Wystartował Festiwal Dziedzictwa Kresów. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń [ZDJĘCIA][PROGRAM]

Dzisiaj (05.07) oficjalnie zainaugurowano jubileuszową 20-edycją Festiwalu Dziedzictwa Kresów. O tym niezwykłym wydarzeniu opowiadali organizatorzy - wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel oraz wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.

To jubileuszowa edycja

Festiwal Dziedzictwa Kresów zapoczątkowany został w 2004 roku i do roku 2016 nosił nazwę Festiwal Kultur i Kresowego Jadła. FDK znalazł się m.in. w gronie laureatów Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Ponadto Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel odebrał nagrodę Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis” m.in. za organizację Festiwalu. Początkowo FDK był organizowany przez Gminę Lubaczów. Teraz w jego przygotowania zaangażowane jest również Województwo Podkarpackie we współpracy z licznymi partnerami samorządowymi oraz wieloma instytucjami kultury.

Festiwal potrwa miesiąc. Będzie wiele ciekawych wydarzeń

Od 5 lipca do 4 sierpnia Gmina Lubaczów i Województwo Podkarpackie zapraszają na jubileuszową edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Na miłośników historii i kultury kresowej czeka wiele interesujących wydarzeń w Lubaczowie, Baszni Dolnej, Cieszanowie, Horyńcu-Zdroju, Narolu, Podlesiu i Radrużu oraz liczne atrakcje im towarzyszące. 

W tym roku uczestnicy będą świętować nie tylko XX-lecie FDK, ale także 140-lecie linii kolejowej Jarosław-Sokal. Piknik kolejowy ruszy już w sobotę, 6 lipca. Dla uczestników otworzy się Galeria Kolejnictwa Stacja Basznia. Będą mogli wziąć udział w warsztatach, grach i zabawach. Dowiedzą się także, co kryją kolejowe archiwa rodzinne. Wśród atrakcji przewidziano  specjalny bezpłatny przejazd nowoczesnym hybrydowym szynobusem.

Pod hasłem #muzykakresow organizatorzy zapraszają na klimatyczne koncerty w Narolu, Baszni Dolnej, Radrużu oraz Lubaczowie. Oprócz muzyki królować będzie także literatura. Wybitny historyk literatury, ale także poeta i krytyk, prof. Zbigniew Chojnowski poprowadzi dyskusję na temat „Miejsca Wańkowicza w literaturze polskiej”. Ponadto widzowie będą mieli okazję zobaczyć widowisko audiowizualne „Miłosz in living pictures”.  

Szczególne miejsce w programie Festiwalu zajmują Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Kresowych, które sprzyjają integracji osób i środowisk zaangażowanych w kultywowanie dziedzictwa Kresów. Są także doskonałą okazją do wymiany myśli i dobrych praktyk oraz  dyskusji nad wyzwaniami wynikającymi z konieczności ratowania tego dziedzictwa i kierowania skutecznej pomocy do Polaków stale mieszkających na Kresach.

Podczas Festiwalu zostanie odprawiona msza święta kresowa w oprawie w wykonaniu chóru FRAZA z Kosiny. W części teatralnej zobaczymy spektakle Polskiego Teatru Studio z Wilna i Teatru Stanisława Górki. Festiwal Dziedzictwa Kresów to także kresowe kulinaria. Oprócz degustacji przewidziano warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz konkursy na potrawy kuchni kresowej.

Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz Szymon Jakubowski – redaktor naczelny „Podkarpackiej Historii” wprowadzą nauczycieli i bibliotekarzy w tajniki prowadzenia zajęć o tematyce kresowej. W Ciesznowie natomiast w bloku wydarzeń pod nazwą „Historia Kresowych Miasteczek” będzie można zwiedzić ekspozycję i wysłychać ciekawej prelekcji. Na aktywnych czeka udział w rajdzie rowerowym po Roztoczu.

Z kolei Wielki Finał 4 sierpnia przyniesie występy artystyczne, pokazy rękodzieła, giełdę staroci, strefę przedsiębiorczości. Koła Gospodyń Wiejskich częstować będą tradycyjnymi potrawami i staną do konkursu „Kresowe Jadło”. Z kolei twórcy ludowi wezmą udział w konkursie „Sztuki różne”. Nie zabraknie gwiazdy ze świata kulinariów, która wystąpi z pokazem gotowania na żywo. Natomiast gwiazdą sceny muzycznej i zarazem punktem kulminacyjnym będzie wieczorny koncert LADY PANK – jednego z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych.

Szczegółowy program znajdziecie na oficjalnej stronie Festiwalu Dziedzictwa Kresów (kliknij, aby przejść).

Zdjęcia z konferencji prasowej inaugurującej Festiwal Dziedzictwa Kresów fot. ZLUBACZOWA.PL

Komentarze   

przywódca
+3 # przywódca 2024-07-08 11:05
tragedia zero nowych miejsc pracy tylko ładowanie tych pieniędzy w tą basznie, jeszcze trochę to tu nikt nie będzie przyjeżdżał bo powiat się wyludnia cały czas
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.