Przybywa 100-latków na Podkarpaciu. Ilu jest w powiecie lubaczowskim?

Zdjęcie ilustracyjne fot. pxhere.comZdjęcie ilustracyjne fot. pxhere.com

160 osób na Podkarpaciu pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. Natomiast w powiecie lubaczowskim takie świadczenia pobiera 2 osoby.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 160 świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat. Jeszcze w grudniu 2022 r. ZUS wypłacał to świadczenie 117 osobom, a w maju 2020 – 95. Jak wynika z danych przekazanych przez ZUS, w powiecie lubaczowskim takie świadczenia pobierają dwie osoby.

- Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty. Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia – informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
– informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Prawie 5 tys. zł co miesiąc

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia
1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2023 r.,  świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto. Osoby, które ukończyły 100 lat, w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości wówczas obowiązującej – albowiem nie jest ono waloryzowane – dodaje rzecznik.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

Komentarze   

Lubaczów 46
+5 # Lubaczów 46 2023-10-23 21:28
Ci seniorzy tyle pięknych lat dożywają bo nie było kiedyś tyle chemii w jedzeniu,zagroż eń,nawet w zimie jako dziecko latali na boso, jako pięcioletnie szpicyfindry paśli gęsi, potem krowy, wszystko było swoje i zdrowe. I była tzw selekcja naturalna. Kto był słaby umierał,silni przetrwali . Było bidnie ale ludzie się lubili,spotykal i,bawili, dziś nawet nie wiem kto w moim bloku mieszka
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ziomal
+4 # Ziomal 2023-10-23 22:05
Cytuję Lubaczów 46:
Ci seniorzy tyle pięknych lat dożywają bo nie było kiedyś tyle chemii w jedzeniu,zagrożeń,nawet w zimie jako dziecko latali na boso, jako pięcioletnie szpicyfindry paśli gęsi, potem krowy, wszystko było swoje i zdrowe. I była tzw selekcja naturalna. Kto był słaby umierał,silni przetrwali . Było bidnie ale ludzie się lubili,spotykali,bawili, dziś nawet nie wiem kto w moim bloku mieszka

Rację masz w tym, co piszesz.Stare dzieje, lubię je wspominać. Świenta prawda, że było i biednie, i też zdrowo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia