Zdjęcie ilustracyjne fot. pxhere.com
W miejscowości Dąbrowa w gminie Lubaczów wybudowany zostanie nowy zbiornik retencyjny o powierzchni 0,46 ha i głębokości do 3 metrów. Inwestycja ma pełnić funkcję retencji wód opadowych i roztopowych, poprawiając gospodarkę wodną na tym obszarze.
Projekt przewiduje m.in. głębienie czaszy zbiornika, profilowanie skarp, umocnienia przeciwerozyjne oraz obsiew terenu mieszankami traw. Skarpy zbiornika będą miały łagodne nachylenia, a część północna i wschodnia zostanie zabezpieczona narzutem kamiennym ułożonym na geowłókninie. Zbiornik napełniany będzie wyłącznie wodami spływającymi naturalnie z terenu przyległego. Jego zwierciadło wody ma utrzymywać się na stałym poziomie 226,30 m n.p.m.
Jak podaje wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, przedsięwzięcie pn. „Budowa zbiornika wodnego położonego na działce o numerze ewid. 161 w miejscowości Dąbrowa” zostało wybrane do dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
– Wartość inwestycji według kosztorysu to 805 677,16 zł, a dofinansowanie wyniesie 655 022,08 zł. Termin zakończenia prac zaplanowany jest na 15 listopada 2025 roku. Obecnie trwa postępowanie przetargowe – poinformował wójt.
Dzięki tej inwestycji teren w Dąbrowie zyska nie tylko zbiornik o funkcji retencyjnej, ale także obiekt poprawiający walory krajobrazowe i stanowiący ważny element lokalnej gospodarki wodnej.



