„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” [CZĘŚĆ V]

Wiesław Kudyba: Wiara i działalność państwa, to dwa ostatnie obszary, w których młodzież powinna otrzymać wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Rola państwa w tym zestawieniu wydaje być czymś oczywistym, natomiast wiara może się wydawać mało istotnym elementem ochronnym.

Nic bardziej mylnego o czym dobitnie świadczą wyniki raportu pt. „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020–2022” przygotowanego przez  Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN). Zgonie z tezami zawartymi w raporcie, o tym jak silnym wsparciem dla młodzieży wierzącej jest religia i wymiar duchowy świadczy fakt,  że zła kondycja psychiczna występuje dwukrotnie rzadziej u młodzieży, dla której wiara, religia jest bardzo ważna, niż wśród ich rówieśników, dla których jest to sfera zupełnie nieważna. To badanie pokazuje jak ważna w kontekście zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest rola Kościoła jako instytucji i księży, katechetów, którzy mają bezpośredni kontakt ze swoimi wychowankami.

I tutaj dotykamy tematu roli lekcji religii w szkole, czy jest ona potrzebna czy zbędna, jaki powinien być jej wymiar? Nowa Pani Minister Oświaty stawia sprawę jasno: "dwie godziny lekcji religii to jest przesada, bo mają tej religii dzieci więcej niż innych przedmiotów, moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu. Doprowadzenia do tego, żeby ona była na pierwszej lub ostatniej lekcji i żeby oceny z religii nie były liczone do średniej na świadectwach i w ogóle nie pojawiały się na świadectwach” .

Uważam, że spłycanie tematu roli religii w szkole do argumentów przestawionych przez Panią Minister jest kompletnym nieporozumieniem. Jeżeli coś nie funkcjonuje idealnie lub jest do poprawy, to się poprawia, a nie niszczy. Ale sprawy idą w złym kierunku, w chwili obecnej w prawie 1500 szkołach nie ma już religii, jeszcze czarniejszy scenariusz rysuje gdański Kurator, który prognozuje, że za chwilę liczba uczniów, którzy uczęszczają  na religię może być zerowa. Ale życie nie znosi próżni, Tęczowe Piątki to inicjatywa samej młodzieży i należy jej dać swobodę wypowiedzi, bo aż 70 proc. młodych ludzi, zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych, ma poczucie zerowej sprawczości na otaczający świat”- mówi Grzegorz Kryger, nowy pomorski kurator oświaty. Nic dodać nic ująć!

Rola Państwa w Ochronie Dzieci wydaje się być ściśle powiązana z rolą jaką pełnią instytucje państwowe. Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to zadanie, które wymaga zaangażowania całego społeczeństwa, a w szczególności instytucji państwowych. Rolą państwa powinno być zapewnienie finansowania określonych działań, wyznaczanie kierunków, monitorowanie. Aktywna rola państwa i jego instytucji w zapobieganiu próbom samobójczym wśród dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna. Przedszkola, szkoły i poradnie stanowią trójpoziomowy system wsparcia, który może efektywnie wspomagać dzieci i rodziny w kryzysie. Dzięki współpracy i odpowiedniemu szkoleniu personelu, programom prewencyjnym i edukacyjnym oraz dostępu do profesjonalnego wsparcia, można skutecznie identyfikować i redukować ryzyko zachowań autoagresywnych wśród najmłodszych.

Rodzina, szkoła, wiara i instytucje państwowe to krąg ochronny, który powinien ochronić dziecko czy dorastającą młodzież przed problemami, których sami nie potrafią rozwiązać. Na ile on jest szczelny mówią statystyki przedstawione w dwóch pierwszy felietonach. Na podsumowanie całości zapraszam do kolejnego felietonu.

Wiesław Kudyba

Komentarze   

peło
+11 # peło 2024-02-15 14:56
Religia jest nie tyle gorsza, co moim zdaniem jest jeszcze lepsza od innych przedmiotów. Ona nas usposabia - stwierdziła Maria Kurowska. Wcześniej posłanka Suwerennej Polski, znana ze swoich niekiedy szokujących poglądów, została ogłoszona zwyciężczynią plebiscytu Klimatyczna Bzdura Roku.
Jeśli będzie zeroemisyjność i nie będzie CO2 w powietrzu, to zagłodzimy przyrodę, bo z czego będzie się rozwijać?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Miki
-3 # Miki 2024-02-16 10:29
Wszystkie te pakiety klimatyczne to jedna wielka głupota. W skali makro CO2 nie ma żadnego wpływu na klimat. Zresztą wulkany i oceany emitują więcej CO2 niż cała ludzkość.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Żelazna Miotła
+12 # Żelazna Miotła 2024-02-15 16:01
Pomysł pisu na każdy problem: religia, od psychologii po biznes.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Czyli co?
+2 # Czyli co? 2024-02-15 19:23
Jakie wychowanie i wiarę w co ma ten pan: ,,Funkcjonarius ze ABW zatrzymali 31 stycznia we Wrocławiu mężczyznę, który - działając w zorganizowanej grupie przestępczej - na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych "czynił przygotowania do podjęcia działań dywersyjnych i sabotażowych" - podano. Jak czytamy w komunikacie ABW, wspomniane działania polegały "w szczególności na podpaleniu obiektów na terenie Wrocławia".
Jak czytamy w komunikacie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymany mężczyzna to obywatel Ukrainy, którego zadaniem było przygotowanie podpaleń obiektów na terenie Wrocławia. Punkty miały znajdować się "w bliskiej odległości od elementów infrastruktury o znaczeniu strategicznym".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Strefa 14
+3 # Strefa 14 2024-02-15 23:24
We Wrocławiu jest najwiecej ukrow
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Strefa 14,5
+4 # Strefa 14,5 2024-02-16 06:48
Cytuję Strefa 14:
We Wrocławiu jest najwiecej ukrow

Zgadnij gdzie procentowo jest najwięcej pojebów wierzących jednej jedynej partii
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Żelazna Miotła
-1 # Żelazna Miotła 2024-02-16 09:18
Obrazek do artykułu wygląda jakby od świadków Jehowy, ich styl.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+11 # Krzysztof Kaiser 2 2024-02-16 10:58
Przeczytałem całe. Jeżeli Panie Wiesławie pisze Pan to co uważa PiS to PiS chce w Polsce państwa wyznaniowego rodem z krajów muzułmańskich gdzie Państwo i religia mają decydować o człowieku a nie on sam o swoim losie. Mam wrażenie, że wszystko PiS chce załatwić poprzez religię i modlitwę o jakoś to będzie. Religia nie może być narzucana tylko mamy w nią wierzyć z chęci a nie z przymusu. Efekt przymuszania widzimy teraz po tym jak PiS wciskając na siłę religię sprawił, że młodzi mają dość i odchodzą z Kościoła. Nikt tak nie zniszczył Polskiego Kościoła jak PiS. Na szczęście PiS został oderwany od wpływu na kraj i mam nadzieję, ze tak samo będzie w Kościele i pewni ludzie powiązani z polityką tą szubrawą usuną się w cień.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kudyba Wiesław
-8 # Kudyba Wiesław 2024-02-16 20:34
Szanowny Panie Krzysztofie, cieszę się, że jest Pan etatowym „czytaczem” moich felietonów, tak jak ponad 2,5 tysiąca innych czytelników portalu zLubaczowa. Doceniam również fakt, że poświęca Pan swój prywatny czas na pisanie komentarzy pod moimi felietonami. Z niektórymi komentarzami „pryncypowo” się nie zgadzam, ale może kiedyś doczekam się pozytywnego komentarza z Pana strony, nie tracę nadziei. A teraz dwa fakty, jeżeli dobrze kojarzę, to Kościół i wiara katolicka ma ponad 2000 lat tradycji, jeżeli Pan uważa, że Prawo i Sprawiedliwość w osiem lat zniszczyło to co było budowane przez ponad 2 tys. lat, to przyznam szczerze, że jest Pan większym fanem możliwości PiS-u niż ja. Po drugie, jeżeli Władysław Kosiniak - Kamysz ps. Tygrys, stanie na czele komitetu likwidującego fundusz kościelny, a Bartłomiej Sienkiewicz odmówi zabezpieczenia dodatkowych środków na rok 2024 w wysokości ponad 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum «Pamięć i Tożsamość» im. św. Jana Pawła II ze względu na ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024. To PiS wróci szybciej do władzy niż się Panu wydaje. Nie zdąży Pan zjeść nawet drugiego śniadania. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
JANko
+3 # JANko 2024-02-16 22:03
Pisowski bełkot - jak zawsze
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Żelazna Miotła
+9 # Żelazna Miotła 2024-02-17 00:13
Ja mam nadzieję, że Kościół w końcu przestanie bawić się polityką a politycy kościołem. Mam nadzieję, że Kościół wróci do ewangelizacji, a politycy do geopolityki i gospodarki i edukacji szeroko pojętej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+4 # Krzysztof Kaiser 2 2024-02-18 18:54
Panie Wiesławie. Super, że możemy sobie podebatować w ważnym temacie jakim jest sytuacja polskiej młodzieży w Polsce. Jeśli chodzi o pozytyw bo Pan mówi, że nic pozytywnego nie piszę. Szanuję, że Panu się chce. Nie wiem czy już kiedyś nie pisałem, ale jak nie to teraz najwyżej powtórzę.

