. w intencji strażaków.
Zobaczcie zdjęcia fot. Sołectwo Młodów

