Już dziś premiera filmu "Miłków"

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Już dzisiaj o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie swoją premierę będzie miał długo wyczekiwany film o Miłkowie. To dokument historyczny o dramacie wsi Miłków, której mieszkańcy w 1941 r. zostali wysiedleni  do Besarabii. Bohaterkami filmu są cztery miłkowianki, które opowiadają o życiu wsi i jej mieszkańców.

Przed II wojną światową położony w powiecie lubaczowskim Miłków był enklawą liczącą ponad 800 mieszkańców - Polaków, Ukraińców i Żydów. We wsi mieściła się cerkiew greckokatolicka i kaplica rzymskokatolicka, prowadzona była szkoła i przedszkole, działał teatr. Miłków słynął z drewnianych chodników, ukwieconych ogrodów, sadów owocowych i pasiek. We wsi organizowano słynne na całą okolice festyny i zabawy. Po wybuchu II wojny światowej wieś została podzielona granicą między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. 18 stycznia 1941 r. wieś została wysiedlona. Ludność trafiła do Besarabii. Po wojnie miłkowscy osiedlali się w najbliższych miejscowościach wokół  rodzinnej wsi, która została zniszczona. W ramach akcji "Wisła" część mieszkańców Miłkowa trafiła na Ziemie Odzyskane, a nieistniejąca wieś została zalesiona. Od 2000 r. w Miłkowie odbywa się coroczny odpust, na który przyjeżdżają z całej Polski miłkowscy w poszukiwaniu swojego utraconego raju.  

Autorzy filmu przeniosą widzów do lat 30. XX wieku dzięki animacji rysunkowej, fotografiom i autentycznym wspomnieniom mieszkańców Miłkowa (część mieszkańców jeszcze żyje). Opowiedzą o tym jak wyglądała wielokulturowa wieś, zamieszkana w większości przez Polaków i Ukraińców. Dodatkowo eksperci (historycy, etnografowie, regionaliści) opowiedzą o życiu Miłkowa tuż przed wybuchem wojny.

Scenariusz autorstwa Jakuba Kowalczyka, został oparty na książce pana Jana Kucy „Miłków – prawda i legenda o zaginionej wsi”, który napisał jedyną jak do tej pory monografię na temat Miłkowa, opartą o wspomnienia i rozmowy z mieszkańcami wsi.

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” oraz Powiat Lubaczowski, a koproducentem Podkarpacka Komisja Filmowa. Co ciekawe, produkcja otrzymała dofinansowanie Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego oraz Starosty Powiatu Lubaczowskiego.

Zobaczcie zwiastun:

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.