Jestem ciekaw skąd wziął Pan wyniki, ze 2,5 tysiąca ludzi czyta. Takie dane nie są tak o dostępne. Dlatego to tylko potwierdza, ze ten portal jest propisowski na co nie raz tutaj zwracałem uwagę.

Odniosę się jeszcze to całego felietonu. Odnoszę wrażenie, że w pewnym sensie im więcej felietonów to robi się taka retoryka PiS, która była też widoczna przy rozczarowanych wyborców PiS, którzy Nas młodych mają powiem wprost za idiotów. Bo według nich ,,jak to nie można zagłosować na PiS"
I nie jest to powiązane tylko z polityką, ale ogólnie z poglądem na młodych tych co wierzą w PiS. Jest jedna stara prawda. ,,Stary nigdy nie zrozumie młodego". Tak jest prawda jak piosenki Kombi: ,,Każde pokolenie ma własny czas". Świat poszedł do przodu. Mam wrażenie, że Pan odbiera to, że świat ludzi młodych jest taki jak był za Pana. Tak już nie jest. Za Pana czasów telewizor, adapter czy ,,Maluch" były maszynami, które miały wpływ na młodych ludzi. Teraz wpływ ma Internet czy telefon. Inne narzędzia życia codziennego były kiedyś obecne.

Ale wracając do tego odbioru młodzieży. Ci tacy ludzi zamknięci, których nastawiano przeciw młodym by nie szanować jego zdania tylko dlatego, ze jest młody. Zresztą przykład idzie z góry bo Kaczyński teraz co chwila wykrzykuje per ,,gówniarzu". to tylko pokazuje za co prawo i sprawiedliwość ma młodych. Dla nich liczyły się głosy a nie Polacy.

Panie Wiesławie ludzie powinni się szanować obojętnie od wieku i wzajemnie się o siebie uczyć . Tradycja, szacunek i nowoczesność. W tę stronę powinna iść Polska. Odnośnie pozostałych rzeczy odniosę się w drugim komentarzu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+5 # Krzysztof Kaiser 2 2024-02-18 18:55
Odnośnie religii. Jak wcześniej wspominałem świat idzie do przodu. Tak samo i Kościół musi się zmieniać. Przecież Kościół nie jest taki sam jak 2000 lat temu. Chyba, że udowodni mi Pan, że Jezus jak zakładał Kościół znał język polski, który jeszcze wtedy nie istniał. Bo właśnie różne sobory dostosowywały przecież Kościół do dzisiejszych czasów. Jak np. Sobór Watykański 2, który sprawił, że msze zaczęto prawić w językach narodowych a nie po łacinie. Przyznam szczerze, że taki sobór kolejny przydałby się w ciągu najbliższych kilkunastu lat bo od ostatniego soboru mamy kompletnie inny świat.

Uważa Pan, że PiS nei miał żadnego wpływu na Kościół. Fakty pokazują co innego. Nikt tak młodym nie obrzydził Kościoła jak PiS. uczniowie wypisują się z religii na skalę jakiej dotąd nie było. Młodzi ludzie widząc to, że można czynić zło z politykami a potem się z tego ot tak wyspowiadać i wszystko gra. I jeszcze była nie mała grupa hierarchów co robiła interesy z PIS w stylu ręka rękę myje i zo Boga zrobiono tylko przykrywkę do krzywych interesów. Starsi tego nie widzą, ale młodzi już tak. No i sprawy pedofilii. Tak jak kiedyś było tak, że tuszowano zło bo wypierano to, że takie rzeczy się dzieją. Teraz młodzi chcą napiętnować to zło i je wyplenić z Kościoła a widząc opór i to stare tuszowanie również w poczuciu bezradności odchodzą i w najlepszym wypadku wierzą w Boga a nie w Kościół.

Fundusz Kościelny. Wtedy uwidoczni się prawdziwy stan polskiego Kościoła, który jest tragiczny. Utrzymuje Kościół ten co w niego wierzy. Pamięta Pan jak było z kolędami księży podczas covidu? Były parafie, ze trzeba było zgłosić swoją chęć by ksiądz odwiedził. I były w powiecie wsie co na jakieś 80 numerów przyjął 1 dom. Z polskim kościołem jest źle. Póki PiS miesza w polskim kościele to Kościół będzie w Polsce szedł tylko na dno.

Widzę, ze Pan chce trochę próbując mi dopiec tym ,,tygrysem", ale to tylko pokazuje jak wygląda retoryka PiS wobec ludzi myślących inaczej niż PiS ;)

A tą inwestycją w Muzeum Rydzyka bo inaczej tego nie nazwę to kolejna z tych inwestycji politycznych PIS. Wystarczająco Rydzyk dostał od ministrów PiS z publicznych pieniędzy na swoje latyfundia i inne wille. 380 mln zł zarobił przez ostatnie 8 lat za PiS. Ludzie to Muzeum Rydzyka mają gdzieś. To po prostu kolejny wymysł na wyciągnięcie publicznych pieniędzy. Taka prawda. Tam już u Rydzyka dawno Bóg jest tylko pustym hasłem. A jedyna szansa na to by PiS wróciło to musiebyśmy robić to co Wy. Czyli niszczyć wszystko co nie jest zależne od PiS. Normalnie jak na Białorusi. Ale myślę, że PiS się rozleci teraz jak wyjdzie kto był podsłucihwany Pegazusem. Jeszcze nawet nie widać czubka tej góry lodowej a trupów w szafie jest pod dostatkiem. Jest przydługo, ale być musiało. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+5 # Krzysztof Kaiser 2 2024-02-18 18:57
Anarchia była jak był PiS. Liczyła się dla nich mamona a nie Polacy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
-12 # Kmicic 2024-02-17 15:11
Straszna Anarchia nastąpiła w naszej pięknej Ojczyźnie. Teraz chcą tzw. ,,Tęczowych piątków,, a za pięć lat małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez te środowiska.
Może oglądaliście szanowni państwo co dzieje się w państwach które odrzuciły swoją kulturę, historię i poszły w kierunku lewackiego obłędu, np. w Hiszpanii małe dzieci uczestniczą w homo-paradach i jest tzw. seksualizacja dzieci
Czy naprawdę chcecie zrobić to naszym Polskim dzieciom, zastanówcie się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dog
+10 # dog 2024-02-17 16:14
Może oglądaliście szanowni państwo co dzieje się w państwach które odrzuciły demokrację, kulturę polityczną, historię i poszły w kierunku nacjonalizmu, mocarstwowości, np. Rosja zaatakowała sąsiedni kraj.
Czy naprawdę chcecie zrobić to naszym Polskim dzieciom, zastanówcie się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pisior
+12 # Pisior 2024-02-18 08:56
Nie ma nic gorszego od nawróconego komucha. Tyle w temacie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